SAĞLIK

5 maddede vücuttan ödemi at!

Birçok farklı nedene bağlı olarak özellikle kadınlarda daha sık görülen ödem, vücutta sıvı birikmesiyle oluşan yaygın bir sorun.Yanlış beslenme, regl dönemi, az su içmek, magnezyum eksikliği, fazla karbonhidrat tüketimi, bol tuzlu beslenme gibi birçok nedene bağlı olarak ödem yaşanabiliyor. Peki, ödem nasıl oluşur ve bu ödemden nasıl kurtulabiliriz?

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı vücuttan ödemi atmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Dokularda aşırı sıvı birikmesiyle ortaya çıkan ödemin hücre içi ya da hücre dışı olarak gözlenebilen, bazı durumlarda fizyolojik bazen de hastalıklar ile oluşan ve genelde el, ayak, karın ve yüz bölgelerinde gözlenen şişlikler olduğunu belirten Arpacı, “Yanlış beslenme, regl dönemi, az su içmek, magnezyum eksikliği, fazla karbonhidrat tüketimi, bol tuzlu beslenme, az hareket etme, egzersiz yapmama ödemin başlıca etkenleri arasında sayılabilir. Tabii kimi zaman bazı hastalıkların etkisi ile de ödem görülebilir. Gut, siroz gibi hastalıkların yaratabildiği ödem durumları da vardır. Bunların ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Kimi zaman araba, uçak, otobüs seyahatleri de kişide ödeme neden olabilir” dedi.

HANGİ BESİNLER ÖDEM ATMAYA YARDIMCI OLUR?

Diyetisyen Arpacı, vücuttan ödemi atmanın bazen bir kaç saat, bazen bir kaç gün ya da hamilelikte belki doğum sonrası olabileceğini belirterek, ödem atmaya yardımcı olan bazı besinlerden destek alınabileceğini kaydetti. Arpacı, şunları söyledi:

“Ödem atmak için tabii ki en etkili ilk adım bol su tüketmek. Evde sıkılan ananas ve vişne suları da ödem atmanıza destek verebilir. Ezilmiş çilek peltesi de iyi bir ödem atıcı besindir. Düzenli bir şekilde sıcak ya da soğuk yeşil çay içmek de ödemden kurtulmayı sağlar.”

REGL ÖDEMİ İÇİN NE YAPABİLİRİZ?

Regl ödeminin kimi zaman basit bir sorunken bazı kadınlar için günlük yaşamını etkileyecek kadar ciddi bir problem haline dönüşebildiğine dikkati çeken Arpacı, regl döneminde ödem problemi yaşanlara şu tavsiyelerde bulundu:

“Bugünlerde normalde içtiğinizden daha fazla su tüketmeye çalışın. Tansiyon gibi önemli bir probleminiz yoksa her gün soda ve limonu karıştırarak içebilirsiniz. Günlük hareket miktarınızı artırın ve aktivitelerinize basit yürüyüş egzersizleri ekleyin.”

HAMİLELİK ÖDEMİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Arpacı, hamilelik sürecinde genellikle kadınların ödem sorunu yaşadığını belirterek, “Ama bu dönemde yürüyüş ve bol su tüketimi önermek dışında yapılabilecek bir şey yoktur. Tadından rahatsız olmuyorlarsa sularına 1-2 adet karanfil ekleyebilirler. Asla bitki çayları ya da tavsiye üzerine bir şey kullanmayın. Doktorunuzla iletişimde olun. Unutmayın, bu geçici bir dönem ve doğum sonrası bu ödemleriniz gidecek” değerlendirmesinde bulundu.

MASA BAŞI ÇALIŞANLAR VE ÖDEM SORUNU YAŞAYANLAR

Özellikle masa başında sabit çalışan kişilerin de sıklıkla ödem sorunu yaşadığını ifade eden Arpacı, şu önerilerde bulundu:

“Gün içerisinde el ya da ayaklarınıza temas ettiğinizde bu alanlardaderinlik oluşuyorsa, iyi bir diyet programı uygulamanıza rağmen yükselen kilo değeriniz varsa, 2 gün ara ile aynı kıyafetlere sığamıyorsanız vücudunuzda ödem olma olasılığı yüksektir. Ödem sorununu hafifletmek için sık sık su almak için kalkın. Asansör yerine merdiven kullanın. Kısacası masa başı çalıştığınız süre dahilinde daha sık hareket edin. Masa başında çalışırken ayağınızın altına destek koyun. Gün içinde sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durun. Ara öğün olarak ananas tüketebilirsiniz. Tuz tüketimini kesinlikle sınırlandırın mümkünse yemeklerinize ekstra tuz eklemeyin. Herhangi önemli bir sağlık probleminiz yoksa bitki çaylarından destek alabilirsiniz. Kiraz sapı, karanfil, mısır püskülü ve papatya gibi bitkiler de ödem atma konusunda yardımcı olabilir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu