GÜNDEM

Bakan Nebati: GES’te aslan payı Urfa’nın olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bakan olarak ilk kez geldiği baba ocağı Viranşehir’de hemşehrilerine hitap etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iki günlük Şanlıurfa ziyareti kapsamında ; baba ocağı Viranşehir’de halka hitap etti. Cumhuriyet Meydanı’nda hemşerilerine seslenen Bakan Nebati, doğduğu topraklarda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bakan Nebati, Arapça ve Kürtçe selamladığı vatandaşların nevruz bayramını kutlayarak ; “Bu topraklar, kardeşliğin, güzelliğin, birlikteliğin, beraber olmanın, dayanışmanın, hoş görünün, güzelliklerin paylaşıldığı topraklardır. Acılarımızı, kederlerimizi kol kola girerek azaltırız, güzellikleri paylaşırız. Yüzümüz güleç, gelene ‘başımızın üstünde, gözümüzün üstünde yerin var’ deriz. Biz ‘misafiri severiz ama hizmet edenleri daha çok severiz’ diyen bir şehrin mensubuyum elhamdülillah” dedi.

Viranşehir’de vatandaşın doktor ve ilaç bulmakta zorlandığını ifade eden Nebati, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüğünü ve ilçenin ihtiyaç duyduğu doktor atamalarının ilk kurada yapılacağını söyledi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da ilçedeki çevre yolu yapımının programa alındığını ilettiğini belirten Nebati, TOKİ tarafından da Şanlıurfa’ya bin toplu konut yapılacağını açıkladı.

“ENERJİ İHTİYACI TARIMSAL ABONELERDE SIFIRLAMIŞ OLACAK” 

“Gıda maddelerinde KDV’yi yüzde 8’den 1’e düşürdük, tarımsal abonelerde elektrikte KDV’yi yüzde 18’den yüzde 8’e düşürdük” diyen Nebati, konuşmasını şöyle sürdürdü: “”Urfa’ya en az 1000 konutluk toplu konutu başlatıyoruz.Ve en önemlisi güneş enerji santralleriyle size net olarak bir şey söyleyeyim, 3 yıl içerisinde Şanlıurfa’da enerji ihtiyacı tarımsal abonelerde sıfırlanmış olacak. Ürettiğiniz fazla elektriği de satacaksınız. 3 yıl içerisinde çiftçilerimiz bir daha elektrikle ilgili ‘şu problemi yaşadım, fatura problemi yaşıyorum, elektriğim kesildi, karşılayamıyorum, yüksek geldi’ demeyecek. Size yarın açıklayacağımız koşullarla öylesine imkanlar vereceğiz ki Viranşehir, Şanlıurfa ve Türkiye, güneşe ihtiyacı olan yerde güneş enerjisini kendisi üretecek. Kendisi üretecek ve ürettiği güneş enerjisiyle de tarımsal üretimde inşallah patlama yapacak. 1000 MW (Megawatt) GES tesisi kurulması durumunda 2 yılda Türkiye ihtiyaçlarını karşılıyor ve 800 bin hektar yani 8 milyon dekar alanı sulamaya açmış olacağız, yapacağımız yatırımlarla.”

Nureddin Nebati, “Yatırımcının önünü kesenlerle mücadeleye etmeyi biliriz. Bürokratik engeller çıkaranların önünde biz duracağız” dedi.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Bugünkü konuşmasında enflasyon konusunda da açıklamalarda bulunan Nebati enflasyon sorununun halledileceğini belirtti. Nebati şunları söyledi:
“Zorluklar yaşıyoruz. Dünyada emtia, petrol fiyatları yükseliyor. Yansıtmamaya çalışıyoruz. Enflasyonun baskısı altındayız, halledeceğiz. Enflasyonla nasıl mücadele edileceğini en iyi bilenlerdeniz. Bu günler geçecek. Bugün karamsarlık yayanlar, insanların moralini bozmaya çalışanlar, ; Türkiye’yi şikayet edenlere sesleniyorum: Bu ülke hiç kimseye eyvallah etmez.”

Bakan Nebati, miting sonrasında esnafları ziyaret etti. Nebati, pazartesi de Şanlıurfa merkezde bazı temaslarda bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu