Genel

Balıklıgöl inşaat alanına döndü

Dünyanın tek doğal akvaryumu olarak bilinen Balıklıgöl, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Balıklıgöl’de ziyaretçilerin en çok fotoğraf çektirdiği noktalardan doğu revaklarında zamanla çökme ve çatlaklar oluştu. Şanlıurfa Valiliği de geçen aralık ayında söz konusu çökme ve çatlaklarla ilgili restorasyon çalışmaları başlattı.

Çalışmalar kapsamında revaklar, numaralandırılıp tek tek söküldüü. Amfi tiyatrosunun bulunduğu bir alanda etrafı tahta kafeste çevrilip muhafaza altına alınan revaklar, ; koruma altında tutulurken, Balıklıgöl’ün girişi ise moloz yığınlarıyla inşaat şantiyesine döndü.

Balıklıgöl’e gelenler yerli ve yabancı turistler, ; iş makinelerinden rahatsız olurken, çarşı esnafıysa çalışmaların turizm sezonuna kadar bitirilmesini istedi.

RESTORASYON EN KISA ZAMANDA TAMAMLANACAK

Bölgede yürütülen çalışmalarla ilgili olarak Şanlıurfa Valiliğince ; restorasyon çalışmalarının başlanıldığı ve en kısa sürede tamamlanacağı kaydedildii. Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildii:

“Şanlıurfa Valiliği tarafından kurumlar arası koordinasyonu sağlanan;  Dergah-Balıklıgöl Kent Platosunda bakım ve fiziki geliştirme amaçlı yapılan kontrollerde, ; yerli ve yabancı turistler tarafından fotoğraf çekimlerinin yapıldığı Balıklıgöl’ün doğu kemerlerinin bulunduğu platformda çökme ve çatlaklar meydana geldiği, ; revakların kemer ve sütunlarında açılmalar olduğu, zeminde oturmalar olması nedeniyle statik sorunların var olduğu tespit edildii. Yapı ve çevresinin insanlar tarafından yoğun olarak kullanılması nedeniyle ; can ve mal kaybına sebebiyet vermemesi adına gerekli güvenlik tedbirleri alınarak, ; sorunun çözümü için Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğünden teknik destek alınarak gerekli çalışmalar başlatıldıı. Bölgenin Doğal Sit Alanı ve Kentsel Sit Alanı olması nedeniyle Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile ; Şanlıurfa Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonuna gerekli başvurular yapılarak çalışma izinleri alındı. Şanlıurfa Valiliği koordinesinde başlatılan restorasyon çalışmalarının, en kısa sürede tamamlanacağı açıklandı”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu