URFA YEREL HABERLER

DEDAŞ’ın sıkıntısı nedir?

Şanlıurfa'nın en önemli sorunlarının başında elektrik sıkıntısı geliyor. Urfalı vatandaşlar sadece elektrik faturalarının yüksek gelmesinden değil altyapı sorunundan kaynaklı uzun süreli elektrik kesintileri nedeniyle de dertli. Şanlıurfa’da elektrik dağıtımını sağlayan DEDAŞ, fahiş elektrik faturaları, uzun süreli elektrik kesintileri ve altyapı sorunları nedeniyle tepkilerin odağında

Şanlıurfa’da elektrik sorunu uzun yıllardır gündemi meşgul eden bir konu. Şanlıurfa’da sık sık yaşanan elektrik kesintileri, yüksek gelen faturalar, tellerde arızalar ve patlayan trafolar sürekli gündeme geliyor. Elektrik sorunu sadece tarımsal üretimde kayba değil sanayiciyi, imalatçıyı da yakından etkiliyor. Zaman zaman vatandaşlar da ikide bir kesilen elektrikler nedeniyle sokağa dökülüyor. Bir türlü çöküme kavuşturulamayan sıkıntılarda Dicle Elektrik ve Dağıtım A.Ş’nin (DEDAŞ) adı sıklıkla dile getiriliyor.

Şanlıurfa Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Necmeddin Sağlam, kentte uzun yıllardır bir türlü giderilemeyen elektrik sorununu Bizim Haber Ajansı’na anlattı.

Yaşanan elektrik kesintilerinde onlarca yıllık altyapının yetersizliğine dikkati çeken Sağlam, kentte kaçak elektrik kullanımının neredeyse sıfırlandığını söyledi.

SAĞLAM: TÜRKİYE’NİN EN AZ KAÇAK ELEKTRİK KULLANAN ŞEHRİ URFA

DEDAŞ’ın kaçak elektrik kullanımının yüzde 72-74 seviyesinde bulunduğuna ilişkin ilk başlarda açıklamaları olduğunu hatırlatan Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“DEDAŞ, ‘bu kaçak kullanımdan dolayı faturalarınız yüksek geliyor’ gibi argümanlarla bugüne kadar geldiler. Fakat şu anda şahit olduğumuz elektrik kesintileri ve kaçak kayıpla ilgili bunu söyleyebilirim; Şanlıurfa’nın şu anda Türkiye’nin en az kaçak elektrik kullanıldığı yer olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şu anda en çok kesintinin olduğu noktalar, gecekondu ya da merkezdeki binalarda kaçak kullanım oranı kaç? Siz göreceksiniz ki kaçak kullanım oranımız yüzde 72’lerden yüzde sıfırlara inmiş durumda. Çünkü kayıp konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kayıp tamamen iletim hatlarıyla ve kurumla alakalı bir durumdur. Vatandaşın bu konuda etkisi sıfır. Kayıp bizim eski trafolarımızda, eski iletim hatlarımızda, eski direklerimizde ve kayıp bizim yetersiz alt yapımızda.  Kayıp ayrı kaçak ayrı bir şeydir.”

ALTYAPI EKSİKLİĞİNDE MAALESEF HİÇBİR İYİLEŞME OLMADI

Necmeddin Sağlam, Şanlıurfa’da kaçak elektrik kullanımında ciddi oranda bir azalma olmasına rağmen faturalarda düşme ve elektrik kesintilerinin azalması noktasında hiçbir gelişme bulunmadığını kaydetti.

“Türkiye’nin en çok kaçak elektrik kullanılan şehrinden biriyken Şanlıurfa şu anda Türkiye’nin en az kaçak kullanım yapan şehrine dönüştü” diyen Sağlam, DEDAŞ’a yüklendi. Sağlam, “DEDAŞ’ın Şanlıurfa’da uygulamış olduğu kaçak elektrikle ilgili teknolojik mücadeleyi dünyanın hiçbir yerinde görmüyoruz. Örnek olarak vermek gerekirsek, Eyyübiye’de tarımsal sulamalarda, fabrikalarda ve gecekondu bölgelerinde beton direklerin üzerinde takılan sayaçlar ve bu sayaçlara bağlı olan modemlerin anlık merkeze gönderiyor. Bilgiler sayesinde kaçak oranı sıfıra yakın” diye konuştu.

“HÜKÜMETİN DÜZENLEME YAPMASI LAZIM”

Sağlam, elektriğe üst üste gelen zamlardan sonra faturaları ödemeyen bazı esnafların iş yerlerini kapatmak zorunda kaldığını söyledi.

Elektrik fiyatları ile ilgili hükümetin en azından küçük ve orta ölçekli esnaflar için bir düzenleme yapması gerektiğini vurgulayan Sağlam, “Mesela aylık gelen elektrik faturalarında bir indirim yapılabilir veya bunun bir kısmı devlet tarafından karşılanabilir. Şu anda bu ekonomik krizin içerisinde yaşadığımız en büyük sorunlardan biri iş ve istihdam sorunudur. Bizim küçük ve orta ölçekli esnafımızda artan maliyetler karşısında, artan elektrik fiyatları konusunda iş yerlerinin kepenklerini kapatmak zorunda kalırsalar, bu ekonomik krize daha da kötü etkiler.  Bu konuda hükümetin elektrik fiyatları konusunda bir düzenleme yapması lazım. Esnafımıza bu konuda bir rahatlatma getirmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu