EKONOMİ

Gıdada KDV oranı indirimi Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından temel gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 1’e indirilmesine dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gıda ürünlerinde  KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e indiren karar ; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Erdoğan, KDV indirimi kararını Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’nda ; enflasyonla mücadelede atılan adımlara değinerek şu sözlerle açıklamıştı:

“Bugün de, işte bu adımlardan birinin müjdesini sizlerle ve milletimizle paylaşmak üzere bir aradayız. KDV sistemini sadeleştirme programımız kapsamında, temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz. Bilindiği gibi un ve ekmekte KDV’yi zaten yüzde 1 olarak uyguluyoruz.”

Kararda, “Ekli ‘Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının  Tespitine İlişkin ; Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ın yürürlüğe konulmasına ; 3065 sayılı Katma Deger Vergisi Kanununun 28. maddesi gereğince karar verilmiştir” denildii.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu