HDP Siverek Eşbaşkan Adayları ” Siverek Değişecek” açıklaması

HDP’nin Siverek Belediyesi eşbaşkan adayları Turan Tüysüz ve Emine Çetiner, ilçe halkının yıllardır süren kraliyet ve dikta yönetimlerinden bıktığına dikkat çekerek, “Biz de partinin ilkeleri doğrultusunda bu beklentilere cevap olmak adına aday olduk” diye belirtti.

Uzun yıllar devletin desteğiyle bazı ailelerin hizmetinde olan Urfa’nın Siverek ilçesinde, halk 31 Mart yerel seçimlerinde değişimi oylayacak. Halkların Demokratik Partisi (HDP) kazanma şansı yüksek olan kentte, hummalı bir çalışma yürütüyor.

‘SİVEREK DEĞİŞECEK’

HDP’nin Siverek eşbaşkan adayları Turan Tüysüz ve Emine Çetiner, 1 Nisan’da bir ilkin yaşanacağını ve belediye yönetimini gerçek sahibi olan halka devredeceklerini söyledi. Siverek’in kocaman bir köye dönüştüğünü, oysa yüz ölçümü bakımından Türkiye’deki 32 ilden daha büyük olduğunu hatırlatan eşbaşkan adayı Turan Tüysüz, “Yıllarca politikacıların buraya yatırım yapma çekimserliğinden ilçe köye dönüştü. Geçmişte yönetimde yer alan partiler, Siverek’in gelişimine ilişkin bir katkıları olmadı. Biz kadın eşbaşkanımızla birlikte parti politikaları çerçevesinde yeni bir belediyeciliğin nasıl olabileceğini HDP’yle Sivereklilere gösterme çabası içinde olacağız” dedi.

‘YAPTIKLARIMIZI LÜTUF OLARAK SUNMAYACAĞIZ’

Devletin imkanlarını kullanıp, bir lütufmuş gibi halka sunan belediyelerden Sivereklileri kurtaracaklarını dile getiren Tüysüz, yapacaklarını ise şöyle sıraladı: “İlçe halkına devlet imkanlarıyla sunulan hizmetlerin aslında sosyal devletlerde kendi hakları olduğunu, kendi ödedikleri vergilerle gerçekleştiğini göstermemiz lazım. Bir lütufmuş gibi sundukları çocuk, yaşlı yardımları son derece yetersiz. Bizim yapacağımız sosyal belediyecilik olacak. Siverek büyük bir araziye sahip bir ilçe, ancak burada tarım ve hayvancılık yapan çiftçiler perişan durumda. Haftanın 7 günü sabah saat 5 -8 arası her gün kurulan bir hayvan pazarı var. Türkiye’de bu bir ilk. Hiç bir yerde haftanın 7 günü kurulan hayvan pazarı yoktur. Ancak bakımsızlıktan bu pazarlarda hayvancılık yapanlar bir kaç saat sonra perişan oluyorlar. Yaz aylarında özellikle kavurucu güneş altında çalışamaz duruma geliyorlar. 2 yeni hayvan pazarı ile halkın rahat etmelerini sağlayacağız.”

‘CHP’DEN UMUTSUZUM’

İlçe halkını HDP çatısı altında buluşmaya davet eden Tüysüz, belediyeyi halkla birlikte yönetebilmek adına geçmişte diğer partilere oy vermiş seçmenlere de “Gelin birlikte HDP farkı ile belediyecilik yapalım” diye seslendi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Milletvekili olduğunu hatırlatan Tüysüz, CHP’nin İyi Parti’yle el sıkıştığını, ancak HDP’ye cüzzamlı muamelesi yaptığını söyledi. CHP’nin içinde geçmişten beri gelen bir korku olduğunu ve bir türlü üstünden o korkuyu atamadığını ifade eden Tüysüz, “CHP gelişen dünya koşullarına ayak uyduramıyor. Dünyayı okuyamıyorlar. İlginçtir, başarısı HDP’nin tabanına bağlı ama HDP’ye cüzzamlı olarak bakıyorlar. Kazanmayı hedeflediği büyükşehir başkanlıklarını kazanma şansını HDP’ye bağlıyor, ancak HDP ile görüşmeyi reddediyor. Bir araya gelmekten kaçıyor. Belli bir süreç sonra doğru çizgiyi bulacaklardır. Ancak ben CHP konusunda çok umutsuzum” dedi.

‘KADINLAR BELEDİYEDE OLACAK’

Bucak Aşireti’nin baskısı ile köylerini terk etmek zorunda kalan ve yıllar sonra ilçeye HDP’den belediye eşbaşkan adayı olarak dönen Emine Çetiner, kentin artık HDP’yle rahat bir nefes alınacağını söyledi. Halkın kendilerinden beklentilerinin olduğunu ve bu beklentileri karşılamak adına şimdiden çalışmalara başladıklarını dile getiren Çetiner, şöyle devam etti: “Esnafı ziyaret ettik, aile ziyaretine gittik. Bu kraliyetten, bu diktatörlükten bıkmışlar. AKP’nin zulmünden bıkmış ve bunu ifade eden bir kitle var. Biz de partinin ilkeleri doğrultusunda bu beklentilere cevap olmak adına aday olduk. Siverek’te ilk defa şeffaf bir belediyecilik olacak. En önemlisi kadınlara dair projelerimiz var. Yapısından kaynaklı kadın eşbaşkanların belediyelere gelmesi Urfa’da biraz kaygıyla karşılandı, ancak kadın arkadaşlarımız bu algıyı kırdı. Leyla Güven Viranşehir Belediyesi’ne gelirken ‘bir kadın belediyeyi yönetebilir mi?’ soruları soruluyordu. Ancak Leyla Güven ve diğer kadın arkadaş pratikleriyle tüm algılar yok etti. AKP’nin kadın eş başkanlara dönük baskılarının tek nedeni yaşadıkları korkudur. Bu korkuyu yaşamaya devam edecekler, çünkü kadınlar yaşamın her yerinde olduğu gibi belediyelerde de olacaklar” dedi.

Hakkında Çağrı Haber Editör

Avatar for Çağrı Haber Editör

Tavsiye Haber

Başkan Davutoğlu'ndan maske isyanı! bakanı istifaya çağırdı

Başkan Davutoğlu’ndan maske isyanı! bakanı istifaya çağırdı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Go Türkiye’ isimli seyahat rehberi platformunun yabancı turistler için hazırladığı reklamda turizm çalışanlarına “Keyfini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir