URFA YEREL HABERLER

İbrahim Ayhan mezarı başında anıldı

Eski HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, ölümünün 4'üncü yılında Siverek’te mezarı başında anıldı.

Irak’ın Erbil kentinde 20 Eylül 2018’de geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Kürt siyasetçi İbrahim Ayhan, ölümünün 4’üncü yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bulunan Nato Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Anmaya Ayhan’ın ailesinin yanı sıra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, dokunulmazlığı kaldırılarak milletvekilliği düşürülen HDP Milletvekili Musa Farisoğulları, eski HDP milletvekili Çağlar Demirel, HDP milletvekilleri Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü, Mahmut Toğrul, HDP Şanlıurfa il ve ilçe teşkilatı temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HDP Gaziantep Milletvekilli Mahmut Toğrul, “Dört yıl geçti ama yaramız taze. Her yıl onun bilgeliğin hatırlayıp onu yar ediyoruz. Bizim için en önemli görev onun mücadelesine sahip çıkmak. Ne mutlu bize onunla aynı yolda yürüdük. Onun mücadelesine bağlı kalacağız” dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, her ölümün erken bir ölüm olduğunu belirterek “İbrahim arkadaşın ölümü daha erkendi. Bizi derinden yaraladı. İbrahim arkadaş hayatının her anında mücadele verdi. Kürt halkı için her saat direniş içindeydi. Kobani de duruşu örnek oldu. Onun için ona minnettarız” ifadelerini kullandı.

Anma etkinliğine katılanlar daha sonra Ayhan’ın ilçede bulunan aile evini ziyaret etti.

İBRAHİM AYHAN KİMDİR?

10 Şubat 1968, Siverek’te dünyaya gelen İbrahim Ayhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. ve 25. dönem Şanlıurfa milletvekilliği görevinde bulundu. 5 Ekim 2010’da KCK davası kapsamında tutuklandı. Tutukluğunun “makul süreyi aştığı” ve “seçilme hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuruda haklı bulundu. 3 Ocak 2014’te tutuklu BDP Mardin milletvekili Gülser Yıldırım ile birlikte tahliye edildi.

2018 yılında hakkında kesinleşen hapis cezaları olduğu gerekçesiyle vekilliği düşürüldü.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü mezunu olan Ayhan, evli ve 2 çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu