SAĞLIK

Kışı sağlıklı geçirmek için bunlara dikkat!

Kovid-19 virüsü ve ardından gelişen varyantlar, dünya genelinde sağlık ve yaşam alışkanlıklarını değiştirdi. Aile Hekimi Filiz Arabacı, virüse karşı güçlendiren önerilerini sıraladı.

Kovid-19 virüsünden kaynaklanan pandemi, iki yıldır tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Özellikle kış mevsiminde yükselen hasta sayısı virüse yakalanma riskini artırıyor.

Buna karşın ev ve okul gibi kapalı mekanlarda alınacak önlemlerin yanı sıra beslenmeye de dikkat edilerek kış mevsiminin sağlıklı geçirilebileceğini belirten Aile Hekimi Filiz Arabacı;  önemli uyarılarda bulundu.  Arabacı ; “Maske, mesafe ve hijyen kuralına özen gösterilmesi her zamanki gibi büyük önem taşıyor” ifadesini kullandı.

Pandemiden korunmaya yönelik önlemlerin bir kısmı ise başka sağlık sorunlarını beraberinde getirdi. Özellikle çocuklar ve yaşlıların uzun süre evlerde kalması fiziksel ve ruhsal açıdan olumsuz etkiler yaparken çalışanların iş ve ev yaşamı dengesinin ortadan kalkması da aile içinde ilişki dinamiklerini zorladı.

Tüm bunlara karşın koronavirüse karşı mücadelede önemli farkındalıklar sağlandığına dikkat çeken Arabacı, alınacak önlemlerle kış mevsiminin de sağlıklı bir şekilde geçirilebileceğini kaydetti.

 

EVLERDE HİJYENİN TEMELİ SIK HAVALANDIRMA

Alınabilecek önlemleri ve yapılması gerekenleri “mekanlar, kişisel bakım ve beslenme” olarak üç başlığa ayıran Arabacı, sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle evlerimizde sık kullandığımız odaları günde iki kez havalandırmak önemli. Evinizi sık sık havalandırarak odadaki hava sirkülasyonunu ve hijyeni sağlayabilirsiniz. Ayrıca dışarıdan eve gelenlerin ellerini yıkaması unutulmaması gereken bir alışkanlık olmalı. Okullarda ve iş yerlerinde de mümkün olan en sık şekilde ortamın havalandırılmasını öneriyoruz.”

 

“SU İÇİN, MEYVE VE SEBZE TÜKETİN”

Pandeminin başından bu yana vurgulanan “maske, mesafe ve hijyen” önleminin hayat kurtardığını belirten Arabacı, beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları da şöyle sıralıyor:

“Havaların soğumasıyla birlikte su tüketiminde azalma görülüyor. Ancak su, sağlığımız için tüm vücut sistemleri açısından hayati önemde. Bu nedenle günlük su ihtiyacı giderilmeli.

Turfanda yerine mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketilmeli.

C vitamininden zengin meyveleri yerken miktar ve tüketim saatine özen gösterilmeli. Akşam geç saatlerde tüketilen portakal gibi meyveler ; asidik yapıları nedeniyle özellikle gastrit ve reflü rahatsızlıkları olanlar için sorun oluşturabiliyor.

Bu dönemde ev yapımı yoğurt ve turşu tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kışın tatlı ihtiyacı artabilir. Bu ihtiyacı sağlıklı karbonhidratlar olan tahin-pekmez ve kuru meyveler ile karşılayabilirsiniz.

Kronik hastalıkları olanların özellikle grip ilaçlarından uzak durmaları gerekir. Grip ilaçları tansiyonu yükseltebilir, ritim problemlerine yol açabilir. Bu nedenle bu tip ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.”

Astım, KOAH, diyabet ve kalp hastalıkları olan kişilerin zatürre, grip aşılarının yanı sıra Kovid-19 aşılarını yaptırmalarının önemli olduğunu belirten Arabacı,  vitamin ve destek ürünlerinin tüketiminde ise mutlaka bir hekim görüşü alınması gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu