Suruç Ovası büyük tehlike ile karşı karşıya

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında inşa edilen, Dünyanın beşinci, Türkiye'nin de en uzun sulama tüneli olan Suruç Tüneli ovanın suya kavuşması açısından büyük önem taşıyordu. Suruç Ovası, çiftçiler tarafından bilinçsizce sulama sonucunda çoraklaşmaya yüz tutarken, topraklar bugün de daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldı.
 


 

Suruç Ovasında su kanalları yetersizliğinden ve son zamanlarda artan yağışlar sonucu ova adeta su göletine döndü. Aşırı sulama yapılan toprağın suya doymuş olması ve yağan yağışların çekilmemesi sonucunda topraklar, akan suyla birlikte verimsiz hale geliyor. Zengin mineralleri azalan topraklar, verimin azalmasıyla büyük tehlike arz ediyor.
 


​​​​​​​

Şanlıurfa’nın Harran Ovasında da benzer manzaralarla karşılaşmak mümkünken, her gün su akışı ile birlikte erozyona uğrayan toprak, Suriye topraklarına karışıyor. Şanlıurfa’nın en verimli ovalarından olan Suruç ve Harran Ovaları şehrin ekonomisi açısından büyük önem taşırken, her iki ovanın da bu şekilde zarara uğramasının önüne geçilmesi için yetkililerin acilen harekete geçmesi isteniyor.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu