GÜNDEM

Uğur Tekstil çalışanları işlerine geri dönüyorlar

Şanlıurfa’da Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Uğur Tekstil’den sendikaya üye oldukları gerekçesiyle çıkartılan işçilerle fabrika yönetimi arasında anlaşma sağlandı. İşçiler en geç 15 gün içinde işbaşı yapacak.

Şanlıurfa 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren Uğur Tekstil, son dönemlerde işçilerin sendikaya üye olmaları nedeniyle işlerine son verilmesiyle gündeme gelmişti.

Birçok kez basın açıklaması düzenleyen ve fabrika önünde eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışan işçilerle fabrika yönetimi arasında anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, 18 Kasım 2021’de işten ayrılan, işe dönüşünde engel bulunmayan ve dönmek isteyen çalışanlar başvurmaları halinde işlerine geri dönebilecek.

Fabrika yönetimi anlaşmayı ilişkin özel bir mekanda düzenlediği basın toplantısı duyurdu. Basın toplantısına Uğur Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Uğur, eşi Zuhal Uğur, şirket avukatı Erkin Ersan ve diğer ilgililer katıldı. Şirketin basın açıklamasını Avukat Ersan okudu.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Hayri Uğur Tekstil A.Ş. Urfa fabrikasından, 18 Kasım 2021 tarihinde işten ayrılan çalışanlarımızın, işe geri alımında yasal, fiili bir engel olmayan ve işe geri dönmek isteyen bütün çalışanlarımızın tekrar işe alınmasına karar verilmişti. Çalışanlarımızın işe alım işlemlerinde 21 Şubat 2022 tarihinden itibaren 23 Şubat 2022 tarihine kadar başvuru yapan tüm eski çalışanlarımızın başvuruları, kabul edilecek olup çalışanlarımız ile 21 Şubat 2022 tarihinde yapılan toplantı sonucunda anlaşma sağlanmış ve tüm işçiler işe alım başvurularını yapmıştır. İş akış programına göre en geç 15 gün içerisinde işçilerimiz iş başı yapacaktır.

Çalışanlarımızın, iş yerinden ayrılmalarından kaynaklanan ekonomik kayıpları, yasal sınırlar içinde kalmak kaydıyla, Hayri Uğur Tekstil A.Ş. tarafından karşılanacak olup karşılıklı anlaşma sağlanmıştır.

Çalışanlarımızın, işverenliğimiz aleyhine açmış oldukları davalara konu masraflar, davalarda karşı taraf vekilliği sıfatına haiz vekiller ile HUTAŞ olarak uzlaşma sağlanmas1 için iyi niyetli gayret sarf edilecektir. Tarafların emekten ve emekçiden yana tavır sergilemesini temenni etmekteyiz.

Hayri Uğur Tekstil A.Ş, uluslararası norm ve standartları temel alarak, herhangi bir ayrım gözetmeksizin, çalışanlarının örgütlenme, sendika üyeliği, toplu pazarlık ve sözleşme hakkını her zaman garanti altına almıştır. Bunlardan doğan haklarının kullanımını herhangi bir koşula bağlamamıştır. İşçilerin her türlü meşru temsilcisine yönelik olarak açık ve iş barışını tesis eder tutum içerisinde olmuştur.

İşçilerin temsil ve toplu pazarlık süreçlerine katılımlarını, ulusal yasalar çerçevesinde kısıtlanmadığı gibi uluslararası norm ve standartları temel alarak, çalışanların temsilcileri ile uyum içerisinde, ulusal yasalar ve uluslararası normatif hükümlerle belirlenen sınırlara riayet ederek, önünü açmıştır. Bundan böylede bu tutumunu iyi niyet kuralları içinde sürdürme iradesindedir. Hayri Uğur Tekstil A.Ş, çalışma yaşamının iş barışı, iş disiplini, verimliliğin artırılması ve istihdamın arttırılarak devamını kendisine vizyonedinmiş bir şirket olarak, çalışanları ile bir aile olmayı temel hedef olarak belirlemiştir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu