GÜNDEM

Urfa Barosu’ndan zamların iptaline ilişkin dava

Şanlıurfa Barosu, elektrik ve suya zam kararlarıyla ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle ilgili kurumların aleyhine dava açtı.

Şanlıurfa Barosu, vatandaş ve esnafın tepkilerine neden olan ; elektrik zamlarının iptali için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve su zammının iptali için de Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi aleyhine dava açtı.

Baro tarafında yapılan başvurularda elektrik ve suyun temel ihtiyaç olduğu belirtilerek, ; zamların hukuka aykırı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği kaydedildi.

“SOSYAL DEVLET İLKESİNE AÇIKÇA AYKIRIDIR”

Şanlıurfa Barosu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilişkin dava dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı’nın (ŞUSKİ) tarifelerine uygulanan aylık ÜFE/TÜFE ortalamasının iptal edilmesi ve teklif edilen cetveldeki tarifenin uygulanması” ; yönünde tesis edilen 30.11.2021 gün ve 10 sayılı Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Meclis Kararı’nın ve bu karar uyarınca uygulanan 2022 Yılı Su Ücret Tarifesinin öncelikle yürütmesinin durdurulmasına, ; yapılacak yargılama sonunda esastan iptaline,  yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalı idareye yükletilmesine karar verilmesini talep ederiz.”

“FAHİŞ ORANLARDA ZAM YAPILMIŞTIR”

EPDK’nın zam kararlarına karşı yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle açılan dava dilekçesinde ise şu ifadeler yer aldı ;

“Resmi Gazete’de yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun 10707 ve 10708 sayılı Kurul Kararlarıyla Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından 01/01/2022 tarihinden itibaren uygulanacak ; aktif elektrik enerji satış tarifesinde değişiklik yapılmış olup tüketim miktarlarına fahiş oranda zam yapılmıştır. Bu düzenleme gerek Anayasa’nın 10. maddesinde gerekse ; AİHS’nin 14. maddesinde güvence altına alınan eşitlik ilkesine ve sosyal devlet ilkesine açıkça aykırıdır ve yürütmesinin durdurularak iptali gerekmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu