GÜNDEM

Urfa istiyordu, Mardin’de açıldı

Tarım kenti olarak anılan Şanlıurfa'da akademik düzeyde tarımsal eğitim verilmesi için dile getirilen fakülte hayali Mardin'de gerçek oldu. Mardinli yetkililer el birliği ile kente Tarım Bilimleri Fakültesi'ni kazandırdı.

Komşu kent Mardin, tarım adına önemli bir adım attı ve Artuklu Üniversitesi bünyesinde ; Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’ni açtı.

Savaş, pandemi, küresel ısınma, iklim değişiklik ve teknolojik gelişmeler karşısında önemini her geçen gün artıran tarım, ; Şanlıurfa’da arka planda tutulmaya devam ediyor. Kent; her ne kadar ‘Tarım kenti’ olarak anılsa da sulamadan tohum üretimine, ; toprağın korunmasından ürün çeşitliliğini artıramaya yönelik pek çok konuda eksiklikleri bulunuyor. Eksikliklerin bertaraf edilmesi, ; var olan önemli projelerin devamlılıklarının sağlanması ve bilgilerin akademik düzeye taşınıp doğru tarım politikası yürütülmesi adına bir tarım fakültesi açılması talep ediliyordu. Yıllardır dile getirilen talep, lise düzeyini aşamadı. Kentte tarım lisesi eğitim hayatına kazandırılsa da tarım fakültesi hala açılmadı.

Şanlıurfa için bu talep ve hayal hala gündemdeki yerini korurken, ; komşu kent Mardin’den haber geldi. AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Artuklu Üniversitesi bünyesinde Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’nin açıldığını duyurarak “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde aşılmaz denen engelleri aştık, milletimize hizmet için durmadan çalıştık. KIZILTEPE TARIM BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ FAKÜLTESİ HAYIRLI OLSUN . Emeği Geçen herkese teşekkürler…” dedi.

Mardin’in tarımsal faaliyetin akademik düzeye taşınması takdir toplarken, Şanlıurfa için de aynı adımların atılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu