3. SAYFAASAYİŞ

Akçakale’de gergin hava! İlçenin ileri gelenlerinden sükunet çağrısı

Akçakale’de tarla alıp-satma meselesi nedeniyle Hubeti ile Sarmudi aşiretlerinin üyeleri arasında yaşanan gerginliğin sona ermesi için aşiretin ileri gelenleri ile siyasiler her iki tarafa sükûnet çağrısında bulundu.

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde iki büyük aşiret arasında başlayan ve 3 gündür devam eden olaylar nedeniyle ; dün askerler sokağa inerek olayların yatışması için polislere destek verdi.

Sarmudi ile Hubeti aşiretleri arasında uzun zamandır devam eden arazi anlaşmazlığı nedeniyle ; dün yaklaşık 500 kişilik bir grup karşılıklı gövde gösterisinde bulunmuştu.

İlçe merkezinde yüzlerini poşuyla kapatıp ellerinde ; kaldırım taşı, sopa, zincir ve bıçaklarla yürüyüşe geçen grupların çatışmalarını önlemek için ; polis her iki aşiret üyelerinin ortasında set kurdu.

Öfkeli grubu dağıtmak için biber gazı ve plastik mermi kullanan polis ; olayları yatıştırmakta yetersiz kalması üzerine jandarma birlikleri sevk edildi.

Ortalığın savaş alanına döndüğü olaylar sırasında atılan taşlarla 3 polis memuru yaralanırken ; 11 kişide vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaklaşık 4 saat sonra olayların yatıştığı ilçede gözaltına alınan 10 kişi, emniyette alınan ifadelerinin ardından serbest kaldı.

Yaşanan olayların ardından ilçe merkezinde polis husumetli tarafların bir araya gelmesi ve toplanmalarına karşı tedbirleri devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu