TEKNOLOJİ

WhatsApp’a QR kodla mesaj taşıma özelliği geliyor

WhatsApp’a QR kodla mesaj taşıma özelliği geliyor

WhatsApp’ın bir süredir kullanıcılara sunması beklenen özelliği beta testlerine girdi. QR kod ile kullanıcıların mesajlarını taşımasına olanak sağlayacak yeni özellik, Whatsapp kullanımını kolaylaştırmak için getirilecekk. WHATSAPP MESAJ TAŞIMAYI DAHA PRATİK HALE GETİRİYOR Popüler mesajlaşma uygulamasının yeni yayınladığı beta sürümünde sıklıkla telefon değiştiren ve yeni cihazlarına daha pratik bir şekilde mesajlarını taşımak isteyenlerin işine yarayacak özellik ortaya çıktı. WaBetaInfo’nun keşfettiği ve test edildiği ortaya çıkan bu özellikle sadece QR kod taratılarak mesajlar başka telefona aktarılabilecekk. Mevcut durumda WhatsApp mesajlarını yedeklemek ve bu yedekten çekmek gerekiyor.
Sosyal medya uygulamaları neden yavaşladı

Sosyal medya uygulamaları neden yavaşladı

Bazı kullanıcılar internet erişimlerinde sıkıntı yaşadıklarını öne sürüyor. İddialara göre, Twitter, Facebook, Instagram, YouTube, WhatsApp, TikTok ve daha birçok platform ve hizmete erişim sorunu yaşanıyor. İnternet bağlantılarında yavaşlama olduğu iddia edilirken, henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.
WhatsApp’tan yeni özellik

WhatsApp’tan yeni özellik

Anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp grup sohbetleri için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. WhatsApp, artık grup sohbetlerinde kişilerin profil fotoğrafına yer verecek. Gruplarda yer alacak profil fotoğrafları, mesaj balonlarının sol tarafında yer alacak. WhatsApp gruplar için profil fotoğrafı özelliği, şimdilik test aşamasında bulunuyor.
Resmi Gazetede yayımlandı! Koşulsuz iade dönemi sona erdi

Resmi Gazetede yayımlandı! Koşulsuz iade dönemi sona erdi

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Tüketici internetten satın aldığı ve teslimi yapılmış cep telefonu, tablet, akıllı saat, bilgisayar ve insansız hava araçları ile canlı müzayedeyle alınan ürünlerde cayma hakkından faydalanamayacak. Ürün iadeleri yalnızca satın alınan ürünün kusurlu olması halinde gerçekleşecek. Böylece kişinin kendine bağlı ortaya çıkan keyfi iade isteklerinin önüne geçilecek.
WhatsApp’ın Web sürümü güncellendi

WhatsApp’ın Web sürümü güncellendi

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın masaüstü kullanımına güncelleme geldi. Bugün itibarıyla WhatsApp bilgisayar sürümü güncellendi ve web tabanlı Electron teknolojisini kullanan eski uygulamanın yerini, çok daha verimli çalışan ve yerel Windows teknolojileri kullanılarak yeniden yazılan uygulama aldı. WhatsApp Desktop uygulaması işletim sistemi üzerinde yerel olarak çalıştığı için önceki sürüme kıyasla çok daha güvenilir ve hızlı bir yapıda. Yeni grup özellikleri getiren WhatsApp’ta grup yöneticileri, gruplara katılacak kişileri onaylama hakkına sahip olacak. Uygulamanın sunduğu bazı avantajlarda var. Buna göre kullanıcıların telefonları çevrim dışıyken de mesaj gönderip alabilmesi mümkün hale gelirken, arayüz artık daha temiz bir yapıda karşımıza çıkıyor.
Twitter’da erişim problemi yaşanıyor

Twitter’da erişim problemi yaşanıyor

Birçok kullanıcı, sosyal medya platformu Twitter’a erişim sağlayamıyor. Bugün öğle saatleri itibarıyla çökme sorunu yaşanan Twitter’da kullanıcılar “Bir sorun oluştu. Yeniden yüklemeyi dene” uyarısıyla karşılaşıyor. B azı kullanıcılar akış yenilenemedi hatası ile karşılaşırken, bazı kullanıcılar ise mobil uygulamaya giremedi. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Google çalınan şifreleri otomatik değiştirecek

Google çalınan şifreleri otomatik değiştirecek

Şirket, bir hack veya veri ihlalinde ele geçirilmiş olabileceğini bildiği şifreleri otomatik olarak değiştirmek için Duplex on the Web teknolojisini kullanarak Android için Chrome kullanıcılarını güvende tutacak bir güncelleme yayınladı. Google Asistan şifreyi otomatik değiştirecek Araç ilk olarak Google I/O 2021’de duyurulmuştu. Güncelleme ile birlikte Android kullanıcıları tarafından kullanılabilir gibi görünüyor. Android’deki Chrome’un kullanılmış bir şifrenin ihlalde göründüğünü algıladığını belirten ; bir iletişim kutusu uyarısı gösteriyor ve “Otomatik olarak değiştir” seçeneği sunuyor. İkincisi, kullanıcıdan “Şifrenizi değiştirmenize Google Asistan’ın yardım etmesine izin verin” ; ifadesini kabul etmesini isteyen bir seçenek teklif edecek. Google Asistan, kullanıcıları giriş bilgilerini değiştirmeleri gerektiğinde veya önerilen güçlü bir şifre sunduğunda belirli hizmetler için şifre değiştirme sayfasına götürmeye de yardımcı olur. Kullanıcılar herhangi bir noktada süreci devralabilir, ayrıca manuel şifre değiştirme de mevcuttur. Aynı parolayı birden fazla hesapta yeniden kullanmak, ; güvenlik endüstrisindeki hemen hemen herkes tarafından uzun zamandır tehlikeli bir alışkanlık olarak işaretlendi, ancak birçok kişi hala bunu yapmaya devam ediyor. SpyCloud tarafından yapılan son araştırmalar, ; parolaların %64’ünün birden fazla hesapta kullanıldığını ve kimlik bilgileri bir veri ihlali veya sızıntısının parçası olan kullanıcıların neredeyse %70’inin…
Cep telefonu satışına ÖTV düzenlemesi

Cep telefonu satışına ÖTV düzenlemesi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, ; cep telefonunda ÖTV uygulamasına esas teşkil eden matrah tutarı dilimlerinde artışa gidildi. Buna göre, yüzde 25’lik ÖTV oranına tâbi ÖTV matrahı 640 TL olan cep telefonlarında bu tutar 1500 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 40’lık ÖTV oranına sahip 640 TL’den 1500 TL’ye kadar ; ÖTV matrahına sahip cep telefonlarında ise bu tutar 1500 TL’den 3 bin TL’ye şeklinde değiştirildi. Cep telefonu ÖTV oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bu düzenlemeyle 3 alt ÖTV dilimine giren telefonların fiyatlarına ÖTV matrahı nedeniyle indirim gelmiş oldu. Geri kalan modellerde ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.
WhatsApp’tan beklenen özellikler!

WhatsApp’tan beklenen özellikler!

WhatsApp dünya genelinde 2 milyardan fazla insan tarafından kullanılıyor. Uygulamanın güncellenmesinde kullanıcı taleplerinin de etkisi bulunuyor. MESAJLARA EMOJİ TEPKİSİ GELDİ WhatsApp’ta yeni sunulacak ifade simgeleriyle insanlar, sohbetlerde bir sürü yeni mesaj atmak yerine düşüncelerini hızlıca paylaşabilecek. Tıpkı Instagram’da olduğu gibi gönderilen mesajlara emojiyle tepki vermek mümkün oluyor. Yakında kullanıma sunulacak olan Topluluklar altyapısıyla birlikte kişiler gelen mesajlara cevap yazmak yerine altı farklı emoji ile tepki verebilecek. YÖNETİCİ TARAFINDAN SİLME Grup yöneticileri uygun olmayan veya sorunlu mesajları herkesin sohbetinden silebilecek. DOSYA PAYLAŞMA LİMİTİ ARTTI 100 MB gibi yetersiz bir seviyede olan WhatsApp’tan dosya gönderme limiti 2 GB’a çıkarıldı. DAHA BÜYÜK SESLİ ARAMA GRUPLARI Mesajlaşmaktansa konuşmanın daha uygun olduğu durumlar için tasarlanan özellikle 32 kişinin katılabileceği tek dokunuşla sesli arama özelliği de kullanıma sunulacak. HATALAR DÜZELTİLDİ WhatsApp hem web hem masaüstü sürümünde önceden link ön izlemesi mümkündü. Şirket çoklu cihaz desteği uygulamasını yayına aldıktan sonra sistem hata verdi ve ön izlemeler kayboldu. Şirket oluşan bulguları çözdü.
WhatsApp gruplara anket seçeneği getiriyor

WhatsApp gruplara anket seçeneği getiriyor

WhatsApp dünya genelinde 2 milyardan fazla insan tarafından kullanılıyor. Uygulamanın güncellenmesinde kullanıcı taleplerinin de etkisi bulunuyor. Şirket son olarak kullanıcıların uzun yıllardır istediği bir özelliği test etmeye başladığını duyurdu. GRUP ANKETİ GELİYOR WhatsApp rakibi Telegram’da olan bir özellik geliştirdi. Grup sohbetlerinde anket düzenleme seçeneği geliyor. ​ iOS’taki 22.8.0.72 beta sürümüyle gelecek olan anket seçeneğinin ilerleyen zamanlarda Android cihazlar için de geliştirileceği belirtildi. Gruplarda insanlar oylama yapabilecek. Ancak özelliğin nasıl kontrol edileceği belli değil.
Başa dön tuşu