TEKNOLOJİ

Google çalınan şifreleri otomatik değiştirecek

Google çalınan şifreleri otomatik değiştirecek

Şirket, bir hack veya veri ihlalinde ele geçirilmiş olabileceğini bildiği şifreleri otomatik olarak değiştirmek için Duplex on the Web teknolojisini kullanarak Android için Chrome kullanıcılarını güvende tutacak bir güncelleme yayınladı. Google Asistan şifreyi otomatik değiştirecek Araç ilk olarak Google I/O 2021’de duyurulmuştu. Güncelleme ile birlikte Android kullanıcıları tarafından kullanılabilir gibi görünüyor. Android’deki Chrome’un kullanılmış bir şifrenin ihlalde göründüğünü algıladığını belirten ; bir iletişim kutusu uyarısı gösteriyor ve “Otomatik olarak değiştir” seçeneği sunuyor. İkincisi, kullanıcıdan “Şifrenizi değiştirmenize Google Asistan’ın yardım etmesine izin verin” ; ifadesini kabul etmesini isteyen bir seçenek teklif edecek. Google Asistan, kullanıcıları giriş bilgilerini değiştirmeleri gerektiğinde veya önerilen güçlü bir şifre sunduğunda belirli hizmetler için şifre değiştirme sayfasına götürmeye de yardımcı olur. Kullanıcılar herhangi bir noktada süreci devralabilir, ayrıca manuel şifre değiştirme de mevcuttur. Aynı parolayı birden fazla hesapta yeniden kullanmak, ; güvenlik endüstrisindeki hemen hemen herkes tarafından uzun zamandır tehlikeli bir alışkanlık olarak işaretlendi, ancak birçok kişi hala bunu yapmaya devam ediyor. SpyCloud tarafından yapılan son araştırmalar, ; parolaların %64’ünün birden fazla hesapta kullanıldığını ve kimlik bilgileri bir veri ihlali veya sızıntısının parçası olan kullanıcıların neredeyse %70’inin…
Cep telefonu satışına ÖTV düzenlemesi

Cep telefonu satışına ÖTV düzenlemesi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, ; cep telefonunda ÖTV uygulamasına esas teşkil eden matrah tutarı dilimlerinde artışa gidildi. Buna göre, yüzde 25’lik ÖTV oranına tâbi ÖTV matrahı 640 TL olan cep telefonlarında bu tutar 1500 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 40’lık ÖTV oranına sahip 640 TL’den 1500 TL’ye kadar ; ÖTV matrahına sahip cep telefonlarında ise bu tutar 1500 TL’den 3 bin TL’ye şeklinde değiştirildi. Cep telefonu ÖTV oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bu düzenlemeyle 3 alt ÖTV dilimine giren telefonların fiyatlarına ÖTV matrahı nedeniyle indirim gelmiş oldu. Geri kalan modellerde ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.
WhatsApp’tan beklenen özellikler!

WhatsApp’tan beklenen özellikler!

WhatsApp dünya genelinde 2 milyardan fazla insan tarafından kullanılıyor. Uygulamanın güncellenmesinde kullanıcı taleplerinin de etkisi bulunuyor. MESAJLARA EMOJİ TEPKİSİ GELDİ WhatsApp’ta yeni sunulacak ifade simgeleriyle insanlar, sohbetlerde bir sürü yeni mesaj atmak yerine düşüncelerini hızlıca paylaşabilecek. Tıpkı Instagram’da olduğu gibi gönderilen mesajlara emojiyle tepki vermek mümkün oluyor. Yakında kullanıma sunulacak olan Topluluklar altyapısıyla birlikte kişiler gelen mesajlara cevap yazmak yerine altı farklı emoji ile tepki verebilecek. YÖNETİCİ TARAFINDAN SİLME Grup yöneticileri uygun olmayan veya sorunlu mesajları herkesin sohbetinden silebilecek. DOSYA PAYLAŞMA LİMİTİ ARTTI 100 MB gibi yetersiz bir seviyede olan WhatsApp’tan dosya gönderme limiti 2 GB’a çıkarıldı. DAHA BÜYÜK SESLİ ARAMA GRUPLARI Mesajlaşmaktansa konuşmanın daha uygun olduğu durumlar için tasarlanan özellikle 32 kişinin katılabileceği tek dokunuşla sesli arama özelliği de kullanıma sunulacak. HATALAR DÜZELTİLDİ WhatsApp hem web hem masaüstü sürümünde önceden link ön izlemesi mümkündü. Şirket çoklu cihaz desteği uygulamasını yayına aldıktan sonra sistem hata verdi ve ön izlemeler kayboldu. Şirket oluşan bulguları çözdü.
WhatsApp gruplara anket seçeneği getiriyor

WhatsApp gruplara anket seçeneği getiriyor

WhatsApp dünya genelinde 2 milyardan fazla insan tarafından kullanılıyor. Uygulamanın güncellenmesinde kullanıcı taleplerinin de etkisi bulunuyor. Şirket son olarak kullanıcıların uzun yıllardır istediği bir özelliği test etmeye başladığını duyurdu. GRUP ANKETİ GELİYOR WhatsApp rakibi Telegram’da olan bir özellik geliştirdi. Grup sohbetlerinde anket düzenleme seçeneği geliyor. ​ iOS’taki 22.8.0.72 beta sürümüyle gelecek olan anket seçeneğinin ilerleyen zamanlarda Android cihazlar için de geliştirileceği belirtildi. Gruplarda insanlar oylama yapabilecek. Ancak özelliğin nasıl kontrol edileceği belli değil.
Twitter’a düzenleme butonu geliyor

Twitter’a düzenleme butonu geliyor

Kullanıcıların bir süredir talep ettiği düzenleme butonu sonunda Twitter’a geliyor. Twitter’dan yapılan açıklamada, “bir düzenleme düğmesi üzerinde çalışıyoruz” denildi. “İNSANLAR BUNU TALEP EDİYOR” Twitter’ın ceo’su Jack Dorsey daha önce yaptığı bir açıklamada,  gönderilen tweet’leri daha sonra düzenleyebilmek için bir süredir uğraştıklarını belirtmiş ve “İnsanlar bunu talep ediyorr. Çünkü yaptıkları hataları hızlı bir şekilde düzeltmek istiyor” demişti.
WhatsApp’a 6 özellik daha geliyor

WhatsApp’a 6 özellik daha geliyor

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp tarafından paylaşılan blog gönderisinde uygulamaya toplamda 6 yeni özellik geleceği belirtildi. Sesli sohbet deneyimini iyileştirmeyi hedefleyen bu yeni özellikler arasında kullanıcıların uzun süredir istedikleri bazı özellikler de bulunuyordu. WhatsApp’a yakında geleceği açıklanan 6 özellik şu şekildeydi: SOHBET DIŞI OYNATMA ÖZELLİĞİ Telefonda ses kaydının oynatıldığı sohbetten çıktığınız takdirde artık ses kaydını dinlemeye devam edebileceksiniz. Bu sayede telefonunuzda herhangi bir şey yaparken gelen ses kayıtlarını dinleyebileceksiniz. KAYDI DURAKLAT/KAYDA DEVAM ET ÖZELLİĞİ Ses kaydederken düşüncelerinizi toplamanız gerektiğinde artık kayıt işlemini duraklatabilecek ve istediğiniz zaman kayda devam edebileceksiniz. DALGA BİÇİMİ GÖRSELLEŞTİRME Ses kayıtları, artık kaydın takip edilmesine yardımcı olmak üzere sohbet penceresinde dalga biçiminde gösterilecek. TASLAK ÖNİZLEME Artık ses kaydı atmadan önce söylediklerinizden emin olmak için kaydettiğiniz ses kaydını göndermeden önce dinleyebileceksiniz. (Bu özellik, şu anda birçok kullanıcıda kullanılabilir durumda) OYNATMAYI HATIRLA Ses kaydı dinlerken yarısında sohbet penceresinden ayrıldıktan sonra yeniden ; ses kaydını başlattığınızda artık kaldığınız yere elle ilerleme zorunluluğunuz olmayacak. Bu özellikle sesli mesaj, sohbete döndüğünüzde otomatik olarak kaldığınız yerden devam edecek. İLETİLEN MESAJLARDA HIZLI OYNATMA ÖZELLİĞİ Hem normal hem de iletilen sesli mesajlar, artık 1,5…
Twitter’a erişim sorunu yaşanıyor

Twitter’a erişim sorunu yaşanıyor

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Twitter’da erişim sıkıntısı yaşanıyor. Türkiye’de birçok kullanıcı, masaüstünden veya cep telefonlarından siteye giriş yapamadıklarını ve anasayfada takılı kaldıklarını belirtiyor. Twitter’da akış yüklenmemesi sorunu yaşayan kullanıcılar sayfa yüklenirken “Bir sorun oluştu. Yeniden yüklemeyi dene” hata bildirimiyle karşılaşıyor. TWITTER ÇÖKTÜ MÜ? Yurttaşlar, ‘Twitter çöktü mü?’ sorusunu sorsa da; konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. İstanbul ve Ankara’da erişim problemi yoğun olarak görülüyor. Twitter erişim sorunu Kocaeli, Malatya ve Hatay’da da yaşanıyor. Problemin global olup olmadığı da henüz bilinmiyor.
WhatsApp’tan yeni özellik geliyor

WhatsApp’tan yeni özellik geliyor

Günümüzde en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp ; dosya boyutuyla ilgili değişikliğe gittiğini duyurdu. Meta’ya ait haberleşme uygulaması WhatsApp, ; kullanıcıların büyük boyutlu dosyaları paylaşmasına olanak tanıyacak yeni bir özelliği test etmeye başladı. WABetaInfo tarafından yapılan paylaşıma göre WhatsApp’ın ; üzerinde çalıştığı yeni iyileştirme ile iOS kullanıcıları 2 GB’a kadar dosya paylaşımı yapabilecek. WhatsApp kullanıcıları şu anda en fazla 100 MB boyutunda paylaşım yapabiliyor. ARJANTİN’DE TEST EDİLİYOR Android için 2.22.8.5, 2.22.8.6 ve 2.22.8.7 sürümlerinde, ; iOS için ise 22.7.0.76 sürümünde test edilmeye başlayan özellik şu anlık yalnızca Arjantin’deki bazı beta kullanıcıları tarafından test edilebilecek. Testlerin olumlu sonuçlanmasıyla ülke sayısının artacağı da ifade ediliyor.
Instagram’dan yeni özellik

Instagram’dan yeni özellik

Instagram, kısa süre önce hikayeler tarafında etkileşimi artırmak için kullanıcıların gördükleri bir hikayeyi ; beğenmelerini sağlayan yeni bir özellik duyurmuştu. Uygulamaların yeni özelliklerini duyuran Alessandro Paluzzi’ye göre şirket, ; yakında hikayelere yanıt vermenin başka bir yolunu ekleyebilir. Paluzzi’ye göre, Instagram, insanların hikayelere yanıt olarak sesli mesaj gönderebilmeleri için çalışıyor. Hatta Paluzzi, yeni ara yüz özelliğinin bir ekran görüntüsünü de paylaştı. Paluzzi’nin iddialarına rağmen, Instagram henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.
Instagram gönderi sıralamasında yeni özellik

Instagram gönderi sıralamasında yeni özellik

Instagram, içerikleri bir algoritma ile kullanıcılara sunmak yerine, ; gönderilerin kronolojik sırayla görüntülenmesini sağlayan özelliği geri getirdi. Uygulama, kullanıcıların Instagram akışlarında gördükleri paylaşımları ; ‘Favoriler’ ve ‘Takip Edilenler’ seçeneklerini seçerek diledikleri sırada görebilmelerini sağlıyor. Favoriler seçeneği ile kullanıcılar ister aile, ister arkadaş veya sadece beğendikleri hesapları öncelikli görüntüleyebilirler. Favoriler listesine 50 adede kadar hesap eklenebiliyor ve istenildiği zaman listede değişiklik yapılabiliyor. İnsanlar, listeye eklenip eklenmediklerini veya kaldırılıp kaldırılmadıklarını göremezler. Takip edilenler ise takip edilen herkesin gönderisini kronolojik sırayla görüntülenmesi sağlanıyor. Instagram’ın sıralama seçeneklerini görmek için uygulama ekranının sol üst köşesindeki Instagram yazısına dokunmak yeterli.
Başa dön tuşu