TEKNOLOJİ

Resmi Gazetede yayımlandı! Koşulsuz iade dönemi sona erdi

Resmi Gazetede yayımlandı! Koşulsuz iade dönemi sona erdi

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Tüketici internetten satın aldığı ve teslimi yapılmış cep telefonu, tablet, akıllı saat, bilgisayar ve insansız hava araçları ile canlı müzayedeyle alınan ürünlerde cayma hakkından faydalanamayacak. Ürün iadeleri yalnızca satın alınan ürünün kusurlu olması halinde gerçekleşecek. Böylece kişinin kendine bağlı ortaya çıkan keyfi iade isteklerinin önüne geçilecek.
WhatsApp’ın Web sürümü güncellendi

WhatsApp’ın Web sürümü güncellendi

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın masaüstü kullanımına güncelleme geldi. Bugün itibarıyla WhatsApp bilgisayar sürümü güncellendi ve web tabanlı Electron teknolojisini kullanan eski uygulamanın yerini, çok daha verimli çalışan ve yerel Windows teknolojileri kullanılarak yeniden yazılan uygulama aldı. WhatsApp Desktop uygulaması işletim sistemi üzerinde yerel olarak çalıştığı için önceki sürüme kıyasla çok daha güvenilir ve hızlı bir yapıda. Yeni grup özellikleri getiren WhatsApp’ta grup yöneticileri, gruplara katılacak kişileri onaylama hakkına sahip olacak. Uygulamanın sunduğu bazı avantajlarda var. Buna göre kullanıcıların telefonları çevrim dışıyken de mesaj gönderip alabilmesi mümkün hale gelirken, arayüz artık daha temiz bir yapıda karşımıza çıkıyor.
Twitter’da erişim problemi yaşanıyor

Twitter’da erişim problemi yaşanıyor

Birçok kullanıcı, sosyal medya platformu Twitter’a erişim sağlayamıyor. Bugün öğle saatleri itibarıyla çökme sorunu yaşanan Twitter’da kullanıcılar “Bir sorun oluştu. Yeniden yüklemeyi dene” uyarısıyla karşılaşıyor. B azı kullanıcılar akış yenilenemedi hatası ile karşılaşırken, bazı kullanıcılar ise mobil uygulamaya giremedi. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Google çalınan şifreleri otomatik değiştirecek

Google çalınan şifreleri otomatik değiştirecek

Şirket, bir hack veya veri ihlalinde ele geçirilmiş olabileceğini bildiği şifreleri otomatik olarak değiştirmek için Duplex on the Web teknolojisini kullanarak Android için Chrome kullanıcılarını güvende tutacak bir güncelleme yayınladı. Google Asistan şifreyi otomatik değiştirecek Araç ilk olarak Google I/O 2021’de duyurulmuştu. Güncelleme ile birlikte Android kullanıcıları tarafından kullanılabilir gibi görünüyor. Android’deki Chrome’un kullanılmış bir şifrenin ihlalde göründüğünü algıladığını belirten ; bir iletişim kutusu uyarısı gösteriyor ve “Otomatik olarak değiştir” seçeneği sunuyor. İkincisi, kullanıcıdan “Şifrenizi değiştirmenize Google Asistan’ın yardım etmesine izin verin” ; ifadesini kabul etmesini isteyen bir seçenek teklif edecek. Google Asistan, kullanıcıları giriş bilgilerini değiştirmeleri gerektiğinde veya önerilen güçlü bir şifre sunduğunda belirli hizmetler için şifre değiştirme sayfasına götürmeye de yardımcı olur. Kullanıcılar herhangi bir noktada süreci devralabilir, ayrıca manuel şifre değiştirme de mevcuttur. Aynı parolayı birden fazla hesapta yeniden kullanmak, ; güvenlik endüstrisindeki hemen hemen herkes tarafından uzun zamandır tehlikeli bir alışkanlık olarak işaretlendi, ancak birçok kişi hala bunu yapmaya devam ediyor. SpyCloud tarafından yapılan son araştırmalar, ; parolaların %64’ünün birden fazla hesapta kullanıldığını ve kimlik bilgileri bir veri ihlali veya sızıntısının parçası olan kullanıcıların neredeyse %70’inin…
Cep telefonu satışına ÖTV düzenlemesi

Cep telefonu satışına ÖTV düzenlemesi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, ; cep telefonunda ÖTV uygulamasına esas teşkil eden matrah tutarı dilimlerinde artışa gidildi. Buna göre, yüzde 25’lik ÖTV oranına tâbi ÖTV matrahı 640 TL olan cep telefonlarında bu tutar 1500 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 40’lık ÖTV oranına sahip 640 TL’den 1500 TL’ye kadar ; ÖTV matrahına sahip cep telefonlarında ise bu tutar 1500 TL’den 3 bin TL’ye şeklinde değiştirildi. Cep telefonu ÖTV oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bu düzenlemeyle 3 alt ÖTV dilimine giren telefonların fiyatlarına ÖTV matrahı nedeniyle indirim gelmiş oldu. Geri kalan modellerde ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.
WhatsApp’tan beklenen özellikler!

WhatsApp’tan beklenen özellikler!

WhatsApp dünya genelinde 2 milyardan fazla insan tarafından kullanılıyor. Uygulamanın güncellenmesinde kullanıcı taleplerinin de etkisi bulunuyor. MESAJLARA EMOJİ TEPKİSİ GELDİ WhatsApp’ta yeni sunulacak ifade simgeleriyle insanlar, sohbetlerde bir sürü yeni mesaj atmak yerine düşüncelerini hızlıca paylaşabilecek. Tıpkı Instagram’da olduğu gibi gönderilen mesajlara emojiyle tepki vermek mümkün oluyor. Yakında kullanıma sunulacak olan Topluluklar altyapısıyla birlikte kişiler gelen mesajlara cevap yazmak yerine altı farklı emoji ile tepki verebilecek. YÖNETİCİ TARAFINDAN SİLME Grup yöneticileri uygun olmayan veya sorunlu mesajları herkesin sohbetinden silebilecek. DOSYA PAYLAŞMA LİMİTİ ARTTI 100 MB gibi yetersiz bir seviyede olan WhatsApp’tan dosya gönderme limiti 2 GB’a çıkarıldı. DAHA BÜYÜK SESLİ ARAMA GRUPLARI Mesajlaşmaktansa konuşmanın daha uygun olduğu durumlar için tasarlanan özellikle 32 kişinin katılabileceği tek dokunuşla sesli arama özelliği de kullanıma sunulacak. HATALAR DÜZELTİLDİ WhatsApp hem web hem masaüstü sürümünde önceden link ön izlemesi mümkündü. Şirket çoklu cihaz desteği uygulamasını yayına aldıktan sonra sistem hata verdi ve ön izlemeler kayboldu. Şirket oluşan bulguları çözdü.
WhatsApp gruplara anket seçeneği getiriyor

WhatsApp gruplara anket seçeneği getiriyor

WhatsApp dünya genelinde 2 milyardan fazla insan tarafından kullanılıyor. Uygulamanın güncellenmesinde kullanıcı taleplerinin de etkisi bulunuyor. Şirket son olarak kullanıcıların uzun yıllardır istediği bir özelliği test etmeye başladığını duyurdu. GRUP ANKETİ GELİYOR WhatsApp rakibi Telegram’da olan bir özellik geliştirdi. Grup sohbetlerinde anket düzenleme seçeneği geliyor. ​ iOS’taki 22.8.0.72 beta sürümüyle gelecek olan anket seçeneğinin ilerleyen zamanlarda Android cihazlar için de geliştirileceği belirtildi. Gruplarda insanlar oylama yapabilecek. Ancak özelliğin nasıl kontrol edileceği belli değil.
Twitter’a düzenleme butonu geliyor

Twitter’a düzenleme butonu geliyor

Kullanıcıların bir süredir talep ettiği düzenleme butonu sonunda Twitter’a geliyor. Twitter’dan yapılan açıklamada, “bir düzenleme düğmesi üzerinde çalışıyoruz” denildi. “İNSANLAR BUNU TALEP EDİYOR” Twitter’ın ceo’su Jack Dorsey daha önce yaptığı bir açıklamada,  gönderilen tweet’leri daha sonra düzenleyebilmek için bir süredir uğraştıklarını belirtmiş ve “İnsanlar bunu talep ediyorr. Çünkü yaptıkları hataları hızlı bir şekilde düzeltmek istiyor” demişti.
WhatsApp’a 6 özellik daha geliyor

WhatsApp’a 6 özellik daha geliyor

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp tarafından paylaşılan blog gönderisinde uygulamaya toplamda 6 yeni özellik geleceği belirtildi. Sesli sohbet deneyimini iyileştirmeyi hedefleyen bu yeni özellikler arasında kullanıcıların uzun süredir istedikleri bazı özellikler de bulunuyordu. WhatsApp’a yakında geleceği açıklanan 6 özellik şu şekildeydi: SOHBET DIŞI OYNATMA ÖZELLİĞİ Telefonda ses kaydının oynatıldığı sohbetten çıktığınız takdirde artık ses kaydını dinlemeye devam edebileceksiniz. Bu sayede telefonunuzda herhangi bir şey yaparken gelen ses kayıtlarını dinleyebileceksiniz. KAYDI DURAKLAT/KAYDA DEVAM ET ÖZELLİĞİ Ses kaydederken düşüncelerinizi toplamanız gerektiğinde artık kayıt işlemini duraklatabilecek ve istediğiniz zaman kayda devam edebileceksiniz. DALGA BİÇİMİ GÖRSELLEŞTİRME Ses kayıtları, artık kaydın takip edilmesine yardımcı olmak üzere sohbet penceresinde dalga biçiminde gösterilecek. TASLAK ÖNİZLEME Artık ses kaydı atmadan önce söylediklerinizden emin olmak için kaydettiğiniz ses kaydını göndermeden önce dinleyebileceksiniz. (Bu özellik, şu anda birçok kullanıcıda kullanılabilir durumda) OYNATMAYI HATIRLA Ses kaydı dinlerken yarısında sohbet penceresinden ayrıldıktan sonra yeniden ; ses kaydını başlattığınızda artık kaldığınız yere elle ilerleme zorunluluğunuz olmayacak. Bu özellikle sesli mesaj, sohbete döndüğünüzde otomatik olarak kaldığınız yerden devam edecek. İLETİLEN MESAJLARDA HIZLI OYNATMA ÖZELLİĞİ Hem normal hem de iletilen sesli mesajlar, artık 1,5…
Twitter’a erişim sorunu yaşanıyor

Twitter’a erişim sorunu yaşanıyor

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Twitter’da erişim sıkıntısı yaşanıyor. Türkiye’de birçok kullanıcı, masaüstünden veya cep telefonlarından siteye giriş yapamadıklarını ve anasayfada takılı kaldıklarını belirtiyor. Twitter’da akış yüklenmemesi sorunu yaşayan kullanıcılar sayfa yüklenirken “Bir sorun oluştu. Yeniden yüklemeyi dene” hata bildirimiyle karşılaşıyor. TWITTER ÇÖKTÜ MÜ? Yurttaşlar, ‘Twitter çöktü mü?’ sorusunu sorsa da; konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. İstanbul ve Ankara’da erişim problemi yoğun olarak görülüyor. Twitter erişim sorunu Kocaeli, Malatya ve Hatay’da da yaşanıyor. Problemin global olup olmadığı da henüz bilinmiyor.
Başa dön tuşu