KÜLTÜR SANAT

Kazancı Bedih türkü ve gazellerle anılacak

Kazancı Bedih türkü ve gazellerle anılacak

Şanlıurfa’nın yetiştirdiği önemli üstatlardan olan ; Şanlıurfalı gazelhanların ‘Piri’ olarak bilinen Kazancı Bedih, çarşamba akşamı düzenlenecek programla anılacak. Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Konferans Salonu’nda saat 19.00’da başlayacak olan anma etkinliğine ; Urfa Ahengi Müzik Topluluğu ile TRT ses sanatçısı Münevver Özdemir de katılacak. Açıklamada, usta sanatçının Şanlıurfalılara miras bıraktığı eserlerin, gazellerin seslendirileceği geceye tüm Şanlıurfa halkının davetli olduğu kaydedildi.
Vali Erin, Tarihi Turistik Alanda İncelemeler Gerçekleştirdi

Vali Erin, Tarihi Turistik Alanda İncelemeler Gerçekleştirdi

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kentin önemli simgelerinden Balıklıgöl, Urfa Kalesi ve Hz. İbrahim Peygamberin doğduğu mağaranın yer aldığı tarihi turistik alanlarda yapılacak planlamalar kapsamında bölgede incelemelerde bulundu. İncelemelerine Balıklıgöl yanında bulunan Ayn Zeliha Gölü ve parkından başlayan Vali Erin ; daha sonra gecekondulardan arındırılarak yeşil alana dönüştürülen ; Urfa Kalesi eteği ve Çift Kubbe Mezarlığı bölgesine geçti. Burada yapılması gereken düzenlemeler hakkında yetkililere talimat veren Vali Erin, Dergah Camii’nde kıldığı akşam namazının ardından bölgeden ayrıld.
Büyükşehir’in Şelale projesi kent estetiğine katkı sunacak

Büyükşehir’in Şelale projesi kent estetiğine katkı sunacak

Büyükşehir’in Şelale projesi kent estetiğine katkı sunacak Kent merkezi ve ilçelerde yeşil alan, Park ve Peyzaj çalışmalarını sürdüren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi; Abdülkadir Badıllı Bulvarında Şelale yapımına başladı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, GAP Vadisi projesine; yakın bölgede yer alan Abdülkadir Badıllı Bulvarında yapımına başladığı şelale projesiyle hem yol güvenliğini sağlayacak; hem de bu projeyle kent estetiğine katkıda bulunacak. 3 Kademeli olarak doğal yapıya uygun bir şekilde yapılacak olan şelale; 25 metre yüksekliğe, 25 metre genişliğe sahip olacak. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’nın alanda yapacağı çalışmalarla; bölge farklı bir görünüm kazanacak. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, şelale yapım çalışmalarını kısa sürede tamamlamak için; çalışmalarını ivedilikle sürdürürken çalışmalar tamamlandığında çevre düzenlemesi, ışıklandırma ve ağaçlandırma çalışmalarıyla bölge daha güzel bir görünüme sahip olacak. Büyükşehir’in Şelale projesi kent estetiğine katkı sunacak Video Yayımladı.
Urfa’nın kültürel güzellikleri havadan görüntülenecek

Urfa’nın kültürel güzellikleri havadan görüntülenecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Drone Festivali’nde, 12 profesyonel FPV Dron pilotu, Şanlıurfa’nın da aralarında yer aldığı 12 şehrin tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri havadan görüntüleyecek. Türkiye Drone Festivali’nin tanıtım toplantısı Sarayburnu Limanı Le Vapeaur Magipue restoranda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir, “Bu proje bizim için çok kıymetli bir proje. Geçen sene aslında bu projeyi planlamayı düşünmüştük ancak pandemi ve hepimizi mustarip eden şartlardan mütevellit ancak bu dönemde yapmak nasip oldu” ifadelerini kullandı. Özdemir, projenin Türkiye’nin turistik alanlarının tanıtılmasına önemli katkı sağlayacağını ifade ederek “Bu projenin, bu dönemde gerçekleştiriliyor olması bizim açımızdan çok kıymetli. Zira Türkiye’nin tanıtımı, Türkiye’nin yurt dışındaki tanıtım stratejilerine katkısı anlamında önemli bir yerde görüyoruz bu projeyi” diye konuştu. 28 Ağustos’ta sona erecek festivalde, dünyanın dört bir yanından profesyonel FPV Drone pilotları, Türkiye’nin önemli destinasyonlarını tanıtmak amacıyla birbiriyle yarışacak. Yarışmacı pilotlar, Antalya, Muğla, Van, İstanbul, Mardin, Hatay, Adıyaman, Nevşehir, Şanlıurfa, Denizli, Sivas ve İzmir olmak üzere 12 şehirde tarih, inanç, su ve sağlık kategorilerinde, Türkiye’nin zenginliklerini FPV Drone’larla görüntüleyecek. Festival kapsamında, İngiltere’den Luke Bannister, ABD’den Ian Rinefort ve Reme Raul Morales, Fransa’dan Colas…
Öğrenciler doyasıya eğlendi

Öğrenciler doyasıya eğlendi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin kentte bir alışveriş merkezinde çocukların hizmetine sunduğu, içerisinde çeşitli aktivitelerin yer aldığı kültür sanat atölyesine gelen öğrenciler, aktivitelerle gönüllerince eğlendi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bir alışveriş merkezi içerisinde kurmuş olduğu çocuk etkinlik alanında düzenlediği sanatsal aktivitelerle çocukların keyifli vakit geçirmesini sağladı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen etkinliklerde özel eğitim gereksinimi taşıyan öğrenciler gönüllerince eğlenirken birbirinden farklı aktivitelerle farklı deneyimler yaşadı. Etkinlik alanında bulunan palyaçolarla oyunlar oynayan çocuklar, resim boyama, yüz boyama, dart ve satranç gibi etkinliklere katılırken müzik eşliğinde çeşitli oyunlar da oynadılar. Özel bir eğitim kurumunda çalışan ve öğrencilerini Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu kültür ve sanat atölyesine getiren öğretmenler özel gereksinimli öğrencilerin açılan etkinlik alanında doyasıya eğlendiklerini ve keyifli vakit geçirdiklerini belirterek böylesi güzel bir hizmeti sunan herkese teşekkür etti.
Urfa en fazla göçmen barındıran illerden biri

Urfa en fazla göçmen barındıran illerden biri

Urfa en fazla göçmen barındıran illerden biri Şanlıurfa İl Göç Müdürlüğü, 30 Temmuz “Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü” nedeniyle bilgilendirme standı açtı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 30 Temmuz 2013’te aldığı kararla her yıl 30 Temmuz’da düzenlenen Dünya İnsan Ticareti ile Mücadele Günü, Şanlıurfa’da da farklı etkinliklerle kutlandı. Etkinlik kapsamında İl Göç Müdürlüğü, alışveriş merkezinde stant açarak vatandaşlara göçmenler konusunda bilgilendirmede bulundu. Bilgilendirme yapmak amacıyla stant açtıklarını ifade eden İl Göç İdaresi Uzman Yardımcısı Zeynep Akgül: “Bugün 30 Temmuz insan ticareti ile mücadele günü bununla ilgili bilgilendirme yapmak amacıyla stant açtık. İnsan ticareti sadece göçmenlerle alakalı bir konu  değil bütün vatandaşlarla ilgili. Göçmenler bu konuda daha mağdur oldukları için istismara açıklar. O yüzden insan ticareti suçuna dahil oluyorlar. Ülkemize gelen Afganlarda bu suçta kullanılabilirler. Mülteciler Avrupa ülkelerinden siyası, dini baskılar görerek ülkemize giriş yapan kişilere biz mülteci diyoruz. Ama Avrupa ülkesi dışından gelen yabancılar şartlı mülteci statüsüne dahil ediyoruz.  Genel merkezden gelen isimlere göçmen statüsü verilir. İnsan ticaretinin en kısa tanımı günümüzün modern köleliği olarak bilinen insanları ticari bir amaç elde etmek amacıyla kullanılmasıdır” dedi. Uzman Yardımcısı Akgül: “Şanlıurfa ili de…
Neslican Tay’ın hayatı film oluyor! Naz Çağla Irmak canlandıracak

Neslican Tay’ın hayatı film oluyor! Naz Çağla Irmak canlandıracak

Neslican Tay’ın hayatı film oluyor! Kansere karşı verdiği mücadele ile tanınan ve sevilen Neslican Tay‘ın hayatı film oluyor. Yaşam öyküsüyle milyonlara ilham olan, erken yaştaki kaybıyla Türkiye‘yi gözyaşına boğan Neslican Tay’ın yaşam öyküsü, beyazperdede ölümsüzleşecek. Neslican Tay’ın hafızalara kazınan “Yıldızları görmek için karanlığı beklemeyin” sözünden, yaşama azmini gözler önüne seren ve kısa sürede büyük kitlelere ulaşan videolarından ilham alan, senaryosunu Nalan Merter Savaş’ın yazdığı, yapımını CNS Production, K.A. Yapım ve Ceylan Yapım’ın üstlendiği ‘Demir Kadın Neslican’ filminin çekimleri başladı. Filmde Neslican Tay’ı canlandıran Naz Çağla Irmak, saçlarını kazıttı sosyal medya hesabından takipçileriyle son halini paylaştı. ‘Demir Kadın Neslican‘, Neslican Tay’ın kanser teşhisi ile başlayan zorlu tedavi sürecini, süreç boyunca ailesinden, çevresinden ve sosyal medya üzerinden kendisine gelen güçlü desteği, hayalleriyle sıkı sıkıya bağlandığı ilham dolu yaşamını konu alacak. Ailesinin onayı ve desteğiyle hayata geçirilen film, Neslican Tay’ın ilham veren hikâyesinin umut dağıtmaya devam etmesi hedefiyle çekiliyor. Neslican Tay kimdir?
Urfa’ya ziyaretçi akını

Urfa’ya ziyaretçi akını

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamaların 1 Temmuz’da kalkması ile birlikte Şanlıurfa’da turizmde hareketlilik başladı. Peygamberler Şehri Şanlıurfa, son günlerde çevre iller başta olmak üzere ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor. Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk adresleri Balıklıgöl ve UNESCO’nun “Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki kültür varlıkları arasında bulunan Göbeklitepe oluyor. En eski tapınak merkezi olarak bilinen Göbeklitepe’yi ziyarete gidenler, neolitik döneme ait, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşları ve tapınak kalıntılarını yakından görme fırsatı buluyor. HALFETİ’DE TEKNE TURU Hafta sonlarını dolu dolu geçiren turistler sakin şehir Halfeti´yi de gezerek, burada tekne turu atıyor. Turistler, Dünyanın ilk üniversitesinin kalıntılarının bulunduğu ve kümbet evleriyle meşhur Harran´ı ziyaret etmeyi ihmal etmiyor. Son olarak Siverek´te doğa güzelliği ile Fırat Nehri´nin buluştuğu Takoran Vadisi ise yeni gözde mekânlar arasında yer alması nedeniyle turist yoğunluğu yaşanıyor. Ziyaretçilerin, gastronomi kenti olan Şanlıurfa´nın meşhur lezzetleri arasında bulunan ciğer kebabını en çok tercih ettikleri öğrenildi.
İstanbul’da Şanlıurfa rüzgarı esti

İstanbul’da Şanlıurfa rüzgarı esti

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel zenginliklerini, müziğini ve gastronomisini tanıtmak için İstanbul’da “Şanlıurfa Tanıtım Günleri” etkinlikleri düzenledi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Üsküdar sahil etkinlik alanında gerçekleştirilen tanıtım günleri etkinliğinde gastronomi TIR’ında hazırlanan Şanlıurfa’ya özgü tescilli lezzetler misafirlere ikram edilirken, sanat TIR’ında bulunan Büyükşehir Belediyesi sıra gecesi ekibi de Şanlıurfa’ya özgü türküleri seslendirerek alanda bulunanlara unutulmaz anlar yaşattı. BEYAZGÜL:” TARİH, KÜLTÜR, MÜZİK VE GASTRONOMİ ŞEHRİYİZ” Etkinlik alanında hitaplarını gerçekleştiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ev sahipliğinden dolayı Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e teşekkür etti. Başkan Beyazgül, “Şanlıurfa aslında tanıtılmaya çok muhtaç bir şehir değil. Bunun adını İstanbul’daki Urfalılarla buluşma günü olarak düşünüyorum. Evet, sizlerle buluştuk sizlerle coşku yaşıyoruz. Hazreti İbrahim’i kim bilmez? Hazreti Eyüp’ü kim bilmez? Ateşi suya, sabrı şifaya dönüştürdük. Tarih, kültür, müzik, gastronomi şehriyiz. İstanbul’a Şanlıurfa’dan sevgi muhabbet, kardeşlik ve dostluk getirdik” diye konuştu. VALİ ERİN:” ŞANLIURFA MİLLET, DEVLET KAYNAŞMASININ YEGÂNE ÖRNEĞİDİR” Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, ise konuşmasına pandemi sonrasında Ankara’nın ardından İstanbul’da da etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e teşekkür ederek başladı. Vali Erin, “Şanlıurfa devletimizin birliği bütünlüğü, millet, devlet kaynaşmasının yegâne…
Gelecek Partisi’nden sanatçılara destek verin çağrısı

Gelecek Partisi’nden sanatçılara destek verin çağrısı

Gelecek Partisi Şanlıurfa Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı, pandemiden etkilenen sanatçılara destek verilmemesine tepki gösterdi. Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; Bir yılı aşan Kovid-19 salgını sürecinde dünyadaki bütün ülkeler kendi sınırlarına çekilirken kültür ve sanat bir kez daha kültürlerarası iletişim ve etkileşimin temelini oluşturdu, sınırlar içesinde ise toplumlarda en önemli iyileştirici güçlerden biri oldu. Öte yandan Türkiye’de Kovid-19 salgınından ekonomik olarak en çok etkilenen sektörlerin başında kültür ve sanat sektörünün geldiği konu üzerine yapılan bütün araştırmalarla ortaya konmuştur. Bu süreçte müzisyeninden tiyatrocusuna, kostümcüsünden dekorcusuna, ses emekçisinden teknisyenine sektörde çok sayıda insanın işsiz kaldığını basından, sektör aktörlerinin haberlerinden, destek için yapılan çağrılardan görmüş bulunuyoruz. Bu yaşananlarda özel veya resmi bütün kurumlara önemli görevler düşmekle beraber siyaset dünyasının da yaşananlara kayıtsız kalmaması gerekmektedir. Bu düşünceden hareketle Gelecek Partisi olarak bir yılı aşan bu süreçte kamuya ve kamuoyuna birçok kez çağrıda bulunduk, bulunmaya da devam ediyoruz. Bu minvalde Kültür ve Turizm Bakanlığı´ndan, Maliye Bakanlığı´na ilgili kurumların çalışmalarını takip ederken, kültür sanat sektörünün önemli kaynaklarından biri olan yerel yönetimlerin konuya dair pek az çalışmada bulunduğu dikkatimizi çekmiştir. Yerel yönetimlerimizin…
Başa dön tuşu