KÜLTÜR SANAT

Urfa’daki film festivalinde ödül alan filmler belli oldu

Urfa’daki film festivalinde ödül alan filmler belli oldu

Adını Şanlıurfa ilinde bulunan ve dünyanın en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olan Göbeklitepe’den alan Göbeklitepe Film Festivali, 12-13 Kasım tarihleri arasında finale kalan filmlerle seyirci karşısına çıktı. Göbeklitepe Kültür Sanat Derneği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile düzenlenen festivalde 46 farklı ülkeden yaklaşık 420 film başvuru yaptı. Ulusal ve uluslararası kategorilerinde toplam finale kalan 20 filmin gösterildiği Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezinde sanatseverlerle buluştu. Ödül töreninde konuşan festival direktörü Mustafa Deniz Doğan, Şanlıurfa’nın kültür, tarih ve turizm açısından dünyanın en önemli şehirlerinden biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Şanlıurfa’nın sanat açısından da önemli bir yere sahip olduğunu düşündüğümüz için ekibimizle böyle bir festival yapmaya karar verdik. İlk yılımızda böyle büyük bir ilgiyle karşılaşmamız bizi çok mutlu etti. Bu festivali gerçekleştirme noktasında bizlerden desteğini esirgemeyen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül olmak üzere Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Niyazi Kocadağ’a teşekkür ederim.” Göbeklitepe Film Festivalinde ödül alan filmler şöyle: Ulusal filmler EN İYİ FİLM ÖDÜLÜNÜ ALAN FİLM: Göl Kenarı Yönetmen: Aziz ALACA EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜNÜ ALAN FİLM: Babamın Öldüğü Gün Yönetmen: Emre SEFER…
Sıra Geceleri nedir?

Sıra Geceleri nedir?

Şanlıurfa Sıra Geceleri Her Zaman Merak Edilen Bir Etkinlik Olmuştur. Gelin Size Sıra Geceleri Nasıl Başladı? Bunu Anlatalım.  Şanlıurfa Sıra Geceleri Önceden Sıra Gecesi veya Sıra geceleri yada eski adıyla dostlar arasında sıra gezmek demek daha doğru olur. Şanlıurfa’da Sıra geceleri Osmanlı Döneminden Kalma, Bir Etkinliktir. Halk kültüründe saz, söz üzerine sohbet yapılan ve toplantıların müzik eşliğinde  yapılan dost meclisidir. Sıra gecesi Ariflerin söze geldiği çırakların dize geldiği şiirlerin saza geldiği gecelerdir. Bu önemli ve eğlenceli gecede kullanılan sıra kelimesi aslında dostların kendi aralarında her hafta birinin evinde yapılıyor olması.  halkın içinden gelen ve günümüze kadar yayılmış olan bu gecelerde ikramın da bir o kadar bol tutulması da gelenek ve göreneklerdendir. Ayrıca bu gruplara diğer sıradakilere haber verilmeden başka misafir çağrılmazdı. Sıra geceleri Şanlıurfa’nın tarihinde de önemli bir yer tutmaktadır. İngilizler 24 Mart 1919’da Mondros mütarekesinin 7. maddesi gereğince Urfa’yı işgale başladıklarında ufak grupları bulmak ve dağıtmak için ajanlar kullanıyorlardı. Halkın bir arada bulunmasını istemiyorlardı. Fakat 5 Eylül 1919’da 12 kişi Binbaşı Ali Rıza beyin önderliğinde gözlerden uzak bir yerde düzenlenen sıra gecesinde bir araya gelmişlerdi. Gece yarısı binbaşı Ali Rıza bey ve…
TÜİK açıkladı: Müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı belli oldu

TÜİK açıkladı: Müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı kültürel miras verilerini açıkladı. Buna göre, müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı 2021 yılında yüzde 69 artarak 23 milyon 245 bin 317 oldu. Ziyaretçilerin yüzde 71,6’sı Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerini ziyaret etti. Bakanlığa bağlı ücretli müze ve ören yerlerini ziyaret edenlerin sayısı 9 milyon 672 bin 796 ve toplam ziyaretçiler içindeki payı yüzde 41, 6 oldu. Şanlıurfa ise 2021 yılında müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı 749 bin 564 oldu.  MÜZE SAYISI AYNI KALDI Müze sayısı 2021 yılında 2020 yılına göre yüzde 5,1 artarak 519 oldu. Müzelerin 210 tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, 309 tanesi ise özel müze kategorisinde yer aldı. Ören yeri sayısı ise 143 oldu. Müzelerdeki eser sayısı 3 milyon 719 bin 409 oldu. Şanlıurfa’da müze sayısı 2021 yılında aynı kalarak 4 oldu. URFA’DA ESER SAYISI 62 BİN 592 OLDU Müzelerdeki eser sayısı önceki yıla göre yüzde 0,7 artarak 3 milyon 719 bin 409 oldu. Şanlıurfa’da toplam eser sayısı ise 62 bin 692 oldu.
Konser için Urfa’ya geliyor

Konser için Urfa’ya geliyor

Ünlü şarkıcı Emre Aydın, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen açık hava konserleri kapsamında önümüzdeki hafta Şanlıurfa’ya geliyor. Emre Aydın, 19 Temmuz Salı günü Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi önünde konser verecek. Ücretsiz olacak konser saat 20.30’da başlayacak. Konseri sosyal medya hesabından duyuran Büyükşehir Belediyesi paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Yazın en güzel yanı; açık hava konserlerimiz? Siz de hazırsanız Emre Aydın konseri ile buluşuyoruz. 19 Temmuz Salı 20.30 Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Önü”
Viranşehir Belediyesi’nden çocuklara tiyatro gösterisi

Viranşehir Belediyesi’nden çocuklara tiyatro gösterisi

Viranşehir Belediyesi, 3 aylık yaz tatilinde de çocukları unutmadı. Belediye tarafından tatile başlayan çocuklar için karne hediyesi olarak düzenlenen ; “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” adlı çocuk oyununun galası yapıldı. Viranşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen galaya ; Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci ve eşi Sibel Ekinci ile çocuklar ve aileleri katıldı. Yazar ve yönetmenliğini Mustafa Elbenim’in yaptığı “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” adlı çocuk tiyatro oyunu, miniklere ve onların ailelerine eğlence dolu anlar yaşattı. Çocuk oyunu günde 2 seans olarak sergilenecek. Viranşehir Belediye Başkanı Ekinci, programın sonunda Yönetmen Elbenim ile oyuncuları tebrik ederek, çiçek hediye etti. Başkan Ekinci, çocuklar ve aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Tiyatro gösterisinin ardından pasta ve içecek ikramında bulunuldu.
Urfa’da tiyatro seyirci sayısı arttı

Urfa’da tiyatro seyirci sayısı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2021 yılı verilerine göre ; ülke genelinde tiyatro seyirci sayısı yüzde 84,1 azalarak 714 bin 864 oldu. Tiyatro seyirci sayısı açısından ilk sırada İstanbul yer aldı. Geçen yıl İstanbul’da 213 bin 748 kişi tiyatro izlerken, Ankara’nın 77 bin 996, İzmir’in 70 bin 217 tiyatro seyirci sayısı bulunuyor. Şanlıurfa’da ise 2021 yılında tiyatro seyirci sayısı bir önceki yıla göre artış gösterdi. 2021’de kentteki tiyatro seyirci sayısı 11 bin 637 oldu. 2020’de kentteki bu rakam 8 bin 943 olarak kayıtlara geçmişti. TİYATROYU EN ÇOK SEVEN İLLER TÜİK verileriyle Türkiye’de tiyatroyu en çok seven iller de belli oldu. Türkiye’de 2021’de her 1000 kişi başına tiyatroya giden kişi sayısı 8 seyirci olarak kaydedildi. Tiyatroyu en çok seven il 21 seyirci ile Balıkesir olurken, Balıkesir’i 20 seyirciyle Sivas, 19 seyirciyle Erzurum takip etti. Şanlıurfa’da ise geçen yıl her 1000 kişi başına tiyatroya gidin kişi sayısı 5 oldu. Bu rakam 2020’de 4 seyirciydi.
Urfa’da piyanist Taylan Özgür Şakır konser verecek

Urfa’da piyanist Taylan Özgür Şakır konser verecek

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin kültür ve sanat etkinlikleri devam ediyor. Uluslararası ödüllü piyanist Taylan Özgür Şakır, Büyükşehir Belediyesinin organizasyonunda konser verecek. Piyanist Şakır, 25 Haziran Cumartesi günü saat 15.00’da Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezinde sahne alacak.
‘Teşkale’ dizisinin galası yapıldı

‘Teşkale’ dizisinin galası yapıldı

Oyuncu Ocakoğlu “Teşkale” isimli dizinin hem senaristliğini üstlendi hem de dizide başrol olarak rol aldı. Mahmut Kemal Açıkyol’un da yönetmenliğini yaptığı komedi dizinin galası yoğun katılımla gerçekleştirildi. Dün akşam Şair Nabi Nabi Dijital Sinema salonunda yapılan galaya ; Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Deva Partisi İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, dizi ekibi ve çok sayıda davetli katıldı. Dizi ve filmlerin gözde platolarından biri haline gelen Şanlıurfa’da çekilen ve şehrin ilk yerli dizisi olan ; ‘Teşkale’ 22 Haziran’da Youtube’de yayınlanmaya başlayacak.
Urfa’da gençler sanat kurslarına ilgi gösteriyor

Urfa’da gençler sanat kurslarına ilgi gösteriyor

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL’ÜN BÜYÜK ÖNEM VERDİĞİ ; GENÇLİK MERKEZLERİNDE AÇILAN KURSLARA VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR. 7’DEN 70’E HERKESİN SPOR VE SANAT ETKİNLİKLERİNE KATILDIĞI ; CEYLANPINAR GENÇLİK MERKEZİNDE 17 FARKLI BRANŞTA UZMAN EĞİTMENLER TARAFINDAN KURSLAR VERİLİYOR. ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CEYLANPINAR GENÇLİK MERKEZİNDE AÇILAN MÜZİK KURSUNDA ÖĞRENCİLER PİYANO VE GİTAR DERSLERİNE KATILIYOR. CEYLANPINAR GENÇLİK MERKEZİNDE SPOR VE MÜZİĞİN YANI SIRA RESİM KURSLARI DA GENÇLERİN İLGİ ODAĞI OLDU. KARAKALEM, TUVAL ÜZERİNE AKRİLİK BOYA ÇALIŞMASIYLA ÖĞRENCİLER YETENEKLERİNİ ORTAYA ÇIKARIYOR.
Şair Nabi anısına ‘Şiir Programı’ düzenlendi

Şair Nabi anısına ‘Şiir Programı’ düzenlendi

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi tarafından bu yıl birincisi düzenlenen, “Şair Nabi Şiir Akşamı” programı Şair Nabi Evi’nde birçok şairin katılımıyla gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Gül San’ın moderatörlüğünü ise, Eyyüp Azlal’ın yaptığı programa, TYB Şanlıurfa Şubesi Onursal Başkanı Cuma Ağaç, Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Adil Saraç, Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Ekrem Bektaş ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaplan Üstüner, El Fırat Kültür Evi sorumlusu Hattab El Ömer, TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Doç. Dr. Mahmut Kaya ile TYB üyesi ve gönüllüsü birçok vatandaş katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Doç. Dr. Mahmut Kaya, gecenin anlam ve önemine dair şunları söyledi: “Çok değerli şiir dostları, Şair Nabi anısına düzenlemiş olduğumuz şiir programına hepiniz hoş geldiniz. Konuşmamın başında, öncelikle şu an içinde bulunduğumuz bu Urfa evinin Şair Nabi ismi ile yaşatılmasına destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeynel Abidin Beyazgül’e, bu fikrin olgunlaşması ve evin ihtiyaçlarının karşılanmasında emekleri olan Büyükşehir Meclis Başkanvekili Sayın Ahmet Kaytan’a, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Dr. Fatma Şeker ve  emeği geçen tüm herkese derneğimiz adına teşekkür ederim.…
Başa dön tuşu