URFA YEREL HABERLER

 • Kas- 2022 -
  27 Kasım
  Büyükşehir 3D üretimle maliyetten tasarruf ediyor

  Büyükşehir 3D üretimle maliyetten tasarruf ediyor

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve gün geçtikçe kapasitesi daha da geliştirilen “3D İnovatif Atölye” ile su ve kanalizasyon gibi alanlarda kullanılan yedek parça üretimi sağlanarak hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edilirken 3D yazıcılarla üretilen yedek parçalar Şanlıurfa’nın altyapısını güçlendirmek üzere değerlendiriliyor. Geçmiş dönemlerde yurt dışından ithal edilen ve daha maliyetli olan yedek parçalar Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün girişimleri neticesinde ŞUSKİ Merkez İçme Suyu Arıtma Tesisi içerisinde “3D İnovatif Atölye” kurularak Büyükşehir Belediyesi yüksek bir maliyetten kurtarıldı. BEYAZGÜL: ÜRETTİĞİMİZ YEDEK PARÇALARI TÜM DÜNYAYA SATACAK KONUMA GELECEĞİZ Modern, son teknoloji cihazlarla donatılan yedek parça üretim atölyesini ziyaret ederek ilgili Daire Başkanı Yavuz Selim Boyacı’dan bilgi alan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, burada üretilen yedek parçaları Türkiye’ye ve Dünyaya satabileceklerini kaydetti. Başkan Beyazgül, “3D İnovatif atölyemizde incelemelerde bulunduk. Atölyemizdeki üretimleri gördük. Hem tedarik hızı hem de ucuza mal etmek açısından tartışılmaz bir hizmet oldu. Bir diğer atölyemizde de çeşitli parça üretimleri devam ediyor. Daha önceki zamanlarda burada üretilen parçaları almak için belki de yurt dışına gitmemiz veya yurt dışından sipariş vermemiz gerekecekti. Burada çalışan Şanlıurfa’nın evlatları, hemşehrilerimiz, 3D atölye ile yedek parça üretimi yapıyorlar. Hem ucuza mal ediliyor hem de zamandan tasarruf edilmiş oluyor. Şanlıurfa’da su …

  Devamını Oku »
 • 27 Kasım
  Cihat Kürkçüoğlu'ndan Urfa turizmi için çok önemli öneri

  Cihat Kürkçüoğlu’ndan Urfa turizmi için çok önemli öneri

  Urfa Ulu Camii’nin, Urfa Piskoposu Aziz Rabbula tarafından eski bir sinagogun üzerine miladi 435 yılında inşa edilen,  kırmızı mermer sütunlarının çok olması nedeniyle “Kızıl Kilise” olarak da adlandırılan Aziz Stefanos Kilisesi’nin yerine inşa edildiği biliniyor. Urfa Ulu Camii’nin inşa edildiği yerle ilgili tartışmalar bulunuyor. Caminin, kilisenin avlusuna mı yoksa esas mekânı üzerine mi inşa edildiği konusuna açıklık getirmek için 1979 yılında Müze Müdürü Osman Öçmen başkanlığında sanat tarihçisi Cihat Kürkçüoğlu’nun da katıldığı araştırma kazısı yapıldı. Sanat Tarihçi Müze Asistanı olarak o dönem kazılara katılan Kürkçüoğlu, sosyal medya hesabından o araştırmanın sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Camiin güney duvarı ortaları altında bir kemer izinden hareketle yapılan bu kazıda, kuzeye doğru uzayan ve kiliseye ait olduğu anlaşılan 6-7 metre uzunluğunda bir koridor ortaya çıkarıldı. Sonradan örüldüğü anlaşılan bir duvarla kesilen bu koridorun devam ettiği, sağa ve sola ayrılarak kilisenin mahzenine ve katakompuna (yeraltı mezar odalarına) açıldığı tahmin edildi. Buna göre, camiin kilisenin esas mekânı üzerine inşa edilmiş olacağı fikri ağırlık kazandı. 1915 yılında Urfa’daki Ermeni isyanında isyancılar daha fazla silah alabilmek için Ulu Camii’nin bodrumunda bulunan değerli halıları gizlice alıp Halep’te satmışlar ve bu parayla da ağır silahlar satın almışlardır. (Kaynak: Halil Özşavlı., URFA ERMENİLERİ/Sosyal, Kültürel ve Siyasi Hayat, Gazi Kitabevi, Akara, 2013, …

  Devamını Oku »
 • 27 Kasım
  Haliliye'de öğrenciler tarihi gezerek öğrendiler

  Haliliye’de öğrenciler tarihi gezerek öğrendiler

  Haliliye Belediyesi, gençlerin eğitimine yönelik yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Haliliye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Mutluca Mahallesinde bulunan Emine Koç Ortaokulu öğrencilerine yönelik bir gezi planladı. Öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde okuldan alınarak ilk olarak Şanlıurfa Arkeoloji Müzesine götürüldü. Tarihi yerinde öğrenen öğrenciler, daha sonra Şanlıurfa Mozaik Müzesine geçerek, burada bulunan eserleri görme şansı yakaladı. Balıklıgöl bölgesini de ziyaret eden öğrencilere bölgenin tarihiyle ilgili de bilgiler verildi. Programın ikinci bölümünde ise öğrenciler, sinemaya götürüldü. Öğrenciler, Bandırma Füze Kulübü filmini izledikten sonra tekrardan servislerle okullarına bırakıldı. 

  Devamını Oku »
 • 27 Kasım
  Haftanın son günü Urfa'da hava nasıl olacak

  Haftanın son günü Urfa’da hava nasıl olacak

  Meteoroloji tarafından yayımlanan hava durumu raporuna göre, Şanlıurfa’da bugün havanın çoğunlukla parçalı bulutlu geçeceği bildirildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğünce (MGM) yayımlanan verileri göre, Şanlıurfa’da bugün havanın parçalı bulutlu olacağı bildirildi. Bugün kentte hava sıcaklığının 13 derece olması bekleniyor. HAFTA İÇİ NASIL OLACAK? Meteoroloji’den alınan hava tahmin raporuna göre, salı ve çarşamba  günümün kentte yer yer yağışlı geçeceği öğrenildi.

  Devamını Oku »
 • 27 Kasım
  Urfalı asker Pençe-Kilit bölgesinde şehit oldu

  Urfalı asker Pençe-Kilit bölgesinde şehit oldu

  Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinden acı haber geldi. Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamada Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarınca açılan taciz atışı sonucu iki askerin şehit olduğu, üç askerin de yaralandığı belirtildi. 2 ASKER ŞEHİT, 3 ASKER YARALI Açıklamada “Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde, 26 Kasım 2022 tarihinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından  açılan taciz atışı sonucu kahraman silah arkadaşlarımız P.Uzm.Çvş. Eyyüp Uğurlu ve P.Söz.Er Mehmet Demir  şehit olmuş, üç kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Yaralılarımız derhâl hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet; kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza da acil şifalar dileriz” denildi. ŞEHİTLERDEN BİRİ SURUÇLU Öte yandan şehit Piyade Uzman Çavuş Eyyüp Uğurlu’nın aslen Şanlıurfa’nın Suruç ilçe nufüsüne kayıtlı ama Gaziantep’in Şehit Kamil ilçesinde ikamet ettiği öğrenildi. BAKAN ANKARA’YA DÖNDÜ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya programına katılan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da Pençe-Kilit Harekâtı’nda şehit olduğu bilgisini almasının hemen ardından programdan ayrılarak Ankara’ya döndü. Bakan Akar Ankara’ya gelir gelmez TSK Komuta Kademesi ile Kara Kuvvetleri Harekât Merkezinde toplantıya geçti.

  Devamını Oku »
 • 26 Kasım
  Şanlıurfa'da sabah saatlerinde yoğun sis etkili oldu

  Şanlıurfa’da sabah saatlerinde yoğun sis etkili oldu

  Şanlıurfa’da sabahın erken saatlerinde etkili olan sis nedeniyle vatandaşlar ve sürücüler yolda ilerlemekte zor anlar yaşadı. Özellikle görüş mesafesinin yaklaşık 50 metreye kadar düştüğü yüksek kesimlerde, bazı araç sürücüleri 4’lüleri yakarak trafikte ilerleyebildi. Vatandaşlarda kaldırımlarda yürümekte zorluk çekti. Yoğun sisten dolayı ana caddelerde trafik yoğunluğun arttığı gözlenirken sürücüler kontrollü ilerledi. Trafik ekipleri, sürücüleri takip mesafesini korumalarını ve hız yapmamaları konusunda uyarıda bulundu. 

  Devamını Oku »
 • 26 Kasım
  Şehit Alkan'ın ismi Akçakale'de yaşatılacak

  Şehit Alkan’ın ismi Akçakale’de yaşatılacak

  Suriye’nin kuzeyinden YPG/PKK’lı teröristlerce Gaziantep’in Karkamış ilçesine düzenlenen roket-havanlı saldırıda şehit olan öğretmen Ayşenur Alkan’ın adı Akçakale’de yaşatılacak. TRT Sanatçısı Münevver Özdemir ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Urfa Ahengi Grubu 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Akçakale Belediyesi tarafından düzenlenen müzik şöleninde konser verdi. Akçakale Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Niyazi Kocadağ, meclis üyeleri, öğretmenler ve vatandaşların katıldığı konsere Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya da görüntülü telefon bağlantısı ile katıldı. Öğretmenlerin gününü kutlayan Başkan Yalçınkaya şehit öğretmen Ayşenur Alkan’ı da anarak “Karkamış’ta şehit olan Ayşegül Alkan’ı rahmetle yad ediyoruz. Kararının aldık, bir caddeye ismini vereceğim. Ailesini de ziyaret edeceğim” dedi. Başkan Yalçınkaya sanatçı Özdemir ve Urfa Ahengi Grubu’na da teşekkür etti. Konserde sevilen türküler seslendirildi ve halaylar çekildi. Ardından katılımcılara çiğköfte ikram edilirken öğretmenlere de hediyeler verildi. Öte yandan Başkan Yalçınkaya’nın eşi Türkan Yalçınkaya, Sanatçı Özdemir’e günün anısına da hediye verdi. 

  Devamını Oku »
 • 26 Kasım
  Ceylanpınar Devlet Hastanesi yağışa yenik düştü!

  Ceylanpınar Devlet Hastanesi yağışa yenik düştü!

  Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde alt yapı yetersizliği yağış sonrası gün yüzüne çıktı. Ceylanpınar Devlet Hastanesi bahçesi yağışta alt yapı yetersizliği nedeniyle adeta yapay göle dönüştü. Hastaneye giden vatandaş ve personeller araçlarını park edecek yer bulamadı. Yağış öncesi araçlarını araca park edenler ise ıslanmayı göze alarak araçlarına ulaştı. “Tekne koysan yüzer. Bir sel durumunda risk daha da artacak” eleştirileri yapılan alan için çözüm çağrısı yapıldı.

  Devamını Oku »
 • 25 Kasım
  Merkez Ortaokulu öğretmenleri ile anlamlı buluşma

  Merkez Ortaokulu öğretmenleri ile anlamlı buluşma

  Şanlıurfa’da kuruluşu 1967 yılına dayanan Merkez Ortaokulu kentin adeta hafızasıydı. Önemli isimleri mezun veren okul, 2012 yılında Abide Kavşağındaki yola katmak üzere yıkılmıştı. O günden bu yana adeta okulun hafızası ve arşivi kayboldu. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Sibel Toptan, okulda idarecilik ve öğretmenlik yapanlarla öğrenci arkadaşlarını Necip Özbek Restoranda bir araya getirdi. Okulun müdürlerinden Tahir Karahan, Ahmet Karavelioğlu, Mehmet Durdu, öğretmenlerinden ise Mahmut Kaya, Temel Büyükbudak, Mehmet Çetin, Halil Çiftçi, Ömer Faruk İşçi, Mehmet Nacar, Mehmet Sarmış ile öğrencilerden Sibel Toptan’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkan Vekili Faruk Bayuk, Gazeteci-Yazar Yusuf Sabri Dişli, İş İnsanı Ali Yetkin, Şair Şevket Mahalle Muhtarı Ahmet Altun, Gazeteci Mustafa Arısüt ve Öğretmen Şeyhmus Elğaç Öğretmenler Gününü kutlamak üzere dün bir araya geldi. Öğretmenler Günü dolayısıyla bir araya gelen öğretmen ve öğrencileri, kentin ilk orta okullarından olması ve başarılarıyla tarihe geçmesi nedeniyle Merkez Ortaokulu isminin tekrar yaşatılması için ortak bir karara vardı. Buluşmada, Sibel Toptan tarafından öğretmenlere çiçek verilirken, rahatsız olduğu için katılamayan okulun müdürlerinden Ali Haydar Peker’e de evinde plaket verildi. 

  Devamını Oku »
 • 25 Kasım
  Karaköprü'deki 4 mahallede yeni yol açma çalışmaları

  Karaköprü’deki 4 mahallede yeni yol açma çalışmaları

  Karaköprü Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından ilçeye yeni yollar kazandırılırken, deforme olmuş ve ömrünü tamamlamış asfalt yollarda da yenileme çalışması gerçekleştiriliyor. Narlıkuyu Mahallesinde deforme olmuş asfalt yolların bozulması nedeniyle yoldaki asfalt tamamen sökülerek yeni sıcak asfalt serimi gerçekleştiriliyor. Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli mahalledeki çalışmaları ziyaret ederken, vatandaşların mağdur olmaması için çalışmaların hızlandırılıp yolların kısa sürede hizmete açılması istedi. Baydilli, kış ayları öncesi yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek vatandaşlara daha fazla yenilenmiş yol sunabilmek için fen işleri ekiplerinin ciddi bir çalışma gerçekleştirdiğini kaydetti. Baydilli, “Narlıkuyu Mahallemizde 1361. sokağımızda kilitli parke çalışması ile 1261. caddede asfalt yol yenileme gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız çalışmalarla kış öncesi vatandaşlarımıza yeni güzel yollar sunmak istiyoruz. Fen işleri personelimiz ve yüklenici firma gerçekten çok ciddi bir yoğunlukla çalışıyor kış aylarına kadar yetiştirebildiğimiz kadar yol yapıp sonra bahar aylarından başlayarak kalan yollarımızın yapımına devam edeceğiz. Yenilenen yollarımız ilçemize, vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Karaköprü’müzü hak ettiği yere getirmek için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Karaköprü Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Narlıkuyu Mahallesinde gerçekleştirilen asfalt yol yenileme çalışmasının yanı sıra Doğukent, Seyrantepe, Batıkent ve Güllübağ Mahallelerinde ise yeni yol açma çalışması gerçekleştiriyor. 

  Devamını Oku »
Başa dön tuşu