EĞİTİM

Bugün günlerden DGS heyecanı

Bugün günlerden DGS heyecanı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS), sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulandı. Sınav, saat 10.15’te başladı ve cevaplama süresi 135 dakika oldu. Sınavda uygulanacak test, çoktan seçmeli sorulardan oluştu. Sonuçlar 12 Ağustos tarihinde açıklanacak. DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecek.
Urfalı öğrenci LGS’den tam puan aldı

Urfalı öğrenci LGS’den tam puan aldı

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçları, bugün açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesinden LGS sınav sonuçları, son dakika haberi ile duyuruldu. Milyonlarca öğrenci, LGS kapsamında 5 Haziran’da yapılan merkezi sınavın sonuçlarını “meb.gov.tr” adresinden kontrol etti. Öğrencilerin heyecanla beklediği sonuçlarda Mehmet Akif Güler Şanlıurfa’nın gururu oldu. Şanlıurfa’da Haliliye Ortaokulu’nda eğitim gören Güler, tüm soruları doğru cevaplayarak sınavdan tam puan aldı. 193 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI Sınava 48 farklı ilden katılan 193 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı.
LGS sonuçları yarın açıklanacak

LGS sonuçları yarın açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), 8’inci sınıfta eğitim gören 1 milyon 236 bin 313 öğrenciye yönelik hazırlık yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav 5 Haziran’da gerçekleştirildi. “LGS SINAVI SONUÇLARI 30 HAZİRAN’DA AÇIKLANACAK” Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamada, LGS sınavı sonuçlarının 30 Haziran’da açıklanacağını duyurdu. Sürecin başarılı şekilde devam ettiğini belirten Özer, “İlk değerlendirmeler bitirildi. Sıkıntılı bir sürecimiz yok. Bakanlık olarak hiçbir zaman erken açıklamaya gitmedik. Hangi tarihte söz vermişsek o tarihte açıklayacağız.” ifadelerini kullandı. Sonuçlar, yarın “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.
Vakıf üniversite ücretlerine dev zam!

Vakıf üniversite ücretlerine dev zam!

Hayat pahalılığı, yükselen enflasyon, geçim derdi derken artık gençlerin vakıf üniversitesinde okuma hayallerde sadece hayal olarak kalacak gibi gözüküyor.  Vakıf üniversiteleri bu yıl ücretlerine devasa oranda zam yaptı. Öğrencilerin birçoğu devlet üniversitelerine geçiş yapmayı ya da okulu bırakmayı düşünüyorr.  En çok zam yapan üniversitelerin başında ülkedeki ilk vakıf üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi geliyor. Bilkent’in 62 bin 100 TL olan öğrenim ücreti önümüzdeki yıl 118 bin TL olarak açıklandı. Zam oranı yaklaşık yüzde 90’a oldu
LGS sonuç tarihi belli oldu!

LGS sonuç tarihi belli oldu!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer; sınavla ilgili ilk değerlendirmeleri bitirdiklerini ve sınav sonuçlarının belirlenen tarihte açıklanacağını belirtti. Sınav sonuçları, 30 Haziran’da “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecekk. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek. Sınav sonuçlarının açıklanacağı 30 Haziran’da merkezi sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da belli olacak.
Ceylanpınar’da ÖSYM sınavları için imza kampanyası

Ceylanpınar’da ÖSYM sınavları için imza kampanyası

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınavları için ; şehir dışına gitmek zorunda kalan binlerce vatandaşın sorununa yetkililer bugüne kadar bir çare bulamadı. İş sivil toplum kuruluşu temsilcilerine düştü. Ceylanpınar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bülent Çelik, söz konusu sınavların ilçede yapılması için ; imza kampanyası başlattı. Çelik, Şanlıurfa merkeze 150 km uzaklıkta olan Ceylanpınar’ın diğer Şanlıurfa ilçelerine nazaran; Türkiye’nin çeşitli üniversitelerine en çok öğrenci gönderen ilçe konumunda olduğunu dile getirildi. Her yıl yapılan ÖSYM sınavları nedeniyle sayısı binleri bulan bu öğrencilerin sınava girmek için ; 150 km uzağa gitmek zorunda kaldığını ve bu durumun gençleri ve ailelerini maddi ve manevi anlamda zor durumda bıraktığının altını çizen Çelik, şunları söyledi: “Öğrenciler sınavlara girebilmek için sabahın en erken saatinde kalkıp yüzlerce km yol gidiyor. Aylarca çalıştıkları derslerinin sınavına uzun bir yolculuk nedeniyle motive olamıyorlar, gittikleri yerde adres bulma sorunu nedeniyle çoğu zaman sınava geç kalıyorlar ve sınava giremiyorlar. Oysa ki Ceylanpınar’da onlarca lise ve ÖSYM sınavlarının yapılabileceği bina bulunmakta. Ayrıca ilçedeki öğretmen ve eğitimci sayısı bu sınavları organize edebilecek potansiyele sahiptir. Buna rağmen ÖSYM ve ÖSYM’ye bağlı sınavların…
Karaköprü’de gençler geleceğin mesleğini öğreniyorlar

Karaköprü’de gençler geleceğin mesleğini öğreniyorlar

Karaköprü Belediyesi, gençlerin bilimsel ve teknolojik çalışmalara katılmasına katkı sağlamaya devam ediyor. Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi’nde gençlere sorun çözme, takım duygusu kazanma, geliştirme, yaratıcı sanatlar ve analitik düşünme gibi pek çok alanda beceri kazandıracak olan, ‘Robotik Kodlama Eğitimi’ kursu sunuluyor. Robotik kodlama eğitimi sayesinde gençler; algoritma oluşturmadan, 3D çizim tasarlamaya kadar, lego setleri ile programlamadan, bilgisayar kullanımına kadar birçok alanda kendini geliştirerek yazılım dünyasına giriş yapıyor. Blok tabanlı ve metin tabanlı kodlama eğitimi alan gençler gelecekte yazılım mühendisi olma yolunda temel eğitimleri şimdiden öğreniyor. Kurs eğitmeni Gamze Nur Sucu amaçlarının gençlerin teknoloji ile daha fazla iç içe olması ve öğrenmesi olduğunu kaydederek, “Burada gençlerimize nesne tabanlı ve blok tabanlı kodlama eğitimi veriyoruz. Öğrencilerimiz de severek ve heyecanla kursumuza geliyor ve öğrenmeye çalışıyorlar. Bizim amacımız bu eğitimlerle gençlerimize kodlama eğitiminin temelini vererek gelecekte bu alanda alacakları eğitime zemin hazırlamaktır” ifadelerini kullandı. Stem ve Robotik Kodlama Kursu Battani Uzay, Havacılık ve Bilim Merkezi’nde hafta içi her gün devam ediyor.
Urfa’da eğitimin geliştirilmesi için öneriler

Urfa’da eğitimin geliştirilmesi için öneriler

Özgür Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Özgür Eğitim-Sen) Şanlıurfa Temsilcisi Vehbi Uzundağ, sona eren 2021-2022 eğitim öğretim yılını değerlendirdi. Uzundağ, öğrenci potansiyeli açısından Türkiye’nin 4. büyük ili olan Şanlıurfa’da eğitimde hiçbir dönem istikrar sağlanamadığına vurgu yaptı. Şanlıurfa’da ilk lisenin 1946’da dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in Urfa’yı ziyareti esnasında halkın talebi sonrası açıldığını hatırlatan Uzundağ, bu zamana kadar çocuklarını okutmak isteyen ebeveynlerin evlatlarını okutmak için komşu illere göndermek zorunda kaldıklarını belirtti. “İlde lise olmayınca başka ile gönderme imkanı olmayan vatandaşın ise okuma şansı zaten yoktu” diyen Uzundağ, Urfa’nın eğitimdeki geciktirilmişliğin bununla sınırlı kalmadığını, Anadolu liselerinin açılışında da fen liselerinin açılışında da bu geciktirilmişliğin devam ettiğine kaydetti. Vehbi Uzundağ, çeşitli illerde toplamda 61 fen lisesi açılmasına rağmen Şanlıurfa’da ilk fen lisesinin 2004-2005 eğitim öğretim yılında eğitime başladığı bilgisini verdi. Sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinin mevcut kontenjan sayısının da yetersiz olduğunu düşündüğünü ifade eden Uzundağ, Şanlıurfa’nın öğrenci potansiyeli açısından Türkiye’de dördüncü büyük il olduğuna dikkati çekti. Vehbi Uzundağ, kentte eğitimde öğretmen açığının, ücretli öğretmen ve derslik sıkıntısının devam ettiğini belirterek, Şanlıurfa’da hiçbir dönemde eğitimde istikrar sağlanamamasının sebeplerini şöyle anlattı: “Bu istikrarsızlığın birçok…
Başkan Ekinci öğrenci destek masasında

Başkan Ekinci öğrenci destek masasında

Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci, sabah saatlerinde Viranşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından YKS sınavlarına girecek öğrencilerin sorun yaşamaması için öğretmen evi önünde kurulan ‘kriz masası’nı giderek masa yönetiminden bilgi aldı. Öğrencilerin sorun ve sıkıntı yaşamaması için talimat veren Başkan Ekinci, öğrencilerden gelen istek ve taleplerle bizzat kendisi ilgilendi. Tüm ekipleriyle öğrencilerin sorun yaşamaması için sahada olduklarını belirten Ekinci, geleceğin teminatı olan gençlerin sınavda emeklerinin karşılığını almaları temennisinde bulundu. Yaklaşık bir saat ‘kriz masası’nı yöneten Başkan Ekinci, öğrencilerin sınava girecekleri saatin ardından alandan ayrıldı.
Üniversite sınavının ilk oturumu başladı

Üniversite sınavının ilk oturumu başladı

Milyonlarca üniversite adayının beklediği gün geldi.3 milyondan fazla adayın katılacağı ; Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan TYT başladı. Sınavda bu yıl ilk kez baraj uygulanmayacak. Tüm Türkiye’de üniversiteye geçişte ilk adım olan TYT sınavı başladı. Şanlıurfa’da da binlerce üniversite adayının da katıldığı ; sınav öncesi öğrencilerin hem stresli hem de heyecanlı oldukları görüldü. ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan TYT saat 10.15 itibarıyla başladı. 3 milyondan fazla adayın katılacağı sınav süresi bu yıl 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulanacak.
Başa dön tuşu