EĞİTİM

Yarıyılda servis ücreti ödeme yasal mı?

Yarıyılda servis ücreti ödeme yasal mı?

2021-2022 eğitim öğretim yılının birinci dönemi ocak ayında son bulacak ve yarıyıl tatili ; 24 Ocak tarihinde başlayıp 4 Şubat’ta tamamlanacak. Öğrenciler şimdiden tatil heyecanı yaşarken veliler ise stresli. İddiaya göre Şanlıurfa’da bazı firmalar velilerden okul servisi için tam ücret istiyor. Veliler ise hizmet almadıkları bir durum karşısında ücret ödemek istemiyor. Peki firmaların yarıyıl tatilinde hizmet vermemelerine rağmen servis ücreti talep etmeleri yasal mı? Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nden (UKOME) yapılan açıklamada “Eğitim ve öğretim yılı boyunca resmi ve idari tatiller ücrete tabidir. Yarıyıl tatilinde ücret talep edilmez” denildi. Yetkililer velileri haklı bularak servis firmalarının ücret talep edemeyeceğini bildirdi.
Urfalı vekilden tepki: hani eğitimde çağ atlamıştık

Urfalı vekilden tepki: hani eğitimde çağ atlamıştık

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Urfalı Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da konteynırda verilen eğitimle ilgili görselleri paylaşarak sitemde bulundu.Tanal, “2022 Türkiye’sine bakar mısınız? Hani eğitimde çağ atlamıştık?” diye sordu. “URFA’NIN NEDEN EĞİTİMDE GERİDE OLDUĞU ANLAŞILIYOR” Tanal, sosyal medya hesabından fotoğraflar paylaşarak yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Şanlıurfa Harran ilçesi Doruç Köyü’nde çarık çürük konteynırlı eğitim! Harran ilçe merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Doruç köyünde öğrenciler, ; Suriyeli sığınmacı kamplarından arta kalan konteynırlarda eğitim görüyor. Milli Eğitim Bakanı, Şanlıurfa ziyaretinde İl Milli Eğitim Müdürü’ne “Siz ne iş yaparsınız, para istediniz de para mı vermedik?” şeklinde tepki göstermişti değil mi? E peki Doruç köyü sakinleri neden imece usulüyle Suriyelilerin kullandığı eski konteynırları onarıp, yerleştirip sınıf haline getirmeye çalışıyor? Harran Doruç İlköğretim Okulu, 4 konteynırla genişletiliyor. Tamamı hala hazır değil. Hani eğitimde çağ atlamıştık? 2022 Türkiye’sine bakar mısınız? Şanlıurfa’nın eğitimde neden bu kadar geride olduğu, paylaştığımız fotoğraflara bakınca anlaşılıyor” .
KPSS tercih sonuçları açıklandı!

KPSS tercih sonuçları açıklandı!

KPSS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi. 2021/2 KPSS tercih sonuçları için ÖSYM’den açıklama geldi. KPSS-2021/2 bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme işlemleri tamamlandı. Adaylar sisteme giriş yaparak sonuçlarını görüntüleyebiliyor. Adaylar sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr sayfasından öğrenebilecekler.
Gençler sınav stresini sinemayla attı

Gençler sınav stresini sinemayla attı

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, öğrencilerle sinema etkinliğinde buluştu. Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü tarafından, Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezindeki kütüphanede ve Bahçelievler Gençlik Merkezindeki üniversiteye hazırlık kursunda öğrenim gören öğrenciler için etkinlik düzenlendi. Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Trabzon-Maçka’da 11 Ağustos 2017’de Astsubay Ferhat Gedik ile PKK’lı teröristlerce şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün hayatını anlatan “Kesişme: İyi ki Varsın Eren” filmini izleyen öğrencilerle bir araya geldi. Düzenlenen etkinliklerin sınav motivasyonlarını artırdığını kaydeden öğrenciler, gençlerin yanında olan Canpolat’a teşekkürlerini iletti. “BU TİP ORGANİZASYONLARIMIZA  DEVAM EDECEĞİZ” Öğrencilere yönelik faaliyetlerin süreceğinin altını çizen Canpolat, şu ifadeleri kullandı: “Haliliye Belediyesi olarak Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu ; Haliliye Belediyesinin kütüphanelerinde ve okuma salonlarında eğitime devam eden öğrencilerimize bir ara dönem anlamında ; nefes olması, farklı bir atmosfer yaşamaları için sinema etkinliği düzenledik. Bizler de, bize bağlı bulunan yaklaşık binin üzerindeki öğrenci kardeşlerimizi kademeli bir şekilde sinema salonlarına taşıyoruz. İyi Ki Varsın Eren filmini hep birlikte izliyoruz. Bu tip organizasyonlarımıza da devam edeceğiz. Çünkü gençlik bizim geleceğimiz, gençliğimizin nasıl ki eğitim ve kurslar anlamında yanlarında olduysak ; inşallah böyle kültürel ve sosyal…
Bakan Özer’in eşi Urfa’daki okulları ziyaret etti

Bakan Özer’in eşi Urfa’daki okulları ziyaret etti

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Urfa ziyaretine eşlik eden Nebahat Özer ; Karaköprü Güzelşehir Anaokulunu ziyaret etti. Okulda robotik kodlama atölyesinde ve sınıflarda öğrencilerle etkinliklere katıldı, okul yöneticileri ve öğretmenlerle sohbet etti. Özer daha sonra Karaköprü Edessa Özel Eğitim Uygulama Okulu’na giderek özel gereksinimli öğrencilerin eğitimleri ile ilgili okul yöneticileri ve öğretmenlerden bilgi aldı. Her zaman öğrencilerin yanında olduklarını ifade eden Özer’e, çocuklar hazırladıkları tabloyu armağan etti. Okul ziyaretlerinde öğrencilere hediyeler takdim eden Nebahat Özer, onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Karaköprüde’deki okulların ardından Özer, Şanlıurfa Müzesi, Halepli Bahçe Mozaik Müzesi ve Balıklıgöl’ü ziyaret etti. Ayrıca tarihin sıfır noktası Göbeklitepe ve Harran ilçesindeki tarihi kümbet evlerine de ziyaret gerçekleştirdi.
Eğitim-Bir-Sen’den, Bakan Özer’in müdürleri fırçalamasına tepki

Eğitim-Bir-Sen’den, Bakan Özer’in müdürleri fırçalamasına tepki

Memurlar Sendikası Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun ; Bakan Özer’in sarf ettiği sözlerin ve söylenme şeklinin eğitim camiasında onarılması güç yara açtığını kaydetti. Sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir paylaşım yapan Coşkun, eğitim camiasının tamamının geceyi moral bozukluğuyla geçirdiğini dile getirdi. Coşkun, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “İlimizde bir okulu ziyareti sırasında Bakan Mahmut Özer’in öğrencilerin huzurunda ; eğitim yöneticilerine sarf ettiği sözler ve bu sözlerin söylenme şekli eğitim camiasında onarılması güç bir yara açmıştır. T. Eğitime bağlı okullara ödenek aktarılmadığını en iyi Bakan biliyor olmalı. Güvenlik gör. olmayan, hizmetli sıkıntısı çeken ; öğretmen açığı ve öğrenci sayısının fazlalığı gibi sıkıntılara rağmen özveriyle çalışan eğitim neferlerine ancak teşekkür edilebilir. Görevli eğitim çalışanlarının tümü bu geceyi moral bozukluğuyla geçiriyor. Bu tavır olmadı, yakışmadı”.
Bakan Özer’den Urfa’da Fırça! ”Siz Ne İş Yaparsınız?”

Bakan Özer’den Urfa’da Fırça! ”Siz Ne İş Yaparsınız?”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Şanlıurfa ziyareti kapsamında Buhara Eğitim Kampüsü’nde bulunan Halilurrahman Ortaokulunu gezdi. Okulda sınıfları gezen ve öğrencilerle sohbet eden Bakan Özer, sınıflardaki kırık ve kirli sıraları görünce okul yönetimini ve öğretmeni fırçaladı. Özer, okuldan ayrılırken kendisini bahçede bekleyen öğrencilerin yanına gitti. Bakan Özer, öğrencilerin kütüphane istediklerini söylemesi üzerine ; tekrar sinirlenip okul müdürü ile İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt’a yine tepki gösterdi. Okul bahçesinde basketbol sahasının olmadığını da gören Bakan Özer, okul müdürüne “Buraya bir basketbol sahası yapılmaz mı? Siz ne biçim adamsız ya siz ne iş yaparsınız? Para isteyip de para mı vermedik? Bu çocukları burada niye mağdur ediyorsunuz? Sayın müdür gezdirdiğiniz okul böyleyse gezdirmediğiniz okullar nasıl” diyerek tepkisini dile getirdi. BAKAN ÖZER’DEN EŞ DURUMU TAYİN SÖZÜNÜ ALDI İlknur Yanbulut isimli öğretmen ; Buhara Eğitim Kampüsünden ayrılan Bakan Özer’in yolunu keserek eş durumu başvurusunu ; 1 gün gecikmeli olarak kaçırdığını ve 3 yıldır eşiyle ayrı yaşadığını anlattı. Bunun üzerine bakan Özer, bilgi notu alarak kadın öğretmene yardımcı olacağını söyledi. Buna çok sevinen Yanbulut, arkadaşlarına sarılarak, derdini bakana anlatmanın mutluluğunu yaşadı. ÇOK SAYIDA KORUMA EŞLİK ETTİ…
Milli Eğitim Bakanı Özer: ”Söz Konusu Değil”

Milli Eğitim Bakanı Özer: ”Söz Konusu Değil”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi. Milli Eğitim Bakanı Özer, Şanlıurfa GAP Havalimanında Vali Abdullah Erin ve il protokolü tarafından karşılandı. Özer daha sonra Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etti. Valilikte Şeref Defterini imzalayan Bakan Özer, Vali Abdullah Erin ile görüştü. Valilikte bir açıklama yapan Özer ; Sağlık Bakanlığı ile yürütülen sürecin yaklaşık 4,5 aydan beri çok başarılı şekilde sürdüğünü kaydetti. “Bugün itibarıyla Kovid-19 veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayımız 2 bin 378. Yaklaşık 71 bin 300 okulda Kovid-19 nedeniyle kapalı hiçbir okulumuz bulunmuyor” diyen Bakan Özer, bu süreçteki en büyük başarılarının öğretmenlerin aşılanma oranının çok yüksek olması olduğunu ifade etti. Öğretmenlerin aşılanma oranına ilişkin rakamsal bilgiler veren Özer ; “Bugün itibariyle en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 93,4, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız ise ; yüzde 89,13. Hepinizin malumu olduğu üzere aşı olmayıp bağışıklık kazanan ; hastalığı geçiren ve antikor oluşturan öğretmen oranımızda yüzde 5’ler civarında. Dolayısıyla en az 2 doz aşı olmuş ve bağışıklık kazanmış olan öğretmen oranımız şu an Türkiye’de yüzde 94’ler civarında” dedi.…
Staj Ücretine Devlet Katkısı Uzatıldı!

Staj Ücretine Devlet Katkısı Uzatıldı!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla  ; aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören ; staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretlerine yapılan devlet katkısı ödemeleri ; 2021-2022 eğitim ve öğretim yılından itibaren 5 eğitim ve öğretim yılı uzatıldıı. Karar gereği ödenen devlet katkısı, ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesinden İşsizlik Sigortası Fonu’na aktarılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarına bu karar doğrultusunda devlet katkısı ödenmeyecek. Karar, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı başından geçerli olmak üzere yayım tarihinde yürürlüğe girdi.
Viranşehir’de gençler sınava hazırlanıyor

Viranşehir’de gençler sınava hazırlanıyor

 Viranşehir Belediyesi, üniversite sınavlarına hazırlanan gençlere destek sağlıyor. Belediye tarafından üniversiteye hazırlanan gençlere yönelik açılan kurslara, gençler bu yılda yoğun ilgi gösterdi. Viranşehir Belediyesinin gençlere verdiği bu desteğe karşılık veren gençler ise ; bunu boşa çıkarmayarak 160 öğrenci sınavlarda başarı elde ederek üniversitelere yerleşti. Ücretsiz etüt merkezlerini hayata geçiren ve eğitim hakkına ulaşmanın herkesin hakkı olduğunun altını çizen Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci, sınavlara hazırlanan öğrencilere başarılar diledi. Geçen dönem 160 genci farklı üniversitelere gönderdiklerini hatırlatan Ekinci, ; bu yılda hedeflerinin 200 gence üniversite kazandırmak olduğunu ifade etti. Belediyenin ücretsiz etüt merkezlerine gelen gençler ise, etütlerin ücretsiz olmasından, öğretmenlerin özverili ve bilgili olmasından duyduklarını memnuniyeti ifade ederek, Ekinci’ye teşekkür etti.
Başa dön tuşu