GÜNDEM

Vatandaşın borç yükü arttı

Vatandaşın borç yükü arttı

Merkez Bankası’nın (MB) 6 ayda bir yayımladığı Finansal İstikrar Raporu’nda yer alan veriler ; hem şirketlerin hem vatandaşın borç yükünün katlanarak büyüdüğünü gösterdi. Hanehalkı borcu Mart 2022 itibarıyla 6 aylık yüzde 25.1 büyüme ile 1 trilyon 137,8 milyar liraya ulaşırken, ; reel sektör borcu yüzde 107.5 artışla 5 trilyon 343,2 milyar liraya çıktı. Hanehalkı gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 14.6’sı kadar borç yükünü taşırken, şirketlerin, ; gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 67.7’si kadar yurtiçi ve yurtdışı kredi borçları bulunuyor. Reel sektörün finansal borçlarına ilişkin 6 aylık değişimi raporlayan Merkez Bankası, ; 2021 yılı son çeyreğinde gerçekleşen kur artışının borç yüküne etkisini de gösteriyor. Raporda, Merkez Bankası’nın Eylül 2021’den itibaren politika faizinde ; 500 puan indirime gitmesiyle ortaya çıkan kur şokunun şirketlere 1.3 trilyon lira ek borç yükü yarattığı hesaplanıyorr.
Tarımsal destek ödemeleri başladı

Tarımsal destek ödemeleri başladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi,  sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile çiftçi ve yetiştiriciye 1 milyar 44 milyon 493 bin 492 TL tarımsal destekleme ödemesi yapılacağını kaydetti. Islah amaçlı küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besilik erkek sığır desteği ödemelerinin iki dilim halinde yapılacağını, diğer destek ödemelerinin ise hesaplara aktarılacağını duyurdu. HANGİ TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMELERİ YAPILACAK?  Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, ödemesi yapılacak tarımsal desteklerin detayları hakkında da bilgi verdi. Buna göre, çiftçi ve yetiştiriciye tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında şu ödemeler yapılacak: Islah Amaçlı Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Desteği: 830 milyon 867 bin 440 TL Besilik erkek sığır desteği: 111 milyon 516 bin 250 TL Sürü Yöneticisi Desteği: 63 milyon 90 bin TL Hayvan Hastalıkkları Tazminatı: 30 milyon 403 bin 556 TL Yağlı Tohumlu Bitkiler Desteği: 5 milyon 173 bin 26 TL Tiftik Keçisi İlave Desteği: 1 milyon 840 bin 720 TL Et Piyasası Düzenlemesi Desteği: 1 milyon 602 bin 500 TL
Urfalı sanatçıya Avrupa’da büyük şok

Urfalı sanatçıya Avrupa’da büyük şok

Avrupa turnesine çıkan Tatlıses, son konserini Almanya’nın Stuttgart kentinde verdi. Ardından Hollanda’nın Amsterdam şehrine geçen Tatlıses, havaalanına indiğinde ise büyük bir şok yaşadı. Ünlü sanatçının içerisinde ilaçlarının da olduğu valizi kayboldu. Tatlıses, sosyal medya hesabı üzerinden konuya ilişkin şu açıklamalarda bulunduu: “Amsterdama uçakla indik valizimizin biri yok ALLAH’tan yardımcım mevlüt yeni telefon almış oda valizde konum gösteriyor ama biz konuma gidemiyoruz içinde ilaçlarım var o ilaçlardan burda yok teknoloji var ama uyan yok.!!”
Harran’da doğalgaz için ilk kazma vuruldu

Harran’da doğalgaz için ilk kazma vuruldu

Şanlıurfa’nın Harran ilçesi uzun yıllardır hayalini kurduğu doğalgaza kısa zamanda kavuşacak. Tarih, tarım, turizm gibi birçok önemli değere sahip medeniyetlerin beşiği Harran ilçesinde vatandaşların yıllardır beklediği doğalgaz’ da ilk kazma Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz’un katılımıyla vuruldu. Harranlıların 2022 yılında aşlarının doğalgaz ile pişeceğinin müjdesi verildi. Verilen vaatleri yerine getirmenin huzurunu bir kez daha yaşadıklarını belirten Özyavuz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “2022 yılı Harranlı hemşerilerimiz için Harranlı kardeşlerimiz için aşının doğalgazla pişeceği bir yıl olacak. Bugün Harran’ımızda büyük bir projeye daha imza attık ve Harran’ımızı doğalgazla buluşturuyoruz. Doğalgaz çalışmalarımıza bugün cuma günü bismillah diyerek, ilk kazmayı vurduk. Harran’ımızda bir yandan içme su şebekesinin yenileme mutluluğunu yaşarken, diğer tarafta da Harranlı hemşerilerimizi doğalgazla buluşturduğumuz için sevincimiz ikiye katlandı. Harran’ımız için gece gündüz demeden Belediyemizin bütün imkanlarını ve bütün enerjimizi harcayarak, Harranlı vatandaşlarımızın huzuru ve refahı için çalışmaya devam edeceğiz. Harran’ımızda her geçen gün yeni bir proje ile yeni bir bakış açısı ile Harran’ımızı yeniden inşa etmeye devam edeceğiz. Ben buradan bizlere gönül veren bizleri destekleyen her zaman yanımızda dik duran Harranlı hemşerilerime teşekkürü yinelemek istiyorum. Harranlı hemşerilerimiz için canımız pahasına,…
HRÜ’nün mezuniyet töreninde skandal görüntüler

HRÜ’nün mezuniyet töreninde skandal görüntüler

Harran Üniversitesi’nin (HRÜ) 2021-2022 yılı mezuniyet törenine skandal görüntüler damga vurdu., 11 Nisan Stadyumu’nda gerçekleştirilen törende çocuklarını, yakınlarını izlemek isteyen aileler tribüne yönlendirildi. Binlerce kişinin çıktığı tribünlerdeki koltukların ise kuş pislikleri ile dolu olduğu görüldü. Aileler, töreni ayakta izlemek zorunda kaldı. Mezuniyet törenindeki o anlar, öğrenci ve aileler için böylesi mutlu bir günü gölgede bıraktı.
Akçakale Belediyesi’nden Suriye’den çöp toplanıyor iddialarına yanıt

Akçakale Belediyesi’nden Suriye’den çöp toplanıyor iddialarına yanıt

  Akçakale Belediyesi’nden sınır ötesinden çöp toplanıyor iddialarına karşı basın açıklaması yapıldı. CHP İstanbul Milletvekili Şanlıurfa Mahmut Tanal, bugün belediye araçlarının Suriye’nin TelAbyad İlçesi’nden çöp topladığını iddia ederek “AKP’li Şanlıurfa Akçakale Belediyesi’ne ait çöp kamyonları, haftanın her günü sınırdan geçip Suriye’nin Tel Abyad kentinin çöpünü toplayıp getiriyor. Akçakale’nin mahallelerinde ise çöpler toplanmıyor. İlçe çöpten geçilmiyor. Akçakale Belediyesi, mahallelere çöp konteynırları dahi koymuyor. Akçakale’de ne çevre temizliği ne altyapı çalışmaları yürütülüyor. Türk vatandaşlarına ikinci sınıf muamelesi yapılmasını kabul etmiyoruz. Saray ve şürekası için varsa yoksa Suriye! Akçakalelilerin vergisiyle Tel Abyad’ın çöpü toplanıyor ama Akçakale’ye hizmet yapılmıyor. Her gün Suriye’ye gidip gelen Akçakale Belediyesi’ne ait çöp kamyonları, geçişler esnasında iyice aransın. Daha önceki hadiselerde olduğu gibi bazı şeylerin üstü örtülmesin… ” iddialarında bulundu.   BELEDİYE İDDİALARI YALANLADI: HİÇBİR ARACIMIZ SURİYE’YE GEÇİŞ YAPMADI Belediyeden yapılan açıklamada iddiaların maksatlı ve yalan olduğu belirtilerek çöp kamyonlarının sadece gümrük müdürlüğü bahçesinde yer alan konteynerlerden çöp aldığı belirtilip şu ifadelere yer verildi: “Meyve veren ağaç taşlanır misali ilçemize kazandırmaya devam ettiğimiz kalıcı eserler karşısında aslı olmayan, mesnetsiz ve tamamen itibar suikastı amacı taşıyan iddialar ortaya atılmaya devam…
Dicle Elektrikte iş kazası! 1’i ağır 2 işçi yaralı

Dicle Elektrikte iş kazası! 1’i ağır 2 işçi yaralı

Olay, bu akşam Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi’ndeki Dicle Elektrik Dağıtımı kurumunda yaşandı. İddiaya göre beton elektrik direklerinin devrilmesi sonucu iş kazası yaşandı. Kazada Şükrü Elmaser ve Edip Enser (39) yaralandı. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine giden itfaiye ekipleri yaralı işçileri sıkıştıkları yerden kurtararak sağlık ekiplerine teslim etti. İşçilerdeN Elmaser’in ayağının koptuğu ve sağlık durumunun ağır olduğu belirlendi. Yaralı işçiler Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Yaralıların tedavisinin sürdüğü ve olayla ilgili inceleme başlatıldığı öğrenildi.
Urfa’da il başkanı seçildiği görevinden istifa etti

Urfa’da il başkanı seçildiği görevinden istifa etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ, ; yürütmekte olduğu Mimarlar Odası Başkanlığı görevinden istifa etti. Karadağ yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Üyesi olmaktan gurur duyduğum ve dört dönem hizmet ettiğim Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimden istifa etmiş bulunmaktayım. Bu süre boyunca desteğini esirgemeyen ve şahsımı bu göreve layık gören tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum”.
Urfalı Eğitimci- yazar Sarmış: ağaçlar kuruyor yazık oluyor

Urfalı Eğitimci- yazar Sarmış: ağaçlar kuruyor yazık oluyor

Türkiye Yazarlar Birliği üyesi olan Urfalı eğitimci-yazar Mehmet Sarmış, Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesinde yer alan mesire alanındaki çam ağaçlarının kuruması tepki göstererek, yılardır ağaçların kuruduğunu ve kentin her yerinde aynı manzaralara karşılaşıldığına vurgu yaptı. Sarmış konuya ilişkin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Yazık oluyor. Dün bir vesile ile uğrayıp bir süre dinlendiğim Karaköprü Mesire alanındaki çam ağaçları dikkatimi çekti. Çok sayıda ve kocaman ağaçlar kuruyor. Yeni değil, birkaç yıldan beri böyle. Urfa’nın her tarafında aynı manzara. Gaziantep’te de aynısını görmüştüm. Her biri 10-15 belki daha fazla yılın emeği güzelim ağaçlar kuruyup gidiyor. Bir çeşit hastalık. Ve henüz bir çaresi bulunamadı. Yazık oluyor. Üzülüyoruz”.
Köprü inşaatı nedeniyle trafiğe kapatılıyor

Köprü inşaatı nedeniyle trafiğe kapatılıyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildii: “Abide Kavşağında yapılan köprü inşaatı nedeniyle, ; İpekyol Bulvarında katılım yolu olarak kullanılan yan yol 28 Mayıs Cumartesi günü gece 23.00 itibariyle trafiğe kapatılacaktır. Oluşan trafik yoğunluklarının önüne geçmek ve sıkışıklığı önlemek amacıyla ; mümkün olan alternatif rotaların kullanılması önem arz etmektedir. Kamuoyuna önemle duyurulurr”.
Başa dön tuşu