SİYASET

Siverek il olsun kampanyasına Başkan Çakmak’tan destek

Siverek il olsun kampanyasına Başkan Çakmak’tan destek

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği (SİVİL-DER) tarafından, “Siverek il olsun” imza kampanyası başlatıldıı. Kampanya kapsamında kentin çeşitli noktalarında 10’a yakın stand açılırken, 100 bin imza toplanması hedefleniyorr. Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak da bugün imza standına giderek kampanyaya destek verdi.
AK Parti Sözcüsü Çelik’ten seçim tarihi açıklaması

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten seçim tarihi açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçim takvimine ilişkin açıklama yapan Çelik, “Seçimin 14 Mayıs’ta yapılması artık kesinleşti” diye konuştu. Çelik,  “Seçimin 14 Mayıs’ta yapılması artık kesinleşti. Burada esas olan muhalefet Meclis’e önem verilmesi gerektiğini söylüyor. Tabii ki Meclis önemlidir. Türkiye Meclis’i dünyada önemli bir yere sahiptir. Tüm Meclis’ler savaş sonucu kurulmuştur fakat bizim Meclis’imiz savaşa komuta etmiştir. Türkiye demokratik tecrübeye sahip bir ülke. Cumhurbaşkanımız gerekli açıklamayı yaptı. 14 Mayıs’ı telaffuz ederek. Türkiye büyük bir olgunlukla bu seçimi gerçekleştirebilecek yetkiye sahip. En çok sandık güvenliği söyleniyor. Bütün siyasi partilerden temsilciler, vatandaşlar sandıkların başında olacak. Güvenlik sorunu yok. Kurallara uygun bir şekilde sandık başında görevini gerçekleştirenlere teşekkür ettik” diye konuştu.
Bahçeli: HDP vakit kaybetmeksizin kapatılmalıdır

Bahçeli: HDP vakit kaybetmeksizin kapatılmalıdır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis’teki grup konuşmasında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. BAHÇELİ: HDP’NİN KAPISINA KİLİT ASILMALIDIR HDP’ye kapatma davası üzerinden Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) eleştiren MHP lideri Bahçeli, şu ifadeleri kullandı: “Anayasa Mahkemesi’nin “Halkın Demokrasi Partisi’nin” talebiyle 25 Ocak 2023 tarihinde kapatılma davasının seçim sonrasına bırakılmasını görüşecek olması, adalet ilkeleriyle tamamıyla aykırıdır. Bu neyin görüşmesi, neyin arayışı, neyin hazırlığıdır? AYM, şehitlerimizin dökülen kanlarını da seçim sonrasına bırakmayı görüşecek midir? HDP kapatılmalıdır hem de vakit kaybetmeksizin. Bu bölücü ve terör yatağı kurutulmalı, hukuken defteri dürülmeli, kapısına kilit asılmalıdır. HDP’nin isteğiyle AYM’ni davayı sulandırması doğru değildir”.
AK Parti üyesi Polat’tan karşılatırmalı gönderme

AK Parti üyesi Polat’tan karşılatırmalı gönderme

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Şanlıurfa’ya geldi. Akşener, partisinin Şanlıurfa İl Başkanlığının 2. Kongresine katıldı. AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla, 3 Aralık’ta Şanlıurfa’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinginin görselini paylaşarak, İYİ Partiye göndermede bulundu. Polat, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “110.000 kişiyi aşkın coşku dolu mitingimizden sonra, muhalefete en güzel mesajı, yine kıymetli hemşehrilerim vermiştir. Siz boş sokakları selamlamaya devam edin, #Şanlıurfa‘mızın kararı bellidir.”
Fakıbaba Büyükşehir’i istiyor iddiası

Fakıbaba Büyükşehir’i istiyor iddiası

AK Parti’den İYİ Parti’ye geçerek Genel Başkan Başdanışmanı olan Ahmet Eşref Fakıbaba, bugünlerde Urfa kulislerinin en çok konuşulan öznelerinden biri. Merak edilen ise Fakıbaba’nın bundan sonraki hedefi… Fakıbaba, 20 Ekim 2022’de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “AK Parti üyeliğinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini” açıkladı. Sinyallerini ise Urfa için yapılan atama kararlarına verdiği tepki, Şenyaşar olayındaki duruşu, büyükşehirin kararlarına eleştirileriyle vermiş, “Bundan sonraki partimi halka soracağım” dese de yoluna İYİ Parti ile devam edeceğini açıklamıştı. İYİ Parti rozetini Genel Başkan Meral Akşener’in taktığı Fakıbaba’ya başdanışmanlık görevi verildi. Her ne kadar Fakıbaba’nın yol haritası belliymiş gibi görünse de Fakıbaba’nın büyükşehir belediye başkanı olabilmek için istifa ettiği kulislerde konuşulan bir gerçek. Fakıbaba geçtiğimiz gün yaptığı basın açıklaması ile de kentteki seçim startını verdi. Burada yaptığı “Muhtar, büyükşehir, gönüllü bir iş olur ama yetkiniz olacak. Adınız milletvekili ama bir yetkiniz yok. Benim adım belediye, bakanlık veya başka bir şeyde olmayabilir ama kardeşiniz olarak her yerde olabilirim. Bunun kararını tabii ki ben ve başkanımız verecek. Makam şu bu olmadan ben Urfa’mın hizmetkârıyım” ifadeleri sonrası kulislerdeki görüşler artık yüksek sesle de dillendirilmeye başlandı. Çünkü Fakıbaba büyükşehir belediye…
AK Parti Urfa’da gündem seçim!

AK Parti Urfa’da gündem seçim!

Ankara’da ana gündem seçim olurken bu durum Şanlıurfa için de geçerli. Tüm partiler seçim odaklı çalışırken AK Parti Şanlıurfa teşkilatı da bugün önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörü ve Giresun Milletvekili Sabri Öztürk kente geldi. AK Parti İl Başkanlığı’na giden Vekil Öztürk, burada AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, Seçim İşleri Başkanı Nihat Kılıç ve teşkilat üyelerinin katılımıyla Seçim İşleri Koordinasyon, İstişare ve Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda seçim öncesi planlanan çalışmalar konuşuldu.
Z kuşağı anketi

Z kuşağı anketi

ORC Araştırma, Siyasi Eğilimler Araştırması’nda bir ay arayla ikinci kez Z kuşağı seçmenlerin nabzını tuttu. 13-17 Ocak tarihleri arasında 17-25 aralığında 2160 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı. ORC’nin aralık ayında yaptığı araştırmada Z kuşağı seçmenlerin ilk tercihi CHP olurken, Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı partileri arasındaki fark yüzde 17,8 olarak tespit edilmişti. Bir ay arayla yapılan araştırmada CHP küçük bir artışla yine birinci parti olurken, İYİ Parti’nin oyunu 2.7, Gelecek Partisi’nin 1.7, AK Parti’nin 1.2, HDP’nin ise 1.1 puan artırdığı görüldü. MHP’nin ve DEVA’nın oyu ise 0.5 puan azaldı. Diğer bir önemli değişim ise kararsız seçmenlerin oranında yaşandı. Aralık ayındaki ankete göre kararsızların oranında 5 puanlık bir düşüş yaşandı. Ankete göre partilerin oy oranlarındaki değişim şöyle: CHP Oy oranı: Yüzde 21,9 (Aralık: Yüzde 21,7) İYİ Parti Oy oranı: Yüzde 20,1 (Aralık: Yüzde 17,4) AK Parti Oy oranı: Yüzde 15,1 (Aralık: Yüzde 13,9) MHP Oy oranı: Yüzde 6,9 (Aralık: Yüzde 7,4) HDP Oy oranı: Yüzde 6,6 (Aralık: Yüzde 5,5) Türkiye Değişim Partisi Oy oranı: Yüzde 5,1 (Aralık: Yüzde 5,3) Gelecek Partisi Oy oranı: Yüzde 5 (Aralık: Yüzde…
Suruç değil çamur deryası!

Suruç değil çamur deryası!

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yapımı tamamlanamayan sokaklar yağmurun yağmasıyla birlikte çamur deryasına döndü. İlçede deforme olan yolda oluşan çamur tepkilere neden oldu. Bölge halkı, yaşanan sorunlara tepki göstererek, cadde ve sokaklarda bir an önce çalışma yapılmasını istedi. Bir sosyal medya kullanıcısı yaşanan sorunu video çekip, paylaşarak, “Birkaç gün önce Suruç… Sayın @kenanaktas21 tahmini altyapı sorunu, elektrik sorunu. Ne zaman çözülür? 21.yüzyilda bir yağmurda ilçe Venedik…” ifadelerini kullandı.
Fedai Çakmaklı İYİ Parti İl Başkanlığı görevini bıraktı

Fedai Çakmaklı İYİ Parti İl Başkanlığı görevini bıraktı

AK Parti milletvekilliği ve üyeliğinden istifa ettikten sonra İYİ Parti’ye katılarak Meral Akşener’in başdanışmanlığı görevini üstlenen Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa’da basın mensuplarıyla buluştu. Bir otelde düzenlenen toplantıya Fakıbaba’nın yanı sıra İYİ Parti İl Başkanı Fedai Çakmaklı da katıldı. Toplantıda konuşan Fedai Çakmaklı, 2023 yılında yapılacak seçimlerde milletvekili aday adayı olmak için istifa edeceği kaydetti. İYİ Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı için Sadık Köroğlu’nun ismi geçiyor. Çakmaklı, açıklamasında “Önümüzdeki ilk seçimde İYİ Parti Şanlıurfa milletvekili aday adayı olmak için görevimi bugün itibarıyla bırakıyorum. Görevi devralacak arkadaşıma şimdiden başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim tarihini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Seçim tarihiyle ilgili tartışmalar sürerken Erdoğan, konuşmasında, “2023 bizim için hem 20 yıllık eser ve hizmet siyasetimizin sembolü hem de yeni vizyonumuz ‘Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcıdır. Önümüzdeki aylarda yaşanacak seçimi önemli ve tarihi kılan da işte budur. Hayatımızda hiçbir seçim kolay olmadı. Her seçimde de sandıktan zaferle çıkmayı başardık. 2023 seçimlerine karşımızda oluşturulan ucube ittifakın hezeyanları ile uğraşarak hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı. “MİLLETİMİZ 73 YIL SONRA AYNI GÜN 6’LI MASAYA YANITINI VERECEK” Erdoğan, konuşmasında 14 Mayıs’ı işaret ederek, şunları söyledi: “Rahmet Menderes 14 Mayıs 1950’de ‘Yeter söz milletin’ demiş ve sandıktan büyük bir zaferle çıkmıştı. Şimdi de ‘Yeter, söz de karar da gelecek de milletindir’ diyerek 2023’te milletimizin desteğine talibiz. 73 yıl bir kez daha aynı gün 6’lı masa diyerek karşımıza çıkan bu darbe şakşakçılarına yeter diyecektir”.
Başa dön tuşu