SİYASET

Kulislerde erken seçim konuşuluyor

Kulislerde erken seçim konuşuluyor

Art arda gelen zamlar ve hem dünyadaki hem de Türkiye’deki ekonomik gelişmeler sonrası muhalefet kulislerinde erken seçime gidileceği konuşuluyor. Özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ; “Sonbaharda seçim bekliyorum, ekonomiyi götüremezler” sözlerinin ardından seçimlerin bu yıl içerisinde 6 Kasım Pazar günü yapılacağı konuşulmaya başlandı. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, seçimlere ilişkin değerlendirmesinde, ; “İktidar kendi çıkarı olacağını gördüğü an, erken seçime karar verebilir. Biz erken seçim ihtimalini göz ardı etmiyoruz” demişti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de “İktidar giderek ağırlaşan şartlar altında Haziran 2023 seçiminde ; 200 milletvekilinin altına düşme ihtimali görürse, bunu engellemek için seçimi erkene alır” ifadelerini kullanmıştı. Yeni sisteme göre erken seçime gitmek için Cumhurbaşkanının kararı veya Meclis’te 360 oy gerekiyor. Meclis’in mevcut aritmetiği hiçbir parti ve ittifaka bu imkanı vermiyor.
Urfalı vekil Bakan Yanık’la görüştü

Urfalı vekil Bakan Yanık’la görüştü

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, ; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ı makamında ziyaret etti. Burada bir süre Bakan Yanık ile görüşen Vekil Cevheri, ; birçok proje için en kısa sürede adım atılması gerektiğini kaydetti. Vekil Cevheri, Bakan Yanık ile yaptığı görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Çocuk Evleri Sitesi, Şanlıurfa Çocuk Destek Merkezi Projesi, İl Müdürlüğü ve Haliliye Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Hizmet Binası Projesi, Şanlıurfa Huzurevi-Yaşlı Bakım Merkezi Projesi Şanlıurfa İkinci Kadın Konukevi Projesi, Şanlıurfa Gündüzlü Yaşlı Yaşam Merkezi Projesi Otistik Çocuklar ve Aileleri için Gündüzlü Yaşam Merkezi Projelerimizi ilettik” ifadesini kullandı.
Şanlıurfa’yı da kapsayan proje perşembe start veriyor

Şanlıurfa’yı da kapsayan proje perşembe start veriyor

Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi (SEECO), 26 Mayıs’ta başlıyor. 39,5 milyon euro toplam bütçeli projeye Mardin’de start verilecek. Mardin’de, AB büyükelçilerinin de katılacağı bir sunum yapılacak. SEECO Avrupa Birliği FRIT Mali Yardım Fonu kapsamında fonlanacak ve Dünya Bankası ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. 39,5 MİLYON EURO BÜTÇELİ Proje, 2025 yılına kadar Çukurova, Doğu Akdeniz, İpekyolu, Karacadağ ve Dicle kalkınma ajanslarının yerel ortaklığında, Adana, Mersin, Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde uygulanacak. Proje, kadınlara ve gençlere dönük sosyal girişimciliği desteklemeye yönelik faaliyetleri finanse edecek. SEECO Projesi çalışmalarını yüzde 70 kadın, yüzde 30 genç ile birlikte yürütecek. Proje kapsamında 3 bileşen altında sosyal girişimleri ve girişimcileri destekleyecek çeşitli faaliyetler yürütülecek. SOSYAL GİRİŞİMLER 25 BİN EURO’YA KADAR DESTEKLENECEK Bu çerçevede kadınlar ve gençler için sosyal girişimcilik eğitimleri düzenlenecek. Eğitimlerde iş kurma becerileri ve iş planı hazırlama becerileri geliştirilecek, mentörlük desteği verilecek. Yeni sosyal girişimlere 10 bin euro, mevcut sosyal girişimler de 25 bin euroya kadar desteklenecek. Sosyal girişimcilerin ihtiyaçlarının ve eksikliklerinin araştırılacak, Pazar analizleri yapılacak. ATIL TESİSLER CANLANDIRILACAK Sosyal Girişimcilik ve…
Son ankette çarpıcı sonuçlar

Son ankette çarpıcı sonuçlar

51 ilde 3 bin 550 kişiyle yapılan ankette katılımcılara, “Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusu yöneltildi. Anket sonucunda Millet İttifakı’nın Cumhur İttifakı’na fark attığı görüldüü. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) oluşan Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 35.6 iken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı’nın oy oranı ise 43.3 oldu. Öte yandan AK Parti yüzde 30’un altında kaldı. Partilerin çıkan oy oranları ise şu şekilde: -AK Parti yüzde 28,5 -CHP yüzde 24,3 -İYİ Parti yüzde 19 -HDP yüzde 8,1 -MHP yüzde 7,1 -DEVA yüzde 2,3 -Gelecek yüzde 2,1
AK Parti seçim startı mı veriyor ? Partinin önemli ismi Urfa’ya geliyor

AK Parti seçim startı mı veriyor ? Partinin önemli ismi Urfa’ya geliyor

Seçimlerde tercihini AK Parti’den yana kullanan Şanlıurfa önümüzdeki günlerde AK Parti’den önemli bir ismi ağırlayacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir’in çarşamba günü kentte olacağı belirtildii. Öte yandan dün AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı Şanlıurfa İl İstişare Toplantısı bugün Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Harun Tüfekçi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Sorumlu Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Sabri Öztürk’ün katılımı ile gerçekleşti. AK Parti’nin önemli isimlerinin kente peş peşe çıkarma yapması “Seçim startı mı veriliyor?” sorularını artırdı ve seçim startı yorumlarını güçlendirdi.
AK Partili isim Urfa’da konuştu: Bu tekerlek, tümsekte kalmayacak

AK Partili isim Urfa’da konuştu: Bu tekerlek, tümsekte kalmayacak

AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı Şanlıurfa İl İstişare Toplantısı bugün Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, ; AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Harun Tüfekçi ; ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Sorumlu Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Sabri Öztürk’ün katılımı ile gerçekleşti. “Sandık, milli iradenin yıkılmaz kalesidir” sloganı ile yapılan toplantıya ; Şanlıurfa’dan da AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, il ve ilçe seçim başkanları, parti ilçe başkanları ve belediye başkanları katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı Yavuz ; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yeni heyecanlara ; yürümek için yorulsak bile durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü bu tekerlek tümsekte kalmayacak” dedi. Başkan Yardımcısı Öztürk ise Şanlıurfa’nın geçmiş dönem seçim sonuçlarını yaptığı sunumda ele aldı. İl il yapılan toplantılar, seçim startı olarak yorumlandı.
Oy oranı düştü ama hala en güvenilir siyasetçi

Oy oranı düştü ama hala en güvenilir siyasetçi

2023 seçimleri yaklaşırken yapılan anketlere bir yenisi daha eklendi. ASAL Araştırma Şirketi’nin son anketinde seçmene “En güvendiğiniz devlet adamı veya siyasetçi kimdir?” açık uçlu sorusu yöneltildi. Anket sonuçlarına göre, 2014’te yüzde 51,79, 24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde ise yüzde 52,59 oy alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 31’lik oranla yine “En güvenilir siyasetçi” oldu. Erdoğan’ı, Mansur Yavaş, Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Meral Akşener izledi. ASAL Araştırma’nın 5-8 Mayıs tarihleri arasında 30 büyükşehirde, 2 bin 400 kişiyle yaptığı anketin sonuçları şu şekilde: Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 31 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yüzde 13,5 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 11,6 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yüzde 10 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yüzde 8,5 Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yüzde 8,1 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yüzde 3,8 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yüzde 3,4 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yüzde 3,0 DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan yüzde 1,5.
Urfa’da seçmen ezberi bozacak mı ?

Urfa’da seçmen ezberi bozacak mı ?

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Diyarbakır merkezli araştırma şirketi Rawest’in mart ayında yaptığı anket sonuçlarını köşesinde paylaştı. Sonuçlarda Urfa detayı da yer alıyordu. Daha önceki yazısında Cumhuriyet Halk Partisi’nin Şanlıurfa’daki etkisinin ciddi oranda arttığını yazmış, Doğu’da rüzgârın ana muhalefet partisinin lehinde estiğini dile getirmişti. Gazeteci-Yazar Pehlivan bu kez de “Doğu seçmeni ezberi bozacak mı?” başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. Yazısında Rawest’in mart ayında yaptığı anket sonuçlarını paylaşan Gazeteci-Yazar Pehlivan Urfa detayına yer verdi. Buna göre Urfa’da seçmenin iktidar partisinden uzaklaştığı iddia edildii. İşte yazıda yer alan Urfa detayı: “Urfa’da ‘bu pazar seçim olsa’ sorusuna yanıt verilmişti. İşte o araştırmadan öne çıkan tablo şuydu: – AKP’ye daha önce oy vermiş her 100 seçmenden yaklaşık 15’i iktidar partisinden uzaklaştı. Bu seçmenlerden altı kişi kararsız ve boykot pozisyonuna çekildii. Diğerleri ise CHP, DEVA, Gelecek ve HDP’ye yöneldii. – Kararsızlar dağıtılıp 2018 seçimleriyle karşılaştırınca, AKP’nin oy kaybı daha net görülüyordu. İktidar partisi yüzde 52.8’den 45.3’e geriledi. HDP’nin oyu ise yüzde 29.3’ten 26’ya düştü. MHP’ye gelince, parti yüzde 9.2’den 7.1’e gerilemiş, yani Urfa’daki oylarının yüzde 23’ünü kaybetmişe benziyordu. “
Başkan Ağan 19 Mayıs’ı kutladı

Başkan Ağan 19 Mayıs’ı kutladı

AK Parti Karaköprü ilçe Başkanı Sait Ağan, ; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.  Başkan Ağan yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “19 Mayıs 1919’da Tarihe gömülmek istenen bir millet, ; Mustafa Kemal önderliğinde Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi ile küllerinden tekrar doğmuş; vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını tüm dünyaya ilan etmiştir. Ecdadımızın bu kurtuluş mücadelesi ve bağımsızlık aşkı başka milletlerin bağımsızlık mücadelesine de örnek olmuştur. O günlerden bu günlere ülkemiz üzerinde oynanmak istenen oyunları bu millet, ; bu gençlik birlik ve beraberlik içinde kalarak bozmuştur. Milli ve manevi değerlere haiz, vatanına, bayrağına, devletine ve milletine bağlı gençliğimiz olduğu müddetçe de oynanmak istenen oyunlar hep bozulacaktır. 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, gençlerimize duyulan güvenin bir göstergesidir. Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, tüm gençlerimizi, tüm vatandaşlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”
HDP kongre çalışmalarına başladı

HDP kongre çalışmalarına başladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Teşkilatı, ; yapacakları 4’üncü Olağan Kongre çalışmalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. HDP Şanlıurfa İl binasında düzenlenen toplantıya; HDP Urfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Ömer Öcalan’ın yanı sıra Urfa Barış Anneleri Meclisi ve çok sayıda partili katıldı. Toplantıda konuşan HDP Şanlıurfa İl Eş başkanı Ziya Çalışkan, ; halkı yapılacak olan kongreye davet etti. Çalışkan, “Partimiz her zaman siyasetteki kirliliğe, baskıya, ; işkenceye ve tecride karşı mücadelesini vermekte ve vermeye devam etmektedir. Kongremiz bu anlamda bu mücadelenin daha güçlü bir çıkış noktası olacaktır” ifadesini kullandı. BULGA: BU KONGRE GEÇMİŞ KONGRELERDEN FARKLI OLACAK HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Naif Bulga ise şunları kaydetti: “Bu kongre geçmiş kongrelerden farklı olacak. Urfa’da çok farklı inanç kimlikleri ve etnik kimlikler yaşıyor. Bizler buna dayanarak bunu hem politik hem de örgütsel bir iddia ve hedef olarak ele alıyoruz. Burada yaşayan bütün halkları kapsayacak güçlü ve kapsayıcı bir yönetimi oluşturmak gibi bir iddiamız ve hedefimiz olacak. Bunu başardığımızda demokrasi ittifakımızı Urfa’da somutlaşmış tam tutmuş yönetimini de oluşturmuş olacağız. Urfa’da demokrasi ittifakının yönetimini oluşturacağız”.
Başa dön tuşu