DÜNYA

 • III. Charles resmen kral ilan edildi

  III. Charles resmen kral ilan edildi

  İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth geçtiğimiz gün İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında hayatını kaybetti. Kraliçe’nin ölümünün ardından Elizabeth’in oğlu Charles otomatik olarak kral oldu. Aynı anda Londra Kulesi’nden 62 pare top atışı yapılacak. III. Charles’ın hükümdarlık ilanı sarayın balkonundan okunacak. Bayraklar 26 saat boyunca yeniden göndere çekilecek, bu sürenin sonunda yeniden yarıya indirilecek.

  Devamını Oku »
 • Bir dönem sona erdi! Kraliçe Elizabeth hayatını kaybetti

  Bir dönem sona erdi! Kraliçe Elizabeth hayatını kaybetti

  Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth, tıbbi gözetim altında tutulduğu İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetti. Kraliyet ailesinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Kraliçe Elizabeth’in, İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada, “Kraliçe dün öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde yaşamını yitirdi. Kral ve Kraliçe Eş bu akşam Balmoral’da kalacak ve yarın Londra’ya dönecek” ifadesi kullanıldı. Buckingham Sarayı’nda bayraklar yarıya indirildi. OĞLU TAHTA GEÇİYOR İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve ülkenin yetmiş yıldır simgesi olmuştu. Kraliçe Elizabeth’in yerine ise 73 yaşındaki en büyük oğlu Charles geçecek ve Charles otomatik olarak Birleşik Krallık’ın kralı ve Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere 14 diğer ülkenin devlet başkanı olacak.

  Devamını Oku »
 • Göbeklitepe'nin benzeri İspanya'da ortaya çıktı

  Göbeklitepe’nin benzeri İspanya’da ortaya çıktı

  Son 30 yılın en sıcak dönemini yaşayan İspanya’da kuraklık nedeniyle baraj ve göletlerdeki su seviyesinin azalması pek çok insanın hayatını olumsuz etkilerken, bu durum arkeologları sevindirdi. Kuraklık nedeniyle suyu çekilen bir barajda, M.Ö. binlerce yıl öncesine ait İspanyol Stonehenge’i olarak adlandırılan kalıntılar yeniden gün yüzüne çıktı. İspanya’nın Caceres eyaletindeki Valdecanas vadisinde suların çekilmesiyle Guadalperal’ın Dolmen’i olarak bilinen ancak İspanyol Stonehenge’i olarak adlandırılan M.Ö. 5000 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen düzinelerce megalitik taş çemberi yeniden gün yüzüne çıktı. Kalıntıların ilk olarak 1926’da keşfedildiği, ancak alanın 1963’te Francisco Franco’nun diktatörlüğü döneminde bir kırsal kalkınma projesinde sular altında kaldığı biliniyor. Tarihi kalıntılar o tarihten bu yana sadece dört kez tamamen görülür hale geldİi. Kalıntıların yeniden gün yüzüne çıkması arkeoloji dünyasında da heyecan yarattı. İSPANYOL STONEHENGE’İ DOLMENLER Dolmenler, Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’ye de benzerliğiyle dikkat çekiyor. TARİHİN SIFIR NOKTASI: GÖBEKLİTEPE Şanlıurfa’da kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Örencik Mahallesi yakınlarında 1995 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesi tarafından Prof. Dr. Klaus Schmidt başkanlığındaki kazılarda Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü “T”…

  Devamını Oku »
 • İsrail'in Şiddet yanlısı eylemleri Urfa'da lanetlendi

  İsrail’in Şiddet yanlısı eylemleri Urfa’da lanetlendi

  iŞanlıurfa’da, İsrail’in, Mescid-i Aksa ve Kudüs’e yönelik yaptığı saldırılar lanetlendi. Köklü Değişim tarafından Dergah Camii’ndeki cuma namazı sonrası ; İsrail’in şiddet yanlısı eylemlerine ilişkin basın açıklaması yapıldıı. “Eller semaya ordular Aksaya” yazılı pankart açan grup, ; ellerinde “İşgalci varlıkla tüm ilişkileri kesin” yazılı döviz taşıdı. Cuma namazı sonrası etkinliğe çok sayıda vatandaş da destek verdi. Yapılan basın açıklamasında 15 Nisan cuma sabahı Mescid-i Aksa’nın kapılarının İsrail askerleri tarafından kırıldığı ve İslam’ın kutsal kabul ettiği Aksa mescidinin kirletildiği kaydedildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildii: “Mescidi Aksa gasıp Yahudi varlığı askerlerinin postallarıyla kirletilirken, kardeşlerimizin pak kanları Aksa’nın avlusuna dökülürken Müslümanların başındaki yöneticiler Yahudi varlığıyla normalleşmek, ilişkilerini kuvvetlendirmek, ticaretlerini güçlendirmek, dostluk kurmak için sıraya girmiş bir vaziyette beklemektedir.  Onların kanlı ellerini sıkmak için adeta birbirileriyle yarışmaktadır. Bu nasıl bir durumdur! Bu nasıl bir zillettir!” Açıklamada İsrail’in şiddet yanlısı eylemleri lanetlendii.

  Devamını Oku »
 • İHH Şanlıurfa'dan Afgan halkına yardım

  İHH Şanlıurfa’dan Afgan halkına yardım

  İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Şanlıurfa Şubesi, ; Afganistan’da yardıma muhtaç ailelere Ramazan ayında gıda desteğinde bulundu. Konuyla ilgili açıklama yapan İHH Şanlıurfa Şube Başkanı Behçet Atila, ; 40 yıldan fazla süredir aralıksız savaş veren Afganistan’da en ağır bedeli Afgan halkının ödediğini belirterek, ; ülkede çatışma ve saldırılar sebebiyle yaklaşık 50 bin kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti. Savaş, geride binlerce yetim çocuk bıraktığını ve yüz binlerce kişinin ülke içinde başka yere göç etmesine sebep olduğunu belirten Atila, dernek olarak 1996 yılından bu yana Afganistan’da yardım faaliyetleri yürüttüklerini kaydetti. Atila, şunları söyledi: “Mazlum ve mağdur kardeş Afgan halkı için başlattığımız ayni ve nakdi yardım kampanyamız bağışçılarımız ve halkımız tarafından kısa sürede karşılık buldu. Ayni yardımlar geçenlerde 2 tır ile bölgeye sevk edilmiştik, nakdi yardımlar ile de bölgede gıda kolileri aldık ve Afganistan’ın Kunar ve Paktiya bölgelerinde bizzat dağıttık. Halkın memnuniyeti bizleri ziyadesiyle sevindirdi. Destek veren, katkı sunan tüm kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca halka ve medreselere iftarlar verdik, medrese alimlerini ziyaret edip Türkiye halkının selamlarını ilettik ve Türkiye halkına selamlar getirdik. Çocuklara çeşitli hediyeler vererek sevindirmeye çalıştık. Yardım çalışmalarımız devam…

  Devamını Oku »
 • Cansuyu, Filistinli mazlumlara yardım eli uzattı

  Cansuyu, Filistinli mazlumlara yardım eli uzattı

  Dünya genelinde Kriz bölgelerinin başında yer alan Filistin’de yardım organizasyonu düzenleyen Cansuyu, ; bölgedeki savaş mağduru Müslümanlara Türkiye’den hayırseverlerin emanet ettiği yardımları ulaştırdı. 2006 yılından bu yana İsrail’in karadan, ; denizden ve havadan abluka altına aldığı Filistin’in Gazze şeridi başta olmak üzere ; Alnusairat, Alburej, Derelbalah, Khanyons, Rafah bölgelerinde yaşayan 1000 aileye Ramazan kumanya paketleri dağıtıldı. İçerisinde temel gıda malzemeleri olan ve bir ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan kumanyalar, Filistinli mazlumların iftar sofralarında sevince dönüşecek. Gerçekleştirilen acil insani yardım organizasyonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cansuyu Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Muhammet Furkan Özkan ; abluka altındaki Filistinli Müslümanların yanında olduklarını söyledi. Özkan: Cansuyu Derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana ümmetin kanayan yarası Filistin’de yardımlarımızı sürdürüyoruz ; bölge halkının acılarını hafifletmeye çalışıyoruz. Şimdi de mübarek Ramazan ayının bereketini ve coşkusunu buradaki kardeşlerimizle paylaşmak için Gazze başta olmak üzere Filistin’in farklı bölgelerinde 1000 aileye gıda paketlerimizi dağıttık. İnşallah önümüzdeki süreçte de Filistin yardımlarımız devam edecek” dedi.

  Devamını Oku »
 • Cansuyu Çad’da yardım organizasyonu düzenledi

  Cansuyu Çad’da yardım organizasyonu düzenledi

  Cansuyu Derneği 2022 Ramazan Organizasyonu kapsamında Yurt içinde ve dünyanın dört bir köşesinde yardım faaliyetleri gerçekleştiriyor. Her yıl ramazan ayında ; “Kazancımız Allah için verdiğimizdir” sloganı ile muhtaç ülkelere hayırsever vatandaşların emanetlerini ulaştıran Cansuyu, Orta Afrika Ülkesi Çad’da yardım organizasyonu düzenledi. Hayırseverler ile muhtaçlar arasında köprü vazifesi gören dernek, ; Ramazan ayının bereketini Çad’daki kardeşleri ile paylaşmak için binlerce muhtaca Ramazan kumanyaları dağıttı. İçerisinde temel yiyecek malzemeleriyle bir ailenin Ramazan boyu gıda ihtiyacını karşılayacak olan kumanyalar, ; bölge halkı tarafından sevinçle karşılandıı. Kumanya dağıtımları sonrası, bölgedeki ekonomik kalkınmanın sağlanması için ; 20 tane canlı hayvan dağıtımı ve Çadlı muhtaçların temiz su ihtiyacının karşılanması için şehrin Ndjamena bölgesindeki kurak köylerde 20 tane temiz su kuyusu açıldı. Açılan su kuyularından on binlerce kişi yararlanmış olacak. Ayrıca Ngule mülteci kampında ve Kamerun sınırında bulunan kamplarda ; Türkiye’den hayırsever vatandaşların bağışladığı adak, akika ve şükür kurbanları kesilerek etleri 20 bin muhtaca dağıtıldıı. Gerçekleştirilen organizasyon hakkında açıklamalarda bulanan ; Cansuyu Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Mesut Ceylan yapılan yardımların bölgedeki insanların büyük bir ihtiyacını karşıladığını dile getirdi. Ceylan: “Ramazan’ın bereketini ve sevincini kardeşlerimizle paylaşmak için Orta…

  Devamını Oku »
 • Cansuyu Derneği Suriye’deki yetimlerin yüzünü güldürdü

  Cansuyu Derneği Suriye’deki yetimlerin yüzünü güldürdü

  Nerede bir gözyaşı nerede bir felaket varsa orada olmayı kendisine şiar edinen Cansuyu Derneği, yıllardır büyük dramın yaşandığı Suriye’deki yaraları sarmaya devam ediyor. 11 senedir yaşanan dramın dinmediği sınır komşumuz Suriye’de acil insani yardım ihtiyacı devam ediyor.  Zor şartlar altında yaşama tutunmaya çalışan Suriyeliler hayatta kalabilmek için mücadele ediyorlar. Savaşın başladığı ilk andan itibaren Suriyeli mağdurlara yardım elini uzatan Cansuyu Derneği; acil insani yardımlarına devam ediyor. Mağduriyetin devam ettiği Suriye’deki yaraların sarılması için yardımlarını yoğunlaştıran dernek, son olarak Türkiye’den götürdüğü giyim malzemelerini kıyafet bulmakta zorluk çeken binlerce yetim çocuğa ve muhtaca dağıttı. Hayırseverlerin desteği ile dağıtılan kıyafetler Suriyeli mazlumlara umut ışığı oldu. Yapılan yardımlar ve bölgedeki genel durum hakkında açıklamalarda bulunan Cansuyu Derneği Gaziantep Temsilcisi Hasan Kiraz ; “Suriye’nin Azez bölgesindeyiz. Bölgedeki sıkıntılar devam ediyor. Bizler Cansuyu olarak iç savaşın başladığı ilk andan bu yana kardeşlerimizin yaralarına merhem olmak adına ; bölgeye birçok yardım gerçekleştirdik. Şimdi de Türkiye’den getirdiğimiz kıyafetleri daha önce açtığımız giyim mağazamıza getirerek yetim çocuklara ve muhtaçlara dağıttık. İnşallah hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile bölgedeki yardımlarımız sürecek. Suriyeli kardeşlerimizin acılarını hafifletebilmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

  Devamını Oku »
 • Urfa'dan sınır ötesindeki ihtiyaç sahiplerine el uzandı

  Urfa’dan sınır ötesindeki ihtiyaç sahiplerine el uzandı

  Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle zor zamanlar geçiren Suriyeliler için yardımlar sürüyor. Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, son olarak Suriye’nin Tel Abyad ilçesine bağlı Hevice bölgesindeki yardım faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamada emeği geçenlere teşekkür etti. Platform Başkanı Gerem “Çeşitli yardımlarda bulunduk. Emeği katkısı olanlardan rabbim ebeden razı olsun inşallah” dedi.

  Devamını Oku »
 • Beşir Derneği'nden Suriye'ye 2 Tır İnsani Yardım Malzemesi Gönderildi

  Beşir Derneği’nden Suriye’ye 2 Tır İnsani Yardım Malzemesi Gönderildi

  Beşir Derneği’nin Suriyeli sığınmacılar için sürdürdüğü insani yardım seferberliği aralıksız devam ediyor. Hem Suriye hem de yurt içindeki sığınmacılar için eşzamanlı olarak çalışmalarını gerçekleştiren Beşir Derneği ; son olarak Suriye’de bulunan kamplardaki savaş mağduru ailelere 2 tır insani yardım malzemesi yolladı. Beşir Derneği Şanlıurfa Eyyübiye Temsilciliğinin yoğun çaba ve emekleri ile hazırladığı insani yardım tırları ; zor şartlar altında hayatlarını devam ettirmeye çalışan Suriyeli sığınmacılar için gönderildi. Suriye’deki kamplardaki yaşam mücadelesi veren sığınmacılar için yolcu ettiği tırlarda 25 ton kömür ve Kilis’te bulunan 100 bin ekmek üretim kapasiteli fırına 25 ton un gönderildii. Beşir Derneği Şanlıurfa Eyyübiye Temsilcisi İbrahim Halil Buğurca yaptığı açıklamada; “Savaşın yıkıcılığının böylesine derinden hissedildiği bu bölgede bulunan insanların yaralarını sarmaya yönelik yapılan her hizmet Türk insanına selam ve dualar ile geri dönmektedir. Bütün dünyanın yalnız bıraktığı Suriye halkının her türlü ihtiyacını karşılamak için var gücümüzle çalışacağız. Tüm bağışçılarımıza teşekkür eder desteklerinin devamlarını bekliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

  Devamını Oku »
Başa dön tuşu