DÜNYA

 • İsrail'in Şiddet yanlısı eylemleri Urfa'da lanetlendi

  İsrail’in Şiddet yanlısı eylemleri Urfa’da lanetlendi

  iŞanlıurfa’da, İsrail’in, Mescid-i Aksa ve Kudüs’e yönelik yaptığı saldırılar lanetlendi. Köklü Değişim tarafından Dergah Camii’ndeki cuma namazı sonrası ; İsrail’in şiddet yanlısı eylemlerine ilişkin basın açıklaması yapıldıı. “Eller semaya ordular Aksaya” yazılı pankart açan grup, ; ellerinde “İşgalci varlıkla tüm ilişkileri kesin” yazılı döviz taşıdı. Cuma namazı sonrası etkinliğe çok sayıda vatandaş da destek verdi. Yapılan basın açıklamasında 15 Nisan cuma sabahı Mescid-i Aksa’nın kapılarının İsrail askerleri tarafından kırıldığı ve İslam’ın kutsal kabul ettiği Aksa mescidinin kirletildiği kaydedildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildii: “Mescidi Aksa gasıp Yahudi varlığı askerlerinin postallarıyla kirletilirken, kardeşlerimizin pak kanları Aksa’nın avlusuna dökülürken Müslümanların başındaki yöneticiler Yahudi varlığıyla normalleşmek, ilişkilerini kuvvetlendirmek, ticaretlerini güçlendirmek, dostluk kurmak için sıraya girmiş bir vaziyette beklemektedir.  Onların kanlı ellerini sıkmak için adeta birbirileriyle yarışmaktadır. Bu nasıl bir durumdur! Bu nasıl bir zillettir!” Açıklamada İsrail’in şiddet yanlısı eylemleri lanetlendii.

  Devamını Oku »
 • İHH Şanlıurfa'dan Afgan halkına yardım

  İHH Şanlıurfa’dan Afgan halkına yardım

  İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Şanlıurfa Şubesi, ; Afganistan’da yardıma muhtaç ailelere Ramazan ayında gıda desteğinde bulundu. Konuyla ilgili açıklama yapan İHH Şanlıurfa Şube Başkanı Behçet Atila, ; 40 yıldan fazla süredir aralıksız savaş veren Afganistan’da en ağır bedeli Afgan halkının ödediğini belirterek, ; ülkede çatışma ve saldırılar sebebiyle yaklaşık 50 bin kişinin hayatını kaybettiğini kaydetti. Savaş, geride binlerce yetim çocuk bıraktığını ve yüz binlerce kişinin ülke içinde başka yere göç etmesine sebep olduğunu belirten Atila, dernek olarak 1996 yılından bu yana Afganistan’da yardım faaliyetleri yürüttüklerini kaydetti. Atila, şunları söyledi: “Mazlum ve mağdur kardeş Afgan halkı için başlattığımız ayni ve nakdi yardım kampanyamız bağışçılarımız ve halkımız tarafından kısa sürede karşılık buldu. Ayni yardımlar geçenlerde 2 tır ile bölgeye sevk edilmiştik, nakdi yardımlar ile de bölgede gıda kolileri aldık ve Afganistan’ın Kunar ve Paktiya bölgelerinde bizzat dağıttık. Halkın memnuniyeti bizleri ziyadesiyle sevindirdi. Destek veren, katkı sunan tüm kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca halka ve medreselere iftarlar verdik, medrese alimlerini ziyaret edip Türkiye halkının selamlarını ilettik ve Türkiye halkına selamlar getirdik. Çocuklara çeşitli hediyeler vererek sevindirmeye çalıştık. Yardım çalışmalarımız devam…

  Devamını Oku »
 • Cansuyu, Filistinli mazlumlara yardım eli uzattı

  Cansuyu, Filistinli mazlumlara yardım eli uzattı

  Dünya genelinde Kriz bölgelerinin başında yer alan Filistin’de yardım organizasyonu düzenleyen Cansuyu, ; bölgedeki savaş mağduru Müslümanlara Türkiye’den hayırseverlerin emanet ettiği yardımları ulaştırdı. 2006 yılından bu yana İsrail’in karadan, ; denizden ve havadan abluka altına aldığı Filistin’in Gazze şeridi başta olmak üzere ; Alnusairat, Alburej, Derelbalah, Khanyons, Rafah bölgelerinde yaşayan 1000 aileye Ramazan kumanya paketleri dağıtıldı. İçerisinde temel gıda malzemeleri olan ve bir ailenin bir aylık ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan kumanyalar, Filistinli mazlumların iftar sofralarında sevince dönüşecek. Gerçekleştirilen acil insani yardım organizasyonu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cansuyu Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Muhammet Furkan Özkan ; abluka altındaki Filistinli Müslümanların yanında olduklarını söyledi. Özkan: Cansuyu Derneği olarak kurulduğumuz günden bu yana ümmetin kanayan yarası Filistin’de yardımlarımızı sürdürüyoruz ; bölge halkının acılarını hafifletmeye çalışıyoruz. Şimdi de mübarek Ramazan ayının bereketini ve coşkusunu buradaki kardeşlerimizle paylaşmak için Gazze başta olmak üzere Filistin’in farklı bölgelerinde 1000 aileye gıda paketlerimizi dağıttık. İnşallah önümüzdeki süreçte de Filistin yardımlarımız devam edecek” dedi.

  Devamını Oku »
 • Cansuyu Çad’da yardım organizasyonu düzenledi

  Cansuyu Çad’da yardım organizasyonu düzenledi

  Cansuyu Derneği 2022 Ramazan Organizasyonu kapsamında Yurt içinde ve dünyanın dört bir köşesinde yardım faaliyetleri gerçekleştiriyor. Her yıl ramazan ayında ; “Kazancımız Allah için verdiğimizdir” sloganı ile muhtaç ülkelere hayırsever vatandaşların emanetlerini ulaştıran Cansuyu, Orta Afrika Ülkesi Çad’da yardım organizasyonu düzenledi. Hayırseverler ile muhtaçlar arasında köprü vazifesi gören dernek, ; Ramazan ayının bereketini Çad’daki kardeşleri ile paylaşmak için binlerce muhtaca Ramazan kumanyaları dağıttı. İçerisinde temel yiyecek malzemeleriyle bir ailenin Ramazan boyu gıda ihtiyacını karşılayacak olan kumanyalar, ; bölge halkı tarafından sevinçle karşılandıı. Kumanya dağıtımları sonrası, bölgedeki ekonomik kalkınmanın sağlanması için ; 20 tane canlı hayvan dağıtımı ve Çadlı muhtaçların temiz su ihtiyacının karşılanması için şehrin Ndjamena bölgesindeki kurak köylerde 20 tane temiz su kuyusu açıldı. Açılan su kuyularından on binlerce kişi yararlanmış olacak. Ayrıca Ngule mülteci kampında ve Kamerun sınırında bulunan kamplarda ; Türkiye’den hayırsever vatandaşların bağışladığı adak, akika ve şükür kurbanları kesilerek etleri 20 bin muhtaca dağıtıldıı. Gerçekleştirilen organizasyon hakkında açıklamalarda bulanan ; Cansuyu Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Mesut Ceylan yapılan yardımların bölgedeki insanların büyük bir ihtiyacını karşıladığını dile getirdi. Ceylan: “Ramazan’ın bereketini ve sevincini kardeşlerimizle paylaşmak için Orta…

  Devamını Oku »
 • Cansuyu Derneği Suriye’deki yetimlerin yüzünü güldürdü

  Cansuyu Derneği Suriye’deki yetimlerin yüzünü güldürdü

  Nerede bir gözyaşı nerede bir felaket varsa orada olmayı kendisine şiar edinen Cansuyu Derneği, yıllardır büyük dramın yaşandığı Suriye’deki yaraları sarmaya devam ediyor. 11 senedir yaşanan dramın dinmediği sınır komşumuz Suriye’de acil insani yardım ihtiyacı devam ediyor.  Zor şartlar altında yaşama tutunmaya çalışan Suriyeliler hayatta kalabilmek için mücadele ediyorlar. Savaşın başladığı ilk andan itibaren Suriyeli mağdurlara yardım elini uzatan Cansuyu Derneği; acil insani yardımlarına devam ediyor. Mağduriyetin devam ettiği Suriye’deki yaraların sarılması için yardımlarını yoğunlaştıran dernek, son olarak Türkiye’den götürdüğü giyim malzemelerini kıyafet bulmakta zorluk çeken binlerce yetim çocuğa ve muhtaca dağıttı. Hayırseverlerin desteği ile dağıtılan kıyafetler Suriyeli mazlumlara umut ışığı oldu. Yapılan yardımlar ve bölgedeki genel durum hakkında açıklamalarda bulunan Cansuyu Derneği Gaziantep Temsilcisi Hasan Kiraz ; “Suriye’nin Azez bölgesindeyiz. Bölgedeki sıkıntılar devam ediyor. Bizler Cansuyu olarak iç savaşın başladığı ilk andan bu yana kardeşlerimizin yaralarına merhem olmak adına ; bölgeye birçok yardım gerçekleştirdik. Şimdi de Türkiye’den getirdiğimiz kıyafetleri daha önce açtığımız giyim mağazamıza getirerek yetim çocuklara ve muhtaçlara dağıttık. İnşallah hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile bölgedeki yardımlarımız sürecek. Suriyeli kardeşlerimizin acılarını hafifletebilmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

  Devamını Oku »
 • Urfa'dan sınır ötesindeki ihtiyaç sahiplerine el uzandı

  Urfa’dan sınır ötesindeki ihtiyaç sahiplerine el uzandı

  Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle zor zamanlar geçiren Suriyeliler için yardımlar sürüyor. Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, son olarak Suriye’nin Tel Abyad ilçesine bağlı Hevice bölgesindeki yardım faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamada emeği geçenlere teşekkür etti. Platform Başkanı Gerem “Çeşitli yardımlarda bulunduk. Emeği katkısı olanlardan rabbim ebeden razı olsun inşallah” dedi.

  Devamını Oku »
 • Beşir Derneği'nden Suriye'ye 2 Tır İnsani Yardım Malzemesi Gönderildi

  Beşir Derneği’nden Suriye’ye 2 Tır İnsani Yardım Malzemesi Gönderildi

  Beşir Derneği’nin Suriyeli sığınmacılar için sürdürdüğü insani yardım seferberliği aralıksız devam ediyor. Hem Suriye hem de yurt içindeki sığınmacılar için eşzamanlı olarak çalışmalarını gerçekleştiren Beşir Derneği ; son olarak Suriye’de bulunan kamplardaki savaş mağduru ailelere 2 tır insani yardım malzemesi yolladı. Beşir Derneği Şanlıurfa Eyyübiye Temsilciliğinin yoğun çaba ve emekleri ile hazırladığı insani yardım tırları ; zor şartlar altında hayatlarını devam ettirmeye çalışan Suriyeli sığınmacılar için gönderildi. Suriye’deki kamplardaki yaşam mücadelesi veren sığınmacılar için yolcu ettiği tırlarda 25 ton kömür ve Kilis’te bulunan 100 bin ekmek üretim kapasiteli fırına 25 ton un gönderildii. Beşir Derneği Şanlıurfa Eyyübiye Temsilcisi İbrahim Halil Buğurca yaptığı açıklamada; “Savaşın yıkıcılığının böylesine derinden hissedildiği bu bölgede bulunan insanların yaralarını sarmaya yönelik yapılan her hizmet Türk insanına selam ve dualar ile geri dönmektedir. Bütün dünyanın yalnız bıraktığı Suriye halkının her türlü ihtiyacını karşılamak için var gücümüzle çalışacağız. Tüm bağışçılarımıza teşekkür eder desteklerinin devamlarını bekliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

  Devamını Oku »
 • Cansuyu derneği Suriye’de briket evler inşa etti

  ‘Sizi gerçek muhtaçlara ulaştırır’ sloganı ile yurt içinde ve dünyanın dört bir yanında yardım faaliyetlerine devam eden Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Suriye’de devam eden dramın ardından mazlum ve muhtaçların yaralarını sarmak üzere yeniden harekete geçti. Sınır komşumuz Suriye’de uzun yıllar devam eden çatışmalar ve katliamlar neticesinde evlerini terk edip zor şartlar altında yaşamlarını sürdüren insanlar için acil insani yardım ihtiyacı devam ediyor. Özellikle soğuk hava koşullarının sert şekilde hissedildiği şu günlerde, kamplardaki insanlık dramı devam ediyor. Hayırseverler ile yardıma muhtaçlar arasında köprü vazifesi gören Cansuyu Derneği’de bölgedeki mağduriyeti gidermek için büyük çaplı yardım organizasyonu düzenledi.   200 briket ev inşa edildi. Son yılların en soğuk kış mevsimini yaşayan Suriye’deki mazlumların en büyük problemlerinin başında barınma problemi geliyor. Özellikle soğuk hava şartlarından dolayı insanlar yaşama tutunmaya çalışıyor. Daha önce bölgede çadırkent kuran ve binlerce insana sığınak olan Cansuyu Derneği de daha kalıcı çözümler için planladığı ve AFAD ve TDV ile koordineli şekilde bir süredir inşasını sürdürdüğü briket evleri tamamlayıp bölge halkının hizmetine sundu. Azez bölgesine bağlı Mukavveme Kamplarında AFAD’ın belirlediği alan üzerine inşa edilen ve yapımı tamamlanan 200 eve çadırlarda…

  Devamını Oku »
 • Arakan kamplarına yardım eli uzandı

  Arakan kamplarına yardım eli uzandı

  Myanmar’da gerçekleştirilen katliam ve soykırımlardan kaçarak ; Bangladeş’e sığınan Rohingya Müslümanları zor şartlar altında yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Bangladeş’deki Arakan kamplarda meydana gelen yangın felaketi sonrası yüzlerce evin yanarak kullanılamaz hale geldiği bölgede, acil insani yardım ihtiyacı devam ediyor. Cansuyu Derneği’de bölgedeki mazlumların yaralarını sarabilmek için yardım organizasyonu düzenledi. Zulmün başladığı ilk günden itibaren Arakanlı mazlumların yardımına koşmayı sürdüren Cansuyu, ; şimdide yangından etkilenen fakat imkansızlıktan dolayı ilaç alamayan Arakanlılara ilaç dağıtımı gerçekleştirdi. Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki kamplarda dağıtılan ilaçlar binlerce Arakanlı’nın yarasına merhem olacak.   Gerçekleştirilen organizasyon hakkında açıklamalarda bulunan Cansuyu Dış İlişkiler Koordinatörü Fırat Aydın ; Arakanlı mazlumların her zaman yanlarında olduklarını söyledi. Aydın: “Geçtiğimiz günlerde Cox Bazar’daki kamplarda meydana gelen yangın sonrası buradaki kardeşlerimiz büyük bir sıkıntı yaşadı. Bölgede fazla sayıda yaralanmış insan vardı. Bizlerde Cansuyu olarak kardeşlerimizin yaralarına merhem olmak adına kamplardaki binlerce kardeşimize ilaç dağıtımları gerçekleştirdik. Zulmün başladığı tarihten bu yana 5 yıldır Arakanlı kardeşlerimizin yaralarını sarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugüne kadar sağlık yardımları, sıcak yemek dağıtımları, su kuyusu açılışları, büyük çadırkent ve bambu evler gibi barınma yardımlarına kadar birçok alanda…

  Devamını Oku »
 • Erdoğan: Doğalgaz için İran Cumhurbaşkanı ile görüştüm

  Erdoğan: Doğalgaz için İran Cumhurbaşkanı ile görüştüm

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir televizyon programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, İran’ın Türkiye’ye gaz vermeyi kestiği ve Türkiye’de doğal gaz sorunu yaşanacağı iddialarına yönelik şunları söyledi: “İran’a borcumuz kesinlikle söz konusu değil. Bu iddialar yalandır. Cumhurbaşkanı ile yaptığımda kendisine söyledim. Onlar bir arızadan ötürü ‘Bu işi 10-15 gün erteleme durumumuz olacak’ dediler. Biz kendilerine bu işi Haziran’a kadar ertelemek suretiyle, ; biz de bu sert geçen kışı daha rahat şartlarda geçiririz, dedik. Şu anda da İran’da kış çok sert.” “15 GÜN İÇERİSİNDE DOĞAL GAZ AKIŞI DEVAM EDECEK” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ve BOTAŞ’tan bir ekibi İran’a gönderdiklerini ifade eden Erdoğan, ; “10 gün bilemediniz 15 gün içerisinde doğalgaz akışı devam edecek. Tedbirlerimiz var. Tuz Gölü’nün altındaki depolama çalışmamız, gemilerimizle gelen doğalgaz olayımız var. Gaz akışının sağlanması bir taraftan gerçekleşecek, bu kış ortasında vatandaşımızı birinci derecede korumak durumundayız. Sanayide biraz kontrollü gitmek durumundayız. Gerek Enerji gerek Sanayi Teknoloji Bakanlarımız müşterek çalışmayla koordine ettiriyorlar” diye konuştu. ELEKTRİKTEKİ FİYAT ARTIŞI Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikte de kademeli tarifenin Türkiye’deki hanelerin tüketimi hesaplanarak 150 kilovat saat olarak belirlendiğini söyledi. Erdoğan, “Aylık 150 kilovat saatlik tüketim…

  Devamını Oku »
Başa dön tuşu