EKONOMİ

Benzinin litresi 25 lirayı aşacak

Benzinin litresi 25 lirayı aşacak

Döviz kurlarındaki artış nedeniyle akaryakıt fiyatlarında zam yağmuru devam ediyor. Dün geceki zamların ardından bu gece de yeni zamlar geliyor. Sektör kaynaklarının aktardığına göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litrede benzine 70 kuruş, motorine 97 kuruş zam gelecek. Dün gece litrede benzine 1 lira 43 kuruş, motorine 1 lira 38 kuruş zam gelmişti. Dün gece de otogaz fiyatına 36 kuruş zam gelmişti. URFA’DA YENİ FİYATLAR NE OLACAK? Bu geceki zamla birlikte, benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak Şanlıurfa’da 25,39 TL’ye yükselecek. Motorinin litre fiyatı ise yaklaşık olarak 24,79 TL’ye çıkacak.
Sigara ve alkole ÖTV zammı

Sigara ve alkole ÖTV zammı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararına göre ; aralık ayı sonuna kadar sigara, alkollü içkiler ve içeceklerden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) asgari maktu tutarları değiştirildii. Sigarada 0.71 TL olan asgari maktu vergi tutarı 0.78 TL oldu. Alkollü içeceklerde ÖTV artış oranı yüzde 25 olurken sigarada ÖTV artış oranı yüzde 10 oldu. Saf alkol / litrede maksimum maktu ÖTV 481 TL’den 602 TL’ye çıktı. Yüzde 45 alkol oranlı içkilerin litresinden 64 TL civarı ek vergi alınacak. Maktu ÖTV ocak ayında 326’dan 481 TL’ye çıkmıştı. ÖTV ZAMMI ERKENE ÇEKİLMİŞ OLDU Sigara ve alkollü içkilerdeki maktu vergiler 6 ayda bir enflasyon oranında artırılıyorduu.  Enflasyondaki yükselişi dikkate alarak haziran ayı sonunda yapması gereken artışı bir ay öne çekerek ÖTV artış oranını düşürmüş oldu.
LPG’ye zam bekleniyor

LPG’ye zam bekleniyor

Akaryakıt fiyatlarına getirilen zamlar devam ediyor. Son olarak benzine gelen zammın ardından otogazda da artış bekleniyor. 26 Mayıs Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere otogazda 36 kuruş fiyat artışı yaşanacakk. Benzin ve motorin gruplarında ise zam beklenmiyor. Benzine cumartesi günü yapılan 1,02 liralık zamla birlikte, benzin fiyatları motorini geride bırakmıştı. Bu hafta benzin ve motorin grubunda bir fiyat artışı ya da indirim gerçekleşmedi. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; Motorin litre fiyatı 22,08 lira civarında satılıyor. Benzinin litresi ortalama 22,86 satılıyor. LPG litre fiyatı ise 11,25 lira seviyesinde satışa sunuluyor.
Dolar 16 lirayı aştı

Dolar 16 lirayı aştı

Dolar kuru 14.5-15 arasında iki ay boyunca yatay bir seyir izlemesinin ardından aralıksız bir yükselişle kısa sürede 16 lirayı geçti. Dolar/TL 10 günlük yükselişin ardından 16 TL’yi buldu. Gün içi en yüksek seviye 16.0002’yi gördü. TL, dolar karşısında ay başından beri yaklaşık yüzde 8 değer kaybı yaşadı. TL’deki değer kaybının devamına kamunun izin verip vermeyeceği piyasalardaki ana gündem maddesi konumunda. Dolar/TL bu ayın ilk günlerine kadar 14.5-15 arasında iki ay boyunca yatay bir seyir izledi. Daha sonra aralıksız yükselişle kur 16’ya yaklaştı ancak henüz bu seviyenin üstünü test etmedi. 16’NIN HEMEN ALTINDA BAŞLAMIŞTI Dolar/TL haftanın ilk işlem gününe 16’nın hemen altında başladı. Kur bu sabah saat 08.55’te 15.97/15.98 seviyesinde başlamıştı. Euro/TL ise 17 TL’yi geçti. Euro/TL 17,12 civarında değerleniyor.
Dolar yeniden kendi rekorunu kırdı

Dolar yeniden kendi rekorunu kırdı

Dolar/TL 10 günlük yükseliş ardından 16 bandını zorluyor. Gün içerisinde en düşük 15,8375’i gören dolar, en yüksek 15,9836’yı yakalayarak 2022 yılının zirvesine ulaştı. TL’NİN DEĞER KAYBI SÜRÜYOR Haftaya 15.4564 seviyesinden başlayan dolar, 15.9836 seviyesine ulaşarak bu hafta yüzde 3,26 arttı. Aylık yükselişe baktığımızda ise mayıs ayına 14,7014 seviyesinden başlayan dolar TL karşısında yüzde 7,59 değer kazandı.
Dolar kurunda sert yükseliş

Dolar kurunda sert yükseliş

Dolar/TL, küresel piyasalarda dolara olan talebin artmasıyla yükselişe geçti. Dolar/TL, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile yerleştiği 14,5-15 bandında ; seyretmeye devam etse de bankalarda 15 lira 20 kuruşa kadar yükseldi. Geçen hafta resmi tatil nedeniyle sadece iki gün işlem gören dolar, ; 14,75’li seviyelerden başlayarak 14,95’i aşmıştı. 15 SEVİYESİNİ AŞTI Bugün gün içinde en düşük 14,9370’i gören dolar, şu an bankalarda 15,15 seviyesinde işlem görüyor. Döviz bürolarında ise 15.09’dan satılıyor.
Akaryakıta peş peşe zam geliyor

Akaryakıta peş peşe zam geliyor

Akaryakıta gelen zamlar, durmak bilmiyor. Son bir senede akaryakıta gelen zamların ardı arkası kesilmedi. Sürücüler motorin, benzin ve LPG fiyatlarına yeni zam haberlerini yakından takip ediyor. Son olarak motorinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere ; 32 kuruş zam geleceği sektör kaynakları tarafından öne sürüldü. Benzinde ise bir fiyat değişikliği beklenmiyor. Şanlıurfa’da motorinin litresi 22 lira 42 kuruş seviyesinden, benzinin litresi ise 20 lira 70 kuruş seviyesinden satılıyor.
Enflasyon rakamları açıklandı

Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon yıllık yüzde 69,97 oranında gerçekleşti. Aylık ise yüzde 7,25 arttı. Şanlıurfa’nın da dahil olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ; tüketici fiyat endeksi (TÜFE)  yıllık yüzde 74,04, aylık yüzde 7,29 arttı. Yıllık en düşük artış yüzde 18,71 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla ; yüzde 26,23 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 27,73 ile eğitim ve yüzde 35,95 ile sağlık oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, ; yüzde 105,86 ile ulaştırma, yüzde 89,10 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 77,64 ile ev eşyası oldu. Ana harcama grupları itibarıyla 2022 yılı nisan ayında en az artış gösteren ana gruplar ; yüzde 0,93 ile çeşitli mal ve hizmetler, ; yüzde 1,31 ile sağlık ve yüzde 2,87 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, 2022 yılı nisan ayında artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, ; yüzde 13,38 ile gıda ve alkolsüz içecekler, ; yüzde 7,43 ile konut, yüzde 6,96 ile giyim ve ayakkabı oldu.…
Ekmek makarna ve ete zam yolda

Ekmek makarna ve ete zam yolda

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), buğday fiyatının artması nedeniyle ; önümüzdeki 4 ay boyunca ekmek, makarna, un, bulgur ve tahıl ürünlerindeki zam artışının devam edeceğini bildirdi. ENFLASYONDA 17 PUAN ARTIŞ Merkez Bankası da, zamlı buğdayın başta ekmek olmak üzere tahıl fiyatlarını artıracağını, ; bunun da tüketici enflasyonunda 17 puanlık artışa yol açacağına hesapladı. TCMB yem fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle de, kırmızı ve beyaz et ile yumurta, süt ve süt ürünlerinde de yeni zam riski oluştuğunu rapor etti. Merkez Bankası, buğday ve yem fiyatlarının gıda enflasyonuna etkisini ortaya koyan kritik bir analiz çalışması yayımladı. Çalışmada, önümüzdeki dönemde yaşanacak gıda zamlarına ilişkin şu tespitler yapıldı: SAVAŞ RİSKLERİ CANLI TUTUYOR “2020 yılında yaşanan kuraklık ve döviz kurundaki artışla beraber ekmeklik buğday fiyatları artış eğilimine girmiştir. Devam eden jeopolitik görünüm, uluslararası buğday fiyatları ve tedarik sıkıntıları kanalıyla ekmek, ; makarna, un, bulgur ve fırın ürünleri üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Rusya-Ukrayna çatışmasının etkisiyle 23 Şubat-18 Nisan arasında yurtiçi ekmeklik buğday fiyatları yaklaşık yüzde 28.3 oranında artmıştır. Teknik tahminler yurtiçi buğday fiyatlarındaki ; yüzde 10 oranındaki bir artışın tüketici ekmek-tahıl enflasyonuna yansımasının 4 aylık bir süre…
İkramiyeler bugün ödenecek

İkramiyeler bugün ödenecek

Milyonlarca Bağ-Kur ve memur emeklilerinin bayram ikramiyeleri bugün yatırılacak. Bağ-Kur emeklilerine ödemelerin bugün gerçekleştirileceği öğrenilirken ; memur emeklilerinin bayram ikramiyeleri ise 1 Mayıs itibarıyla yatırılacak. İşsizlik sigortası, engelli maaşı ve yaşlılık aylığı ödemelerinin de erkene alındığı belirtilmişti. Bu kapsamda yaşlı, işsizlik ve engelli maaşı ödemelerinin bugün itibarıyla yapılacağı ifade edildi.
Başa dön tuşu