EKONOMİ

Akaryakıt ürünlerinde fiyatlar yine değişti

Akaryakıt ürünlerinde fiyatlar yine değişti

Petrol fiyatlarındaki ve dolar kurundaki artış, akaryakıtta zam getirdi. Sektör kaynaklarının aktardığına göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 62 kuruş, motorine 1 lira 10 kuruş zam gelecek. Otogazın litre fiyatında ise 75 kuruş indirim olacak. Gelen zamla birlikte Şanlıurfa’da benzinin litre fiyatı ise 20,03 TL’ye, motorinin litre fiyatı 24,68 TL’ye, yükselecek. OTOGAZA İNDİRİM LPG otogaz fiyatı bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 75 kuruş indirim olacak. Gelen indirimle birlikte Şanlıurfa’da otogazın litre fiyatı 10,13 TL‘ye düşecek.
TÜİK verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi açıklaması

TÜİK verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi açıklaması

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Buna göre, Tüketici Fiyat Endeksi eylülde yüzde 3,08 artarken, yıllık bazda yüzde 83,45 oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 30,76 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 117,66 ile ulaştırma oldu. TÜFE ağustosta aylık bazda yüzde 1,46, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,41 artış göstermişti. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 80,21, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 143,75 olarak kaydedilmişti.
Kur korumalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi

Kur korumalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi

Merkez Bankası’nın (MB) yeni düzenlemesine göre, tüzel kişiler 31 Aralık 2021 ile 30 Eylül 2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan dolar, euro ve sterlin hesaplarını Türk lirasına çevirebilecek. Resmi Gazete’de yer alan kararda şu ifadeler yer aldı: “Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 ile 30/9/2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir”.
Akaryakıt ürünlerine zam!

Akaryakıt ürünlerine zam!

Akaryakıt ürün fiyatlarına zam geldi. Gece yarısı kalorifer yakıtı (kalyak), fuel oil ve yüksek kükürtlü fuel oil fiyatı arttı. Kalyak litre fiyatı 67 kuruş zamlanırken, fuel oil fiyatında 16 kuruş, yüksek kükürtlü fuel oil fiyatına ise 57 kuruşluk fiyat artışı yapıldıı. GÜNCEL AKARYAKIT ÜRÜN FİYATLARI Zam ile birlikte Şanlıurfa’da güncel kalorifer yakıtının fiyatı 18.95 TL/lt, fuel oilin fiyatı 16.14 TL/lt ve yüksek kükürtlü fuel oilin fiyatı 8.81 TL/lt oldu.
Ak Parti’nin ikinci isminden asgari ücret açıklaması

Ak Parti’nin ikinci isminden asgari ücret açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, TV100’de katıldığı programda asgari ücrete dair önemli açıklamalarda bulundu. Başkanvekili Kurtulmuş, asgari ücretle ilgili olarak, “Bu yılın sonu, önümüzdeki yılın başında bütün bu fiyat artışları göz önünde bulundurularak vatandaşımızın alım gücünü azaltmayacak ve herkesi tatmin edecek, herkesin ‘Bu doğru oldu’ diyeceği bir sonuç için çalışmalar yapılacak. Herkesi tatmin edecek önemli bir asgari ücret açıklamasının olacağını söyleyebilirim” dedi.
Erdoğan: Faizin daha da inmesi gerektiğini telkin ediyorum

Erdoğan: Faizin daha da inmesi gerektiğini telkin ediyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası (TCMB) ile konuştuğunu, yüzde 12’ye inen politika faizinin daha da inmesini telkin ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) 21. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. “FAİZ EN BÜYÜK DÜŞMANIM” Konuşmasında faize değinen Erdoğan, “En büyük düşmanım faizdir. Şu anda faizi 12’ye kadar düşürdük. Yeter mi yetmez. Bunun daha da inmesi lazım. Şu anda Halkbank genel müdürümüz karşımızda duruyor. Merkez Bankamızla bunları konuştuk, konuşuyoruz. Önümüzdeki PPK toplantılarında bunların daha da indirilmesini telkin ediyoruz. Enflasyonun düşük faizle yılbaşından sonra düşeceğine inanıyorum” dedi. Kamu bankalarına da seslenen Erdoğan, “Siz kolaylaştırıcı olacaksınız. Kredi için başvuran esnafım olduğu zaman desteği sağlayacaksınız. Paradan para kazanmaya alışmışların artık hiçbir geçerliliği kalmamış eski modellere dayalı ezberlerine itibar etmiyoruz” ifadelerini kullandı.
Ekonomik güven endeksi verileri açıklandı

Ekonomik güven endeksi verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye’nin 2022 Eylül ayında ekonomik güven endeksi verilerini paylaştı. Açıklanan verilere göre ülkede ekonomik güven endeksi 94,3 değeriyle bir önceki ay ile aynı kaldı. Bir önceki aya göre eylül ayında tüketici güven endeksi yüzde 0,3 oranında artarak 72,4 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,7 oranında artarak 118,2 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,7 oranında artarak 115,9 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,1 oranında artarak 88,1 değerini aldı. Reel kesim güven endeksi yüzde 1,2 oranında azalarak 100,2 değerini aldı.
Dolar rekorunu yeniledi!

Dolar rekorunu yeniledi!

Dolar TL kuru 2022’nin yeni rekorunu yeniledi. Dün kapanışını 18,50’la yapan dolar TL kuru bugün 18,55 TL’yi gördü. Dolar kuru sabah 09.30 itibariyle 18,54 liradan işlem görüyor. Dolar kuru hafta başından bu yana her gün yeni rekorlar kırıyor. Dolar TL kuru bugün de güne yeni bir rekorla başladı. Dolar kuru 18,55 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Serbest piyasada dolar kuru şu saatlerde 18,54 liradan, Euro 17,97 liradan güne başladı. Dün, doların satış fiyatı 18,51 lira, Euro’nun satış fiyatı ise 17,92 lira olmuştu.
Açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki fark açıldı

Açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki fark açıldı

Türk-İş ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasının 2022 Eylül ayı sonucuna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, bilinen adıyla açlık sınırı 7 bin 245 TL’ye yükseldi. Türk-İş Eylül ayı ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasına göre, açlık sınırı yeni asgari ücreti 1.745 TL aştı. Eylülde yıllık mutfak enflasyonu ise yüzde 130,01 olarak kaydedildi. Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı diğer adıyla yoksulluk sınırı ise 23 bin 599 TL’ye çıktı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 9 bin 439 TL’ye yükseldi.
Sektörel güven endeksi eylülde yükseldi

Sektörel güven endeksi eylülde yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksleri Eylül 2022 verilerini yayımladı. Buna göre, güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yükseldi. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi eylül ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 1,7, perakende ticaret sektöründe yüzde 2,7 ve inşaat sektöründe yüzde 2,1 arttı. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi ağustos ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 1,3 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 0,4 azalırken, inşaat sektöründe yüzde 1,5 artmıştı. Güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.
Başa dön tuşu