EKONOMİ

Akaryakıtta çifte indirim geliyor

Akaryakıtta çifte indirim geliyor

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalganlanma sürerken, benzin ve motorin fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik gösteriyor. Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ediyor. BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR 27 Ocak cuma gününden geçerli olmak üzere; benzin ve motorinde 60’ar kuruş indirim bekleniyor. Gelecek indirimle beraber benzinin litre fiyatı Şanlıurfa’da 21,76 TL’ye gerileyecek. Şanlıurfa’da motorinin litre diyatı ise 24,19 TL’ye gerileyecek.
MB’den yeni karar!

MB’den yeni karar!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerini Türk lirasına çevirmeleri halinde, çevrilen tutarın yüzde 2’si kadar firmalara destek verecek. TCMB’nin yaptığı duyuruya göre, 2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi kapsamında ticari hayatta liralaşmanın desteklenmesi hedefiyle yeni bir adım atıldı.
Motorine yapılan zam pompaya yansıdı

Motorine yapılan zam pompaya yansıdı

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalganlanma devam ederken, benzin ve motorin fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik gösteriyor. Gece yarısı itibariyle motorine 83 kuruş zam geldi. Fiyat değişikliği, pompa fiyatlarına yansıdı. Yapılan zamla birlikte Şanlıurfa’da motorin litre fiyatı ortalama 24.69 liraya çıktı.
Benzine zam!

Benzine zam!

Petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki değişiklik sürüyor. Geçen hafta benzin ve motorine gelen zammın ardından yine akaryakıta bir zam daha geldi. Benzinin fiyatı 1 lira 25 kuruş arttı. Zammın ardından benzinin litresi ise ortalama 21.71 TL’den satılıyor.
Benzine 1 lira 25 kuruş zam

Benzine 1 lira 25 kuruş zam

Akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanma sürüyor. Gece yarısı itibarıyla benzine 1 lira 25 kuruş zam geliyor. Fiyat değişikliği, pompa fiyatlarına yansıyacak. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; Şanlıurfa’da motorin litre fiyatı 23,93 lira seviyesinden satılıyor. Benzinin litresi ise ortalama 21,06 liradan satılıyor.
Tüketicinin ekonomiye güveni arttı

Tüketicinin ekonomiye güveni arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Güven Endeksi, Ocak 2023 verileri yayımlandı. TÜİK’in hazırladığı rapora göre, tüketici güven endeksi Ocak ayında 75,6 seviyesinden 79,1’e yükseldi ve göstergede Eylül 2021 sonrası en yüksek seviye görüldü. Mevcut dönemde hanenin maddi durumunu gösteren endeks 57,4’ten 61,6’ya, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisini ölçen endeks 75,4’ten 79,9’a, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi 77,3’ten 82,7’ye yükseldi.
Dolar haftanın ilk işlem gününe nasıl başladı?

Dolar haftanın ilk işlem gününe nasıl başladı?

Dolar/TL haftanın ilk işlem gününe 18.79’un üzerinde başladı. Kur hafif gerileyerek 18.78 liradan işlem görüyor. Dolar/TL’de gün içerisinde en düşük 18.75, en yüksek ise 18.83 seviyesi görüldü. Euro ise aynı dakikalarda 20.50 lira ile primli seyrediyor.
Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9’da sabit tuttu. Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bu ay da beklentilere paralel şekilde politika faizini yüzde 9’da sabit bıraktı. TCMB’den yapılan duyuruda, yakın dönemde iktisadi faaliyete ilişkin açıklanan verilerin tahmin edilenden daha olumlu seviyelerde gerçekleşmesine rağmen, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişelerinin sürdüğü belirtildi. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonunun yüksek seviyelerini sürdürdüğü ifade edildi.
3600 ek gösterge maaşlara nasıl yansıyacak?

3600 ek gösterge maaşlara nasıl yansıyacak?

3600 ek gösterge düzenlemesi ile milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarında artış yaşanacak. Yaklaşık olarak 5 milyon 300 bin memur ve emekli memuru kapsayan ek gösterge düzenlemesi bugün itibariyle yürürlüğe girecek. Memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 30’luk zammın yanı sıra 3600 ek gösterge ile çalışanların maaşlarına ortalama 260 TL, 30 yıldan emekli olanların aylıklarına ise yaklaşık olarak 2 bin 561 TL artış uygulanması bekleniyor. Ek gösterge artışından yararlanan emekliler, şubat ayından itibaren yeni ek gösterge üzerinden emekli aylığı almaya başlayacaklar. 93 LİRA İKRAMİYE ÖDENECEK! 2022 yılında emekli olan memurlara 3600 ek gösterge düzenlemesiyle 93 bin lira ikramiye ödenecek. Ek göstergesi 600 puan artırılanlar için 260 TL, 1400 puan artırılanlar için ise 607 TL ilave yapılacak. GÖSTERGELERDE 600 PUAN ARTIŞ Yaklaşık 5.3 milyon memur ve emekli memuru kapsayan ek gösterge düzenlemesi bugün itibariyle yürürlüğe girecek. Ek gösterge artışı, mevcut emeklilerin aylıklarına yansıyacak. Ek gösterge artışından yararlanan emekliler, şubat ayından itibaren yeni ek gösterge üzerinden emekli aylığı almaya başlayacaklar. Söz konusu düzenleme ile 1. dereceye kadar yükselen tüm çalışanların ek göstergesi 600 puan artırıldı. Öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi, avukat, müdür gibi…
Merkez Bankası’ndan TL hesapları için yeni karar

Merkez Bankası’ndan TL hesapları için yeni karar

Merkez Bankası, Türk Lirası’nı desteklemek için zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. Teşvik amacıyla 3 aydan uzun vadeli TL hesaplarda zorunlu karşılık oranı sıfırlandı. Ayrıca, yurt dışından doğrudan temin edilen 6 aydan uzun vadeli yabancı para yükümlülüklerdeki artış için 2023 yıl sonuna kadar zorunlu karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verildi. Bahse konu değişiklikler, tesisi 3 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacak.
Başa dön tuşu