GÜNDEM

Beyazgül gündemdeki konulara açıklık getirdi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül düzenlenen lansman toplantısında konuştu ve milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba'nın arsa önerisine yanıt vererek "Neden arsalarınıza konut yapmıyorsunuz diyorlar. Metrekaresi 12 milyona olan arsayı yaparsam ne kadara satacağım. 5 altı 6 milyona. Peki bu fiyata fakir fukara mı yararlanacak. Türkiye'nin en fazla arsa satışını yapan Fakıbaba buraları satıp fakir fukaraya verme diyor. Olmaz!" dedi. Ayrıca Beyazgül’ün gündeminde raylı ulaşım sistemi, konut projeleri ve Özdiker Kuyumcular Çarşısı vardı….

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye’since Nevali Otel’de “Dönüşüm” lansman toplantısı düzenlendi. Toplantıya ev sahibi Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün yanısıra, kurum amirleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Toplantı Şanlıurfa’yı dönüştüren projelerin yer aldığı sinevizyon gösterisi ile başladı.

BEYAZGÜL: GEÇMİŞTE ULAŞIM MASTIR PLANI OLSAYDI…

Toplantıda konuşan Başkan Beyazgül 3 ana konuyu aktaracaklarını ifade ederek ilk olarak raylı ulaşım sistemine değindi.

 Eski döneme eleştiri yapan Başkan Beyazgül, Belediye Başkanlığına geldiklerinden beri Şanlıurfa’da raylı sistem olması gerektiği inancında olduklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Eğer ulaşım mastır planı yapılmış olsaydı geçmişte belki şuanda raylı sistemin ihalesine çıkacaktık. Diyarbakır yolundan başlayıp Abide Kavşağını geçiyor Akçakale yoluna kadar devam ediyoruz. Raylı sistemde hangi aşamadayız onu söyleyeyim ulaşım mastır planı bitmek üzere bittikten sonra raylı sistem projesi ihaleye vereceğiz. Bu da bittikten sonra raylı sistemin inşaat yapım projesini yapacağız. Ama zamana ihtiyacımız olduğunu söyleyebilirim.”

“ÖZDİKER İLE İLGİLİ TEKLİF VE ELEŞTİRİ”

Özdiker Kuyumcular Çarşısı’ndaki kamulaştırmaya değinen ve projenin engellendiğini iddia eden Başkan Beyazgül esnafa yaptığı teklifi açıkladı ve “Özdiker Kuyumcular Çarşısı’nda yüzde elliye yakın kamulaştırmamız tamam. İç kısımda kamulaştırmalarımız duruyor şuanda. İç kısımdaki arkadaşlarımız biz dükkân sahibiyiz bize dükkân verilirse daha iyi olunur deniliyor. Bu neden böyle bir imkânı sağlayabilir miyiz diye düşündük. Belediye binamız hemen resmi olarak işlettiğimiz birimlerimiz aldık. Vakıflardan kiraladığımız bir binaya taşıdık şimdi. Belediyemize ait dükkânları onlara takas teklifi yapıyoruz. Dükkân istiyordunuz işte size dükkân.

Biz kendi resmi birimlerimizi boşalttık bir bina kiralayarak oraya taşıdık. Bu dükkânları isterseniz kiraya isterseniz satılık olarak sizlere verelim. Bir iş yapmaya kalktığımız zaman başarı oluşmasın diye onu engelleyenler var. Engellemelere girişmeyin. Bu önerilerimizi değerlendirin gelin oturalım şehrin sorunlarını çözelim. Özdiker kuyumcular projesi ile hanlar bölgesi ve gümrük hanının önü tamamen açılacak” dedi.

Başkan Beyazgül proje tamamlandığında nasıl bir dönüşüm yaşanacağını ilk defa fotoğraflarla gösterdi.

“ÖZDİKER ESNAFININ YARGIYA GİTME HAKKI VAR AMA…”

Esnafa sundukları teklif karşısında yargı yolunun açık olduğunu ifade eden Başkan Beyazgül “Yargıya gidince fiyatların hep düştüğünü belirterek, “Neden anlaşmıyorsunuz deniliyor biz zaten yüzde ellisi ile anlaştık ama diğer kısmı bizim verdiğimiz fiyatları düşük görüyorsa yargıya gitme hakkına sahip. Ama şunu da söyleyeyim bugüne kadar yargıya gidildiği zaman fiyatlar düşmüştü yani belediye lehine olmuştu. Biz belediyemizin altındaki dükkânları boşaltıyoruz gelin bu dükkanları size verelim dedik. Tabi ki de kanuna uygun olmak zorunda. Belediyeler de keyfilik yoktur yasa kanun ne diyorsa onun dışına bir harf çıkamayız. Ben keyfi olarak bir fiyat verebilir miyim yargıya giderseniz yargı size bilirkişi raporu ile gösterir verir” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BEYAZGÜL’DEN FAKIBABA’NIN ARSA ELEŞTİRİSİNE YANIT

Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın arsa önerisine de yanıt veren Başkan Beyazgül fakirleri gözettiklerini söyleyerek şöyle konuştu:

“2 bin 500 konut yapımı ile sona geldik. Burada bir sitemi belirtmek istiyorum bir yandan neden arsalarınıza konut yapmıyorsunuz diyorlar diğer taraftan da konut yapımı için girdiğimiz alan bu alanda uydu kent niteliğinde şuan da 100 metre yol açımlarına başladık. Birçok mahkeme durdurmak için açılıyor. Enteresan bir şekilde buralarla ilgili ciddi bir uğraş veriliyor olmasın diye. Metrekaresi 12 milyon olarak ifade edilen yerlerle ilgili de neden konut yapmıyorsun. Peki ben metrekaresi 12 milyon olan yerde konut yaparsam kaça satacağım 6-7 milyona peki bundan fakir fukara mı yararlanacak yok.”

“DİRENÇLE KARŞILAŞIYORUZ, URFA’YA YAZIK EDİYORLAR”

Yapımı tamamlanan ve devam eden projeler hakkında da bilgi veren Başkan Beyazgül, projelerle alakalı ortak bir yol haritası belirlemek yerine eleştiri ve dirençle karşılaştıklarını anlatarak, “Her zaman diyorum gelin benim hesaplarım inceleyin bizim bundan korkumuz yok. Şanlıurfa’ya çok şey kazandırdık. Aldığımız araçlar 600’ü geçti. Mezarlık var rica ettik şu mezarları taşıyalım dedik gelin size bir mezar yerine ne kadar istiyorsanız yeni mezarlık da verelim dedik. Direnç yazılar pankartlar asıldı, araya insanlar girdi. Bir yere bir el attık bir dirençle karşılaşıyoruz Urfa’ya yazık ediyorlar. İşlerimizi geciktiriyorlar. Artık bir kısım insanın bu anlayıştan vazgeçmeleri lazım” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kanal Urfa Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Özer’in Başkan Beyazgül’e bundan sonraki siyasi kariyerine ilişkin yönelttiği “Belediye Başkanlığı mı yoksa milletvekili olmayı düşünür müsünüz?” sorusuna Başkan Beyazgül, bu şehirden gitmek istemediğini ancak verilen göreve de saygı duyacağını ifade ederek ” Halk bize ne görev verirse ya da vermezse saygıyla karşılarız. Bakalım” dedi.

Lansman toplantısı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu