EĞİTİM

Hürriyetçi Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi’nden öğretmenlik meslek kanununa tepki

Hürriyetçi Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi, Öğretmen Meslek Kanununun, mesleki ayrımcılığa sebebiyet vereceğini belirterek, “Öğretmenlik Meslek Kanununun, 3600 ek gösterge ve kariyer basamakları dışında itibarımıza kastedercesine hazırlanmış bir metinden ibarettir” açıklamasında bulundu.

Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Hürriyetçi Eğitim-Sen) Şanlıurfa Şubesi, mesleki ayrımcılık ve ücret eşitsizliğine sebebiyet vereceğini ifade ederek, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yönelik, basın açıklaması yaptı.

Hürriyetçi Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi önünde yapılan açıklamaya çok sayıda sendika üyesi katılırken, açıklamayı grup adına Hürriyetçi Eğitim-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Ömer Özyavuz yaptı.

Özyavuz, mesleki itibarımız ve istikbalimiz için, meydanlarda sesimizi daha net duyurabilme adına bugün iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

ÖZYAVUZ: ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNUNUN YENİDEN DÜZENLENMESİ GEREKMEKTEDİR

“12 madde ve iki sayfadan oluşan Öğretmenlik Meslek Kanununun, 3600 ek gösterge ve kariyer basamakları dışında itibarımıza kastedercesine hazırlanmış bir metinden ibarettir” diyen Özyavuz, Öğretmenlik Meslek Kanununun yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ezbere dayalı bir sınav sonucu halihazırda ücretli, sözleşmeli, kadrolu olarak ayrıştırılan meslektaşlarımızı daha da ayrıştırmak için yeni bir sınava ve unvana gerek yoktur ve bu sebeple 12 Kasımda yapılacak olan Kariyer basamakları sınavının iptal edilmesi öncelikli taleplerimizdendir. Çünkü bu düzenleme öğretmenlere yapılacak basit bir zammı bile sınav şartına bağlayarak itibar suikastıne başvurmaktır.

İçinde bulunulan ekonomik buhran neticesinde yoksulluk sınırının altında kalan öğretmenler, hanesini düşünmekten mesleğini düşünmekte zorlanmaktadır ve enflasyona göre vergi dilimleri yeniden düzenlenmelidir.

Ayrıca, eğitime hazırlık ödeneği ayrım gözetilmeden tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmelidir.

Sosyal devlet ilkesi gereği, tüm eğitim çalışanlarına giyim, ulaşım, barınma ve kira yardımı yapılmalı; aile-çocuk yardım tutarı iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidirr.

Kültürümüzün ve toplumumuzun temel taşı adalet iken, adaletsiz olan mülakatlara son verilmeli liyakat esas alınmalıdırr.

Bu taleplerimizin yerine getirilmesi için, üretimden gelen gücümüzü kullanarak uyarı niteliğinde bir eyleme imza atıyoruz. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu