Şanlıurfa’da öğrenciler, ustalarla bir araya geldi

Türk Sanayisinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilmesi, ileri teknoloji ürünlerin üretilmesi, nitelikli iş gücüne sahip bir sanayi yapısına dönüşüm sağlanması için mesleği eğitimin iyileştirilmesi amacı ile Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Kalkınma Ajanslarının istişareleri sonucunda 2019 yılı teması olarak ‘’Mesleki ve Teknik Eğitim‘’ konusu belirlendi. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğinde kentte çeşitli etkinlikler düzenlendi.

“Mesleki ve Teknik Eğitim” teması kapsamında kentteki mesleki ve teknik ortaöğretim öğrencileri ve yetkililerinin ilgili oldukları fabrikalara ziyaretlerinin sağlanması gayesi ile düzenlenen “Usta-Çırak Buluşmaları” konulu teknik gezi; Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı M. Arif Kırıkçı, Eyyübiye Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Karaköprü GAP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul müdürü, öğretmen ve öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Fırat Motor ve Pompa ile Yağız Tekstil Fabrikalarında yapılan “Usta-Çırak Buluşmaları” etkinliğinde öğrenciler, fabrikaları gezerek, eğitimini aldıkları konularda sahada yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler aldı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı M. Arif Kırıkçı, “Usta-Çırak Buluşmaları” etkinliğinde öğrencileri sahada çalışan ustalarla bir araya getirip, deneyim ve tecrübelerinden faydalanarak mesleki gelişimlerini artırmayı amaçladıklarını söyledi.   

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu