3. SAYFAASAYİŞGÜNDEM

Suruç’ta 3 kardeşin ölümüne karışan sanıklara ceza yağdı

Şanlıurfa’nın Suruç’ta iki aile arasında arazi sulaması anlaşmazlığından dolayı çıktığı iddia edilen silahlı kavgada 3 kardeşin öldürülmesine ilişkin açılan davada 4 sanıktan birine 78 yıl, diğerlerine 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 18’er yıl hapis c

Güvenlik gerekçesiyle Konya’ya taşınan dava Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya Şanlıurfa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanan tutuklu sanıklar Aydın ve Metin Toraman, suça sürüklenen çocuk M. Toraman, tutuksuz yargılanan Necmettin, Müslüm, Ahmet ve Nuri Toraman ile taraf avukatları katıldı.

Boğaakça ailesinin avukatlarından İsmail Çiftçi, sanıkların suçlarının sabit olduğunu ve Boğaakça ailesinden 3 kişiyi tasarlayarak öldürdüklerini öne sürerek, en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti, beraatlerini talep eden sanıkların son savunmalarının ardından M. Toraman’a, maktuller Ahmet, Murat ve Salih Boğaakça’ya karşı “kasten öldürme” suçundan, suç tarihinde 18 yaşından küçük olduğunu da göz önüne alarak 3 kez 22 yıl, mağdur İmam Boğaakça’ya karşı “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan da 12 yıl hapis cezası verdi.

Heyet, sanıklar Aydın, Metin ve Müslüm Toraman’ı “nitelikli kasten öldürme” suçundan 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 18’er yıl hapisle cezalandırdı. Tutuksuz yargılanan Müslüm Toraman’ın hükümle birlikte tutuklanması kararlaştırıldı.

Heyet, tutuksuz sanıklar Ahmet, Necmettin ve Nuri Toraman’ın beraatine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Olay Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 13 Temmuz 2018’de Höyükyanı Mahallesi’nde oturan ve güvenlik korucusu oldukları belirtilen Toraman ailesi ile Gölcük Mahallesi’nde yaşayan Boğaakça aileleri arasında arazi sulamasından kaynaklandığı öne sürülen silahlı kavga çıkmış, Murat, Salih ve Ahmet Boğaakça öldürülmüştü. Zeki, Adil ve İmam Boğaakça kardeşler ise taş, sopa ve bıçakla yaralanmıştı. Aydın ve Metin ile suça sürüklenen çocuk M. Toraman tutuklanmış, haklarında “kasten öldürme” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu