Urfa’nın güneyinde güvenlik üst seviyede!

Terör örgütleri PKK/YPG ve DEAŞ’ın bombalı araçları başta olmak üzere terörist geçişlerini önlemek , Suriyelilerin huzur ve güvenliğinin sağlanması için Barış Pınarı Bölgesindeki yollarda kapsamlı kontroller yapılıyor.

Bu kapsamda Şanlıurfa’nın karşısında Barış Pınarı Bölgesinde yer alan başta Tel Abyad ve Rasulayn’da olmak üzere kırsal kesimlerde toplam 41 yol kontrol noktası oluşturuldu.  Kontrol noktalarında tüm araçların şasi ve motor numaraları kayıt altına alınıyor ve birer etiketle araçların kolay bir şekilde tanınması sağlanıyor. Ayrıca kontrol noktalarında geçiş yapanların kimlik bilgileri de kontrol edilerek tüm faaliyetler kamera ile kayıt altına alınıyor. Arama-tarama faaliyeti sayesinde kaçakçılığın da önüne geçiliyor.

Araçların aranması esnasında; gelişmiş elektronik cihazların kullanımı yanında bomba arama ve narkotik köpekler de Mehmetçikler ile birlikte etkin şekilde kullanılıyor. Bu kapsamda kontrol noktalarımızda toplam 47 köpek görev yapıyor.

 

8 BİN 272 ARAÇ TEK TEK KONTROL EDİLEREK ETİKETLENDİ
 

Rasulayn bölgesinde 3 bin 408, Tel Abyad bölgesinde de 4 bin 864 olmak üzere toplam 8 bin 272 araçta etiketleme işlemi yapıldı.

Etiketlenen araçlar müteakip kontrollerde, işlemlerin hızlıca yapılmasını sağlayarak Suriyelilerin hayatını zorlaştırmadan gerekli tedbirlerin alınmasını sağlıyor.

 

HEDEF 66 KONTROL NOKTASI

Barış Pınarı Bölgesi’nde yol kontrol noktalarının sayısını artırmak üzere çalışmalar hızla devam ediyor. Yol kontrol noktalarında muhtemel bombalı araç saldırılarına karşı beton bloklarla mevzi ve koruganlar tesis ediliyor. Bu kapsamda yol kontrol noktalarının sayısının 66’ya ulaştırılması planlanıyor.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu