Enerji kimlik belgesi için söylentiler doğru mu?

Türkiye'de ve Şanlıurfa'da son dönemlerde yayılan "enerji kimlik belgesi" ile ilgili söylentilere Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Selahattin Tokmak açıklık getirdi.

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren zorunlu olacak belge ile ilgili bilgiler veren Tokmak, işlemlerin aksamaması adına şifahen belge olup-olmadığının sorulduğunu söyledi.

Şu anda satış ve kiralamada bir sorun olmadığını aktaran Tokmak, "Her gayrimenkul sahibinin enerji belgesini ibraz etmesi gerekiyor. Bunu organize eden mühendisler var, danışmanlar var. Bunlara başvurulduğu takdirde onlar organize ediyor, enerji kimlik belgelerini çıkarıyorlar. Her gayrimenkulun metrekaresine göre değişkenlik arz ediyor. Tapuya gidildiği zaman normalde enerji kimlik belgesini ibraz etmeyenlerin işlemleri yapılmayacaktı veya kiralamalarda işlem yapılmayacaktı. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün yazısında deniliyor ki, tapuya gidildiği zaman ibraz veya başvuru esnasında alıcı ve satıcılara, özellikle de alıcılara 'enerji kimlik belgeni aldın mı?' diye şifahen soruyor, var ise var demesi, yok ise yok demesi yeterli. Şu anda satış ve kiralamada engel bir durum yok" sözlerine yer verdi.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

Enerji kimlik belgesinin ne işe yaradığı konusunda da bilgiler veren Tokmak, "Genel olarak binanın yalıtımı ile alakalı. Ne kadar enerji sarf edecek, bir tüketici aldığı konutun ne kadar enerji sarf ettiğini bilmesi gerekiyor.  O yüzden bunların enerji kimlik belgeleri olmaları gerekiyor ki alıcı aldığı veya kiraladığı dairenin ne kadar tasarruflu olduğunu bilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

BELGENİN MALİYETİ NE KADAR?

Enerji kimlik belgesi almanın maliyeti ile ilgili de konuşan Tokmak, "Metrekaresine göre değişiyor. Normalde 150-200 TL daire başı bir maliyeti var" diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/BİHA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu