Genel

Urfa’da Anadolu Gençlik Derneği’nden ”Kur’an’ın İzinde” yürüyüşü

Urfa’da Anadolu Gençlik Derneği’nden ”Kur’an’ın İzinde” yürüyüşü

İsveç’te Türkiye Büyükelçiliği önünde yaşanan Kur’an-ı Kerim yakma hadisesi sonrasında Anadolu Gençlik Derneği’nin ülke genelinde düzenledikleri ‘Kur’an’ın İzinde Yürüyüşü’nün bir başka adresi de Şanlıurfa oldu. Dernek Şube Başkanı Maşuk Özyaramış ve dernek üyeleri yatsı namazında Ulu Camii’nde buluşarak namaz sonrası bir basın açıklaması yaptı. “KURAN İLAHİ BİR NİMETTİR” Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İslam tüm insanlığın saadet ve selameti için insanlara hitap etmektedir. İslam düşmanlığı yapan şer odakları, insanlığın huzurunu, bir arada yaşama kültürünü hedef almaktadır. Kur’an: insanlara iletilen canlı bir hitaptır. Kur’an: düşünenlere, aklını kullanabilenlere ithaf edilmiş bir kitaptır. Kur’an: Uyuşuk bedenleri hareketlendiren, insanlığa yepyeni ufuk kazandıran ilahi bir nimettir. Kur’an: Uğruna en değerli şeylerin feda edileceği, hatta yolunda ölünebileceği ilahi mesajlar manzumesidir. Efendimiz (s.a.v.) bir gün Ashabına ilahî kelamın değer ve kıymetini öğretme adına şöyle bir söz söyler: ‘Gerçekten Allah bu kitap ile bazı toplulukları yüceltir, bazılarını ise alçaltır.’ Yücelten de, alçaltan da Allah’tır ve Kur’an’da açıkça belirtmiştir.   “BU HADSİZLİĞİ KINIYORUZ” Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen hadsizliği, bu hadsizliği gerçekleştiren alçakları ve buna izin verenleri kınıyoruz. Batı dünyası İslamofobi gibi karanlık projelerle, cahiliye zihniyetiyle, umarsız tutumlarıyla İslam’ı…
Şenbahar’dan Regaip Kandili mesajı

Şenbahar’dan Regaip Kandili mesajı

Mübarek üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili’nin tüm İslam âlemine sağlık, birlik, beraberlik, sevgi, barış ve kardeşlik getirmesi temennisinde bulunan Çağrı Haber imtiyaz sahibi gazeteci Ramazan Şenbahar, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Üç aylar, dini duyguların yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerinin doruk noktaya ulaştığı, hayır ve iyiliklerin arttığı günlerdir. Üç ayların da başlangıcı olan Regaip Kandili, insanoğlu için manevi bir fırsattır. Rahmeti ve bereketiyle mübarek üç ayların müjdecisi olan Regaip Kandili’ne kavuşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bizleri, sağlıkla, huzurla bu mübarek günlere kavuşturan Rabbimize hamdolsun. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Şanlıurfalı hemşerilerim olmak üzere, ülkemiz ve tüm İslam aleminin Regaip Kandili’ni ve üç aylarını tebrik ediyor, bu mübarek gecenin şehrimize, ülkemize ve tüm insanlığa rahmet, bereket ve huzur getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Allah dualarımızı kabul ve makbul eylesin.”
Hac başvuru süresi uzatıldı

Hac başvuru süresi uzatıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2023 yılı hac ön kayıt ve kayıt güncelleme işlemlerinin tarihinde uzatmaya gitti. Başvurular 31 Ocak’a kadar uzatıldı. Genel Müdürlüğün sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, vatandaşlardan gelen yoğun talep dolayısıyla 2023 yılı hac ön kayıtları ve kayıt güncelleme işlemleri 31 Ocak 2023 tarihine kadar uzatıldı. Vatandaşlar işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilecek. KURAYLA KESİN KAYIT HAKKI ELDE EDECEKLER 2023 haccı için kesin kayıtlar kura çekiminin ardından belli olacak. Kura tarihleri henüz açıklanmadı. Kayıtların tamamlanmasından sonra hac kura tarihinin açıklanması bekleniyor.
Başkan Polat’tan yarıyıl mesajı

Başkan Polat’tan yarıyıl mesajı

Zirai Aletler ve Motorlu Vasıtalar Tamircileri Sanat ve Esnaf Odası Başkanı Halil Polat, yarıyıl tatili dolayısıyla mesaj yayınlayarak öğrencilerin karne heyecanını paylaştı. Polat, iyi tatiller dilediği tüm öğrencilere  “Tatili iyi değerlendirin.” tavsiyesinde bulundu. Başkan Polat mesajında şu ifadelere yer verdi; “Sevgili öğrenciler, yorucu bir dönem geçiren, geleceğimizin umudu, ülkemizin istikbali olan sizler bugün, birinci dönem çalışmalarınızın karşılığı olan karnelerinizi alıyorsunuz. Bir dönem boyunca gösterdiğiniz gayret dolayısıyla sizleri kutluyorum. Yarıyıl tatili dinlenme ve eğlenme zamanı olmakla birlikte derslerinizdeki eksikliklerinizi tamamlamak için iyi bir fırsattır. Bu fırsatı 15 günlük zamanda en iyi şekilde değerlendireceğinize inanıyorum. Değerli öğretmenlerimiz; sizler de çocuk ve gençlerimizin eğitimine, aklına, kalbine, ruhuna biçim vermek üzere bıkmadan usanmadan çalıştınız. Yine büyük bir fedakârlık örneği vererek onları ülkemizin geleceğini belirleyecek bireyler olarak yetiştirmenin gayreti içinde oldunuz. Çocuklarımıza, soran, sorgulayan, araştıran, medeni cesaretleri yüksek, bakış açıları geniş, bireysel farklılıklarının bilincinde, barışçı, hoşgörülü, vicdanlı bireyler olması hususunda büyük emekler verdiniz. Tüm emekleriniz için sevgi saygı ve şükranlarımı sunuyorum.  Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizi yarınlara taşıyacak olan öğrencilerimizi ve onları hayata hazırlayan kıymetli öğretmenlerimizi ve ailelerini tebrik ediyor, mutlu ve huzurlu bir yarıyıl…
Şanlıurfa’da binlerce litre kaçak akaryakıt ele geçirildi

Şanlıurfa’da binlerce litre kaçak akaryakıt ele geçirildi

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince Şanlıurfa merkezli 2 ilde 13 farklı adreste eş zamanlı olarak gerçekleştirilen akaryakıt kaçakçılığı operasyonunda; 1 akaryakıt ayrıştırma tesisi,  29.565 litre akaryakıt, 775 kilogram akaryakıt ayrıştırma kumu ile çok sayıda akaryakıt tankı, jeneratör ve santrifüj pompa ele geçirildi. Operasyonlara ilişkin 14 şüpheli şahıs hakkında adli işlem yapıldı.
Kito deresi yeşilleniyor

Kito deresi yeşilleniyor

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un ilçeye kazandırdığı parklardan biri olan Kito Deresi Yaşam Parkı projesinin ikinci etap çalışmaları devam ederken, ağaçlandırmada yetişkin ağaçlar tercih ediliyor. Hazırlanan peyzaj planına göre palmiye, selvi, akasya ve benzeri yetişkin ağaçların dikilmeye başlandığı proje alanında iki aydır devam ediyor. 2020 yılında ilk olarak halı saha ve spor alanlarının yapımıyla başlayan Yaşam Parkı Projesi, ikinci etaptaki ağaçlandırmanın tamamlanmasıyla toplamda 22 bin metrekareye ulaşacak. Yüzde yetmişi yeşil alandan oluşan parkta çocuk oyun grupları, yetişkinler için spor aletleri, kamelyalar, piknik masaları ve oturma bankları ile sosyal donatılar yer alacak. Eyyübiye’nin en büyük iki mahallesinde yaşayan vatandaşlara özellikle yaz aylarında vazgeçemeyecekleri bir yaşam alanı imkânı sunan projenin son etabında ise eğitim otağı, kapalı semt pazarı, çocuk oyun dünyası gibi ayrıntılar yer alacak.
TİGEM’e 50 sözleşmeli personel alınacak

TİGEM’e 50 sözleşmeli personel alınacak

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), personel alacağını duyurdu. Buna göre, taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere tarla bitkileri 9, bitki koruma 1, tarımsal yapılar ve sulama 6, zootekni 3, veteriner hekim 12, tekniker 9 ve veteriner sağlık teknisyeni pozisyonunda 10 olmak üzere toplamda 50 sözleşmeli personel alınacak. TİGEM’den yapılan açıklamada, “Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatında İstihdam Edilecek Ziraat Mühendisi, Veteriner Hekim, Tekniker ve Teknisyen Pozisyonlarına Ait Sınav ve Atama Yönetmeliği hükümleri uyarınca 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında çalıştırılmak üzere aşağıdaki pozisyonlara yazılı ve sözlü sınav neticesinde açıktan atama yapılacaktır.” denildi.   SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI Giriş Sınavına katılmak isteyenlerin aşağıdaki şartları taşımaları gerekir; a) 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 7 nci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak, b) Fakültelerin/Yüksekokulların/Meslek Liselerinin veya denkliği Yükseköğretim Kurulunca onaylanmış, yurtiçi veya yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının pozisyonu belirtilen bölümlerinden mezun olmak, c) Son başvuru tarihi itibarıyla 2022 Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSSP3(lisans mezunları için), KPSSP93 (önlisans mezunları için) ya da KPSSP94 (ortaöğretim mezunları için 24.12.2022 tarihinde açıklanan sonuç geçerli olacaktır.) puan türünden en az yetmiş(70) puan ve üzeri almış olmak, SINAV YERİ VE TARİHİ 1) Giriş sınavının yazılı bölümü, 18.03.2023 Cumartesi…
Şanlıurfa’da hırsızların yeni hedefi su sayaçları

Şanlıurfa’da hırsızların yeni hedefi su sayaçları

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde son günlerde artan hırsızlık olayları vatandaşların tepkisine neden oldu. Son olarak Eyyübiye ilçesi Asya Mahallesinde bir apartmana giren hırsızlar bir  daireye ait su sayacını çaldı.  Vatandaşlar, apartmanın en alt katında bulunan su sayaçlarını kontrole gittiklerinde  bir dairenin sayacının çalındığını 2 dairenin sayacının ise zorlandığını fark etti. Bölgede su sayaçlarının çalınması dikkatleri çekerken, hırsızlık vakalarının sürmesi mahalle sakinlerini tedirgin etmeye başladı. Vatandaşlar yetkililere seslenerek, mahalleye dadanan hırsızların bulunmasını ve yakalanmasını istedi.
Birecik’te Zeytin kayboldu

Birecik’te Zeytin kayboldu

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine bağlı Sancak Mahallesinde sahibinin evinden kaçan ‘Zeytin’ isimli kedi kayboldu. Zeytin’in sahipleri, gidebileceği her yere bakmalarına rağmen kediyi bir türlü bulamadı. Kedinin sahipleri, Zeytin’i görenlerin @dilekprnss Instagram hesabına bilgi vermesini istedi.
Şanlıurfa’da park halindeki minibüs alev aldı

Şanlıurfa’da park halindeki minibüs alev aldı

Yangın, gece yarısı Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi’ndeki yeni Oto Galericiler Sitesi’nde yaşandı. Plakası öğrenilemeyen bir minibüs henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı alev aldı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler yangına müdahale edip soğutma çalışması yaptı. Minibüsün hurdaya döndüğü görüldü. Yangına müdahale anı ise kameralara yansıdı. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.
Başa dön tuşu