Genel

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 36 sözleşmeli personel alacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 36 sözleşmeli personel alacak

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ilana göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, farklı pozisyonlarda istihdam etmek üzere mülakatsız personel ve işçi alımı yapılacak. 14 Ekim’e kadar alınacak başvurular e-Devlet aracılığıyla gerçekleştirilecek. Yerleştirme işlemi KPSS puan sıralaması esas alınarak yapılacak.  2020-KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınarak, yazılı ve sözlü sınav yapılmaksızın en az 60 puan almış adaylar arasından yerleştirme yapılacak. Kuruma, 6 sözleşmeli büro personeli, 22 sözleşmeli destek personeli (temizlik görevlisi) ve 8 sözleşmeli koruma ve güvenlik görevlisi alınacak. Yerleştirme sonuçları ile yerleşen adaylardan istenilen belgeler ve diğer bilgiler “www.mgm.gov.tr” adresinden ilan edilecek. Mülakatsız personel alımında iller şu şekilde:
Balıklıgöl Şiir Akşamları’nın son konuğu Serdar Tuncer oldu

Balıklıgöl Şiir Akşamları’nın son konuğu Serdar Tuncer oldu

Eyyübiye Belediyesi tarafından düzenlenen Balıklıgöl Şiir Akşamları’nın üçüncü konuğu, şair ve televizyon programcısı Serdar Tuncer oldu. Balıklıgöl amfi tiyatroda düzenlenen şiir gecesine katılım yoğun oldu. Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un vatandaşların arasında izlediği programa, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Cuma Ağaç, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Kaytan ile çok sayıda vatandaş katıldıı. Ahmet Köse ve Kadir Yeşil’in seslendirdiği şiirlerin ardından, Eyyübiye Belediyesi’nin hizmetlerinin anlatıldığı kısa film gösteriminin sunulduğu program, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un selamlama konuşmasıyla başladı. Selamlamasına bir şiirle başlayan Başkan Kuş, belediye hizmetlerinde gençlere yönelik pozitif ayrımcılık yaptıklarını ve özellikle ilçenin eğitimde başarı çıtasının yükseltilmesi için büyük gayret sarf ettiklerini söyledi. Başkan Kuş’un konuşmasının ardından sahneye çıkan Serdar Tuncer, birbirinden güzel şiirler seslendirdiği programda, dinleyicilerle de bol bol sohbet etti. Program kapanışında Tuncer, Mehmet Kuş ve Abdurrahman Kırıkçı’ya birer şiir okuttu.
MTTB Şanlıurfa İl Başkanlığı’na yeni isim

MTTB Şanlıurfa İl Başkanlığı’na yeni isim

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Şanlıurfa İl Başkanlığı’nda görev değişikliğine gidildi. MTTB İl Başkanı Fatih Eryaman’ın yerine Ahmet Muhammet Morkurt atandı. Atamaya ilişkin MTTB’den yapılan açıklamada, “Milli Türk Talebe Birliği Şanlıurfa İl Başkanlığına Ahmet Muhammet Morkurt atanmıştır. Görevinde başarılar diler, tebrik ederiz. Eskimez İl Başkanımız Fatih Eryaman’a bu güne kadar göstermiş olduğu emeklerinden dolayı teşekkür ederiz” denildi.
Polat Evren Sanayi’nin sorunlarını bir bir çözüyor

Polat Evren Sanayi’nin sorunlarını bir bir çözüyor

Evren Sanayi Sitesi Zirai Aletler ve Motorlu Vasıtalar Tamircileri Sanat ve Esnaf Odası Başkanı Halil Polat esnafın sorunlarına çözüm aramayı sürdürüyor. Sanayide yaşanan su kesintileri ve suyu kısık gelen esnaflarının sorununu çözüme kavuşturmak adına Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ŞUSKİ ekiplerine arıza talebinde bulunuldu. Başkan Polat’ın girişimleri sonucu Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün talimatı ile ŞUSKİ ekipleri sanayide sorunu çözebilmek adına 3 ayrı ekiple çalışmalara başladı. Esnafın su sorununun kısa sürede çözüme kavuşması bekleniyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Polat şu ifadelere yer verdi; ” Büyükşehir belediyesi ŞUSKİ ekipleri arızanın yerini tespit ederek çalışmalara başlamıştır yaklaşık 2,3 saat sonra su kesintisi sorunu giderilecektir. Kıymetli Büyükşehir belediye başkanımız Sn. Zeynel Abidin Beyazgül’e esnaflarım adına teşekkür ederim. ŞUSKİ’nin Sanayimizde 3 ayrı ekiple çalışmaları devam ediyor. Suyu gelmeyen veya kısık gelen esnaflarımızın sıkıntıları inşallah kısa sürede çözüme kavuşturacağına inanıyorum.
Urfa sınırında teröristlere darbe

Urfa sınırında teröristlere darbe

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı bölgelerinde 10 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. MSB’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Teröristler için kendilerini bekleyen sondan kaçış yok! Suriye’nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgelerinde saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen 10 PKK/YPG’li terörist, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından etkisiz hâle getirildi”.
Karahantepe ören yeri statüsü aldı

Karahantepe ören yeri statüsü aldı

Şanlıurfa kent merkezine 46 kilometre mesafede bulunan Tek Tek Dağları Milli Parkı içerisindeki Kargalı köyü yakınlarında 1997’de araştırmacıların yüzey taraması sırasında Karahantepe’deki yapılar tespit edildi.  Ardından alanda başlatılan “Göbeklitepe Kültürü ve Karahantepe Kazıları” projesi kapsamındaki çalışmalarda Karahantepe’de Göbeklitepe’deki yapılara benzeyen ve ilk belirlemelere göre neolitik döneme ait “T” biçiminde 250’nin üzerinde dikili taş tespit edildi. Karahantepe’deki bu kazılar yeniden dikkatleri bölgeye çekti. Son olarak Karahantepe, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma sonrası ören yeri statüsü aldı. Bu kapsamda Karahantepe’deki eserlerin çevresine bilgilendirme levhaları yerleştirilecek, alana gelenlere detaylı bilgiler aktaracak görevliler hazır bulunacak. UNCU: ÇATI VE ZİYARETÇİ KARŞILAMA MERKEZLERİNİN BÜTÇESİ HAZIR Eski Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu, Karahantepe’nin ören yeri statüsü almasının olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Uncu, “Karahantepe ören yeri statüsü aldı. Karahantepe çatı ve ziyaretçi karşılama merkezi projelerinin bütçesi hazır. Seneye çok daha iyi gezilebilecek. Göbeklitepe’ye de yeni ziyaretçi merkezi geliyor (şimdi yaşanan sıkıntılar giderilecek)” ifadesini kullandı. Uncu, bu kazanımların Şanlıurfa’da kamu-özel sektör ortaklığında kurulan, Şanlıurfa’nın turizmini geliştirmeyi amaçlayan şirketin bulunmasından kaynaklandığını belirterek, paylaşımının devamında şu ifadeleri kullandı: “Belediyenin 1 yıldır ihaleye…
WhatsApp’ta ekran görüntüsü alınmayacak

WhatsApp’ta ekran görüntüsü alınmayacak

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’tan yeni güncelleme geliyor. Artık WhatsApp kullanıcıları tıpkı Snapchat’teki gibi kendi avatarını oluşturabilecek. Aynı zamanda ekran görüntüsü alma da artık engellenebilecek. iOS üzerinde bir beta sürümünde görülen avatarlar özelliğinin işleyişine dair görüntüler yayımlandı. Yayımlanan görüntülere göre WhatsApp’ta oluşturulan avatar ile çeşitli ifade paketleri ve çıkartmalar kullanılabilecek. Aynı zamanda oluşturulan avatar WhatsApp profil fotoğrafı da yapılabilecek. WhatsApp’ın güvenlik açısından getirdiği yeni bir özelliği ise bir kez görüntülenebilen fotoğraflar ve videolara ekran görüntüsü alma yasağı getirilmesi.  Mark Zuckerberg’in açıkladığı özelliğe göre bundan böyle sadece tek seferlik fotoğraf ve videolar için ekran görüntüsü alma özelliği engellenebilecek. Bu sayede bir kişiye attığınız tek seferlik fotoğraf ve videonun başkasının eline geçmesi mümkün olmayacak.
ŞUSKİ’den o iddialara yanıt

ŞUSKİ’den o iddialara yanıt

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İdaresi (ŞUSKİ) Genel Müdürlüğü’nün Suruç ve Birecik ilçelerindeki kanalizasyon ve yağmur suyu şebekeleri inşaat ihalesinde usulsüzlük yapıldığı ileri sürülmüştü. ŞUSKİ Genel Müdürü Muhammed Said Güllüoğlu, söz konusu iddialara düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi. Güllüoğlu, Birecik Kanalizasyon İhalesi, Suruç Kanalizasyon ve Yağmursuyu İhalesi ve Suruç İçmesuyu Şebeke İhalesi ile ilgili iddialara ilişkin şunları söyledi: “Görsel ve Yazılı mecralarda ihaleler hakkında bir takım iddialarda bulunulmuş. Bu iddialar kapsamında sadece “İhale Sonuç Bilgi Formu” paylaşılarak kamu zararına sebebiyet verildiği ileri sürülmüştür. Bahsedilen belge ve Teklif isteme dokümanının tümü şeffaf bir şekilde ŞUSKİ Genel Müdürlüğü ve ilgili kuruluşların resmi internet sayfalarında her vatandaşa açık olacak şekilde ilan edilmiştir. Bu belgeler halen ekranda görüleceği üzeri Web sitemizde erişme açıktır. Her vatandaşımız belgeleri detaylı inceleyebilirler. Suruç Kanalizasyon ve Yagmursuyu İhalesi Değerlendirmesi tamamlanıp ihale karar bildirimi yayınlanmasından sonra ihaleye teklif veren hiçbir firma karar sonucuna yönelik herhangi bir itirazda bulunmamıştır. ŞUSKİ Genel Müdürlüğü olarak yaptığımız hibe anlaşmaları ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü öz kaynak bütçesinden 1 kuruş ödeme yapılmayacaktır. Suruç ve Birecik İlçelerinin yıllardır sorun haline…
Tuğrul bebek ‘yaşamak için’ yardım bekliyor

Tuğrul bebek ‘yaşamak için’ yardım bekliyor

Şanlıurfa’da yaşayan öğretmen Feyza Nur Altun ve polis memuru Yusuf Altun çiftinin ilk çocuklar minik Tuğrul 1,5 yıl önce dünyaya geldi. Bebekleri henüz 3 aylıkken aniden rahatsızlandı ve gittikleri hastanede yapılan testler sonucu aile Tuğrul’un Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1 hastalığına yakalandığını öğrendi. 7 Aralık’tan bu yana yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Tuğrul, 3 defa entübe oldu. Doktorlar artık kendi kendine nefes alamayan Tuğrul için trakea solunumu açılacağını söyledi. Tuğrul’un tedavisi için Şanlıurfa Valiliğinin izniyle “Tuğrul’a güneş ol” ismiyle yardım kampanyası başlatan aile, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören oğullarının tedavi edilebilmesi için umutla bekliyor. Yurtdışındaki tedavi ve ilaç için gerekli parayı toplamak için elinden geleni yapan aile, hayırseverlerden kampanyaya destek vermelerini bekliyor. Oğullarının Eylül ayının 24’ünde 19 aylık olacak belirten gözü yaşlı aile, Tuğrul’un beş aydır yoğun bakımda olduğunu ve uzun süredir uyutulduğunu belirtti. Yoğun bakımda fotoğraf çekmek yasak olduğu için Tuğrul bebeğin son haline ait fotoğraf bulunmadığını ifade eden aile, “Evlat sevgisi nedir bilir misiniz? Çaresizlik nedir! Evlat acısıyla sınanmayı Allah düşmanımızın başına vermesin” ifadelerini kullandı. Oğulları Tuğrul’un 19 aylık olacağı bu günlerde hastalığın pençesinde yoğun bakımda gireceğini söyleyen baba…
ŞUTSO’da seçim 30 Ekim’de

ŞUTSO’da seçim 30 Ekim’de

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) meslek komitesi ve meclis üyelerinin belirleneceği organ seçimleri, 30 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek ve Yönetim Kurulu, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Oda Borsalar Kanunu’nun 84’üncü Maddesi gereğince Ekim/Kasım aylarında yapılması gereken seçim için takvimini belirledi. ŞUTSO üyeleri 4 yıl aranın ardından 30 Ekim Pazar günü sandık başına gidecek. Seçimde, toplam 29 meslek komitesinde yer alacak meclis ve meslek komitesi üyeleri belirlenecek. ŞUTSO Organ Seçimleri 15 Temmuz Şehitleri Orta Okulu ile Hatice Gelener İlkokulu’nda 09.00 – 17.00 saatleri arasında yapılacak. Gerçekleştirilecek seçim ile ilgili bir açıklama yapan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Peltek, “Seçim ile ilgili tüm detayları www.sutso.org.tr adresli web sitemizde paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz. Üyelerimizi de sitemizi takip etmeleri konusunda bilgilendirmiş olalım. Seçimde katılımın yoğun olmasını bekliyoruz. Gerçekleştireceğimiz seçimin şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Başa dön tuşu