Genel

Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe’de halay çektiler

Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe’de halay çektiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ; 21-27 Mayıs tarihleri arasında Türkiye genelinde kutlanan Türk Mutfağı Haftası kapsamında tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe’de sıra gecesi düzenlendi. 12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihine ışık tutan Göbeklitepe’yi ziyaret eden ; yerli ve yabancı turistler Urfa Ahengi Müzik grubunun seslendirdiği türküler eşliğinde eğlendi. Tarihi alanı gezmeye gelen misafirler okunan türkülere eşlik ederek halay çekti. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinde bulunan Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından ; Göbeklitepe Amfi alanında düzenlenen sıra gecesine vatandaşlar ilgi gösterdi. Yurt içi ve yurt dışından Göbeklitepe’yi gezmeye gelen turistler bir yandan tarihe ışık tutan ören yerini gezerek alanı incelerken, ; diğer yandan da Urfa türküleri eşliğinde doyasıya eğlendi. Göbeklitepe ören yerinde düzenlenen etkinlikte vatandaşlara yöreye özgü külünce ve reyhan şerbeti ikram edildi.
Eliyle tuvaletten taş çıkarırmış!

Eliyle tuvaletten taş çıkarırmış!

1970’li yıllarda 6 yılı Kısas’ta olmak üzere Şanlıurfa’da 9 yıl görev yapan Öğretmen ve Araştırmacı-Yazar Süleyman Özerol’un anılarında ilginç hikayeler yer alıyor. Dönemin fotoğraflarını da kitapla ölümsüzleştiren Öğretmen Özerol ile yaşadığı sorunları, tıkanan tuvaletlerden taş çıkaracak kadar bu şehre verdiği emeği, yaşadığı acı tatlı olayları konuştu. İşte yarım asır öncesinde Urfa’dan gelip geçen bir öğretmenin Urfa’ya dair anıları… Henüz 19 yaşındayken nişanlısını geride bırakıp Şanlıurfa’ya öğretmen olarak gelen Malatyalı bir isimdi Süleyman Özerol. 9 yıl boyunca yeni nesiller yetiştirme adına türlü türlü fedakarlıklarla görev yaptı bu şehirde. Biz de o dönem yaşadıklarına, hala unutamadıklarına, kendisinde iz bırakanlara, onun gözünden Urfa’ya değindik ve sorduk: Bizler sizin 1970’li yıllarda Şanlıurfa’nın farklı yerlerinde görev yaptığınızı biliyoruz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Kaç yaşındasınız, nerelisiniz, kaç yıllık öğretmensiniz? 1 Kasım 1953 tarihinde Hekimhan’ın Ballıkaya (Mezirme) köyünde doğdum. Babam Hasan, annem Zehra’dır. İlkokulu kendi köyümde okudum. Akçadağ İlköğretmen Okulu’nu 1972 yılında bitirdim, Urfa ve Malatya’da çeşitli okullarda görev yaptım, 1998’de emekli oldum, aynı yılın Haziran ayında Malatya Yorum Gazetesi yazı işleri müdürlüğünü yürütmeye ve anı, öykü, makale türü haftalık yazılar yazmaya başladım. Şanlıurfa’ya kaç yılında…
Kabine bugün toplanıyor: Gündemde neler var

Kabine bugün toplanıyor: Gündemde neler var

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine, terör örgütlerine verdikleri destek nedeniyle karşı çıkıldığını her fırsatta dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ; kabine toplantısında da yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi vermesi bekleniyor. Kabine toplantısında ayrıca Ukrayna-Rusya savaşında sahadaki son durumun da değerlendirileceği tahmin ediliyor. Ekonomi başlığında ise enflasyonla mücadele ve hazırlıkları tamamlanan ; emekliler ile kamu çalışanlarının özlük haklarına ilişkin düzenleme masada olacak. Yine son günlerde dünyanın birçok yerinde görülen maymun çiçeği virüsüne ilişkin de ; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kabine üyelerine bilgi vermesi bekleniyor. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan millete sesleniş konuşması yapacak.
Haliliye’de riskli ve metruk yapılar yıkılıyor

Haliliye’de riskli ve metruk yapılar yıkılıyor

Haliliye Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından ; riskli ve metruk yapıların yıkımı gerçekleşiyor. İlçe genelinde riskli ve metruk yapı tespit çalışmaları devam ediyor. İncelemesi tamamlanan yapılar tahliye işleminin ardından yıkılıyor. Bu kapsamda Yapı Kontrol Müdürlüğüne bağlı ekipler ; son 1 ay içerisinde ilçedeki 5 metruk ve riskli yapının tespitini sağladı. Yavuz Selim Mahallesi, ; Şair Nabi Mahallesi, Şehitlik Mahallesi, Bamyasuyu Mahallesi ve Süleymaniye Mahallesinde tespiti yapılan riskli ve metruk meskenlerin yasal sürecinin tamamlanmasının ardından, yıkım çalışmaları alınan güvenlik tedbirleri eşliğinde gerçekleşti. Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise tespiti yapılan ve vatandaşlardan gelen talepler üzerine ; Haliliye’nin riskli ve metruk yapılardan arındırılacağı ve çalışmaların devam ettiği belirtildi.
Başkan Ekinci çalışmaları yerinde inceledi

Başkan Ekinci çalışmaları yerinde inceledi

Ekinci, Cuma namazını sonrası Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Viranşehir Belediyesi Fen İşleri ekiplerince, Yenişehir Mahallesinde alt yapısı biten 12. Caddede yürütülen kaldırım yenileme çalışmalarını yerinde denetledi, sorumlu birim yetkililerinden bilgi aldı. Çalışan personellerle sohbet edip, kolaylıklar dileyen Başkan Ekinci, esnafları da yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirdi. İşyerlerini gezerek esnaflarla sohbet eden Ekinci, esnafların Depsaş ve Şuski tarafından yapılan alt yapı çalışmalarından dolayı çok mağduriyet yaşadığının farkında olduğunu, gösterilen sabırdan sonra cadde ve sokakların daha modern ve güzel bir görünüme kavuştuğunu söyledi.
Şanlıurfa’da o oranlar yükseliyor

Şanlıurfa’da o oranlar yükseliyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2021 yılında 561 bin 710 evlilik yaşandı. En fazla evliliğin gerçekleştiği il 98 bin 384 evlenmeyle İstanbul olurken, ; Şanlıurfa’da geçen yıl 17 bin 160 evlilik yapıldı. Şanlıurfa bu istatistikle, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’nın ardından illere göre sıralamada 5’inci sırada yer aldı. Türkiye’de bir önceki sene en az evliliğin yaşandığı il ise 427 evlenmeyle Tunceli oldu. Şanlıurfa’da 2020 yılında ise 14 bin 924 evlilik yaşanmıştı. NÜFUSA ORANLA EVLİLİK İSTATİSTİKLERİ TÜİK verileri, 2021 yılında nüfusa oranla en çok evliliklerin hangi illerde gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Buna göre, illerin nüfusu dikkate alındığında ; geçen yıl en fazla evlilik binde 8,27 ile Kilis’te yaşandı. Kilis’i ise Şanlıurfa takip etti. Şanlıurfa’nın nüfusuna oranla geçen yıl kentte yaşanan evlilik binde 8,06 oldu. Şanlıurfa’nın ardından binde 7,99 ile Adıyaman, binde 7,97 ile Aksaray ve binde 7,95 ile Gaziantep geldi.
Beyazgül TBB Meclis Toplantısına başkanlık etti

Beyazgül TBB Meclis Toplantısına başkanlık etti

Toplantıya, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve TBB Başkanvekili Zeynel Abidin Beyazgül’ün yanı sıra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ; Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe ve çok sayıda belediye başkanı katıldıı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Belediyeleri güçlendiren adımları desteklediklerini, ; belediye başkanlarının isteklerinin kendileri için emir olduğunu kaydetti. Salgını sürecinde belediyelerin önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Bozdağ, sokağa çıkma yasağının bulunduğu dönemlerde belediyelerin ihtiyaç sahiplerini gözettiğini aktardı. Faaliyet raporunu sunmak ve meclise başkanlık etmek üzere kürsüye davet edilen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Birinci Başkan Vekili Zeynel Abidin Beyazgül, ; “Peygamberler şehri, tarihin, turizmin, ; gastronominin kenti Şanlıurfa’dan herkese selam olsun. Alınan kararların Birliğimize, belediyelerimize ve başkanlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadesini kullandı. TBB Genel Sekreter Vekili Halil İbrahim Azak 2021 yılı Faaliyet Raporu hakkında ; Meclise bilgi aktardı ve Meclis gündemine geçildi. Gündemdeki konular görüşülerek karara bağlandı. Son olarak yapılan seçimle birlikte mevcut birlik encümeni yeniden seçildii.
Eyyübiye Belediyesi’nden gençlere ücretsiz deneme sınavı

Eyyübiye Belediyesi’nden gençlere ücretsiz deneme sınavı

Eyyübiye’de eğitimde başarı seviyesini yükseltmek, ; lise mezunu gençlerin üniversiteye yerleşmesini temin etmek adına her türlü imkânını seferber eden Eyyübiye Belediyesi, haftada iki defa düzenlenen deneme sınavlarından birini daha gerçekleştirdi. Eyyübiye Belediyesi Haleplibahçe Kitap Otağı’nda öğretmenler nezaretinde, ; yaklaşık 150 öğrencinin katılımıyla düzenlenen deneme sınavına katılan öğrenciler, ; sınavlara bir ay kala çalışmalarını hızlandırdıklarını ve deneme sınavlarıyla soru çözme pratiklerini geliştirdiklerini söylediler. Eyyübiye Belediyesi Kitap Otağı ve dört ayrı gençlik merkezinde üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler, ; son iki deneme sınavına birebir gerçek ortam olan simülasyon TYT-AYT halinde katılacaklar.
Ceylanpınar’da sıkışmalı trafik kazası

Ceylanpınar’da sıkışmalı trafik kazası

Kaza, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi Saraç Çeşme Mahallesinde saat 13.00 sularında yaşandı. Mahallede henüz nedeni belirlenmeyen bir sebeple meydana gelen trafik kazasında Abdulkadir Dağtekin (41), Mehmet Fırat (25), İbrahim Bulut (23) yaralandı. Araç içinde sıkışan yaralılar için polis, sağlık ve itfaiye ekiplerinden yardım istendi. Olay yerine gelen ekiplerin yardımıyla araçtan çıkarılan yaralılar ambulansla Ceylanpınar Devlet Hastanesine kaldırdı. Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.
Urfa için gözünü kırpmadan çalışan Erin’in izin çetelesi

Urfa için gözünü kırpmadan çalışan Erin’in izin çetelesi

Son yayınlanan Valiler Kararnamesi ile mülkiye başmüfettişliğine atanan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in izin bilgilerine ulaşıldı. Bayramda polislerle, sınır ötesinde askerlerle, kimi zaman yangın yerinde, ; kimi zaman kavgaların yaşandığı ilçelerde, camide, cemevinde, gece yarısı şehir turunda, hasta ziyaretinde, esnafla bir çay sohbetinde… 5 yıl boyunca Şanlıurfa’da görev yapan Vali Erin’in hiç durmaksızın çalıştı. Bunun göstergesi ise Vali Erin’in izin gün sayısı oldu. Görev süresi boyunca bir fiil çalışan Vali Erin’in koronavirüs tedavisi gören ; babası Mehmet Erin’in hastalık sürecinde 15 gün, ; baba Erin’in vefatında ise 7 gün izin kullandığı öğrenildi. Senelik izin için de yaklaşık 10 gün izin alan Vali Erin’in bu süre zarfında da yine makamında vatandaşlarla buluşmaya devam etti.   Zaruri haller dışında izin kullanmadan Urfa için mesai yapan Vali Erin’in pazartesi kentten ayrılacağı öğrenildi.
Başa dön tuşu