Genel

Urfa Barosu Zaho’daki saldırıyı kınadı

Şanlıurfa Barosu, Irak’ın Duhok vilayetinin Zaho ilçesinde bir dere kenarına gerçekleştirilen saldırıya ilişkin açıklamasında, sivil yerleşim alanlarına yapılan saldırıları kınadı.

Şanlıurfa Barosu, Irak’ın Duhok vilayetinin Zaho ilçesinde bir dere kenarına gerçekleştirilen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği, 28 kişinin de yaralandığı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Zaho kentinde, yerel makamların bildirdiğine göre TSK’nin sivil yerleşim alanlarına gerçekleştirdiği top atışları neticesinde, aralarında çocukların da olduğu 9 kişi hayatını kaybetmiş, 28 kişi ise yaralanmıştır” denilen açıklamada, sivil yerleşim alanlarının hedef alınmasının yaşam hakkı ihlali olduğu vurgulandı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilenen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sivil yerleşim alanlarının top ateşine tutulması, doğrudan yaşam hakkının ağır ihlali olup hiçbir şart altında kabulü mümkün değildir. Daha önce de çok ağır ve telafisi imkansız sonuçlar doğuran benzer saldırılar halen hafızalardaki tazeliğini korurken yeni saldırıların devam etmesi herkes için ciddi tehdit oluşturmaktadır.

Şanlıurfa Barosu olarak sivil yerleşim yerlerinin korunması için ulusal ve uluslararası makamları göreve davet ediyor, bu vahim olayın sorumluların tespiti ve yargı önüne çıkarılması için etkili bir soruşturma yapılmasını talep ediyoruz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu