GÜNDEM

50 Kuruş basmanın maliyeti 66 kuruş

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın yaptığı çalışması özellikle madeni paraların basımında kullanılan madenlerin fiyatının artmasıyla para maliyetinin nasıl yükseldiğini ortaya koydu. 1 kuruşun basımında 26 kuruşluk maden kullanılıyor.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın çalışmasına göre, halkın “bozuk para” olarak nitelendirdiği 1, 5, 10, 25 ve 50 kuruşlukların maliyetleri son dönemde inanılmaz ölçüde yükseldi. Yalım, bozuk paralarda kullanılan madenlerin maliyetlerini belirledi.

Paralardaki maden değerlerinden yola çıkarak hesaplama yapan Yalım, 1 kuruşun basımında 26 kuruşluk maden kullanıldığını saptadı. Yani 1 kuruş basmak için Merkez Bankası, 26 kuruşluk bakır ve nikel madeni alıyor.

1 TL’NİN MALİYETİ 79 KURUŞ

5, 10, 25, 50 kuruşluklar ve 1 TL’lik madeni paralarda ise bakır ve nikele ek olarak çinko da kullanılıyor. Bu da bu kuruşlukların maliyetini yükseltiyor. Yalım’ın hesaplamasına göre, 5 kuruşun maden maliyeti 28 kuruşa, 10 kuruşun maliyeti 31 kuruşa, 25 kuruşun maliyeti 39 kuruşa ve 50 kuruşun maliyeti de 66 kuruşa yükselmiş durumda. 1 TL’nin maden maliyeti ise 79 kuruş.

Milletvekili Özkan Yalım, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, “Darphane’nin enerji, personel ve diğer giderleri var. Merkez Bankası madeni para basımında ciddi zarar ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu