3. SAYFAASAYİŞ

6 kişin öldüğü Siverek kavgasında yeni duruşma

Urfa’nın Siverek ilçesinde 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan aşiret kavgasının 5’inci dava duruşmasına sayılı günler kaldı. Yakınlarını kaybeden Yekbun İzol ve ailesi Aksaray’da adalet isteyecek.

15 Haziran 2019’da düzenlenen silahlı saldırı sonucu 6 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin davanın 5’nci duruşması 1 Hazinra 2021 tarihinde Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Siverek’in Çeltik köyünde 15 Haziran 2019 günü arazi anlaşmazlığı nedeniyle düzenlenen silahlı saldırıda Zozan İzol (42), Hakkı İzol (49), Meral İzol (42) ve üniversite öğrencisi Mustafa Serdar İzol (24) öldürüldü. Beş kişinin de yaralandığı olayda iddiaya göre Rıdvan Buluş (30) ve Serdar Delen (31) ise olay yerinden kaçarken Çeltik Köyü yakınlarında Karakoyu’nun mevkiinde geçirdikleri trafik kazası sırasında öldürüldü.

Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonunda, eski milletvekili Zülfükar İzol’un oğlu Mehmet Fatih İzol, kardeşleri Bülent İzol, Servet İzol, Cemal İzol ve Cihan İzol ile Mehmet Metin İzol, Mustafa Serdar İzol, Serhat Ferman İzol, Müslüm Abuz, Ferhat Tulay ve Yusuf Rojhat İzol hakkında iddianame hazırlanmıştı. İddianamede 11 tutuklu sanık hakkında 83’er yıldan 128´er yıla kadar hapis cezası istenmişti. ‘Cinayeti azmettirmekle’ suçlanan eski milletvekili Zülfükar İzol hakkında ise ‘takipsizlik’ kararı verilmişti.

Güvenlik gerekçesiyle  duruşmanın yapıldığı Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5’nci duruşmaya sayılı günler kaldı. Saldırıda annesi, babası, yengesi ve kuzenini kaybeden Yekbun İzol adalet için mücadelesinde kararlılık mesajı vererek “714 gündür katledilen annem, babam, yengem, kuzenim için adalet mücadelesi veriyoruz! O günden beri asla pes etmedim. Adaletin sağladığını görene kadar da pes etmeyeceğim! Davamızın 5.duruşması 1 Haziran Aksaray 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir! #siverektekikatliamasesver” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu