GÜNDEM

Antep’e başarı getiren “Gaziantep modeli” Urfa’nın en büyük özlemi

Kabinede bakansız kalamayan Gaziantep bu kez valisini İstanbul’a vali olarak uğurladı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu başarılarının Gaziantep Modeli’nden kaynaklandığını, “Gaziantep Modeli, şehrin tüm dinamikleri ile birlikte ortak çalışabilme modelidir” sözleriyle ifade etti. Şahin’in açıkladığı modeli gerçekleştiremeyen kentlerden ne bakan ne de önemli bürokrat çıkıyor.

Gaziantep, başta komşusu Şanlıurfa olmak üzere, birçok kente sağladığı birlik, dayanışma ve kent milliyetçiliği yönüyle örnek olmaya devam ediyor. Her dönem kabinede bakansız kalmayan Gaziantep, bu kez eski valisini ülkenin en büyük ve en önemli şehrine vali olarak uğurladı.

İstanbul valilileri ise bir önceki gibi ya içişleri bakanı ya emniyet genel müdürü ya da üst düzey bürokratlığa terfi ediyor. Bunun farkında olan Gaziantep, eski Valisi Davut Gül’ü bakan gibi kentten uğurladı. Tebrik mesajı yayımlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu başarılarının sırrını da, “GaziantepModeli ile çok başarılı çalışmalara imza attığımız, Şehr-i Ayıntab’ı Cihan’ın başarılı Valisi @davut_gul’u veda ziyaretleri kapsamında belediyemizde misafir ettik. #Gaziantep Modeli, şehrin tüm dinamikleri ile birlikte ortak çalışabilme modelidir. Valimiz önderliğindeki bu model artık şehirlerin sultanı, Fatih’in şehri #İstanbul’da da başarılı işlere imza atacaktır” şeklindeki sözleriyle paylaştı.

GAZİANTEP VALİSİNİN İSTANBUL VALİSİ OLMASI

28 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilen Recep Tayyip Erdoğan, 3 Haziran’da mazbatasını alıp yemin ettikten sonra yeni kabineyi açıkladı.

Büyük oranda yeni isimlerden oluşan kabinede İçişleri Bakanı olarak İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yer aldı. Bakan Yerlikaya’nın yerine ise Gaziantep Valisi Davut Gül atandı.

Bakan Yerlikaya da İstanbul Valisi olmadan önce Gaziantep Valiliği görevinde bulunmuştu. Bakan Yerlikaya’nın yerine yine kendisi gibi Gaziantep Valiliği görevinde bulunan birinin geçmesi Gaziantep’in siyasetinden bürokrasisine kadar tüm dinamikleri arasındaki birliği ve dayanışmayı gündeme getirdi.

BAŞKAN ŞAHİN İŞİN SIRRINI PAYLAŞTI: GAZİANTEP MODELİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de yaptığı bir paylaşımla kendi kentinin dinamiklerinin birlik ve dayanışma içinde ortak çalışmasına dikkat çekerek buna “Gaziantep Modeli” dedi.

Başkan Şahin Gaziantep Valisi Davut Gül’ün İstanbul Valisi olarak atanması üzerine yaptığı paylaşımda, “#GaziantepModeli ile çok başarılı çalışmalara imza attığımız, Şehr-i Ayıntab’ı Cihan’ın başarılı Valisi @davut_gul’u veda ziyaretleri kapsamında belediyemizde misafir ettik. #Gaziantep Modeli, şehrin tüm dinamikleri ile birlikte ortak çalışabilme modelidir. Valimiz önderliğindeki bu model artık şehirlerin sultanı, Fatih’in şehri #İstanbul’da da başarılı işlere imza atacaktır” ifadelerini kullandı.

Siyasetten bürokrasiye, sanayi ve ticaretten spora kadar birçok alanda etkin olan komşu il Gaziantep birçok defa Urfa’ya örnek gösterilen bir şehir oluyor. Antep’in bu şekilde her alanda etkin olmasının kentin tüm dinamikleri arasındaki birlik ve ortak çalışma iradesinden ileri geldiği kabul ediliyor.

Antep’e yapılan yatırımların en önemli saç ayağı da Başkan Şahin’in bahsettiği birlikte çalışabilme modeli olarak yorumlanıyor.

BU MODEL URFA’NIN ÖZLEMİNİ DUYDUĞU MODEL

Gaziantep Modeli denilen bu birlik ve dayanışma haline gıpta ile bakan Urfalılar da, özellikle bu seçimlerle birlikte başlayan yeni süreçte aynı birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu Urfalı siyasetçi, bürokrat, iş insanı ve kanaat önderlerinden bekliyor.

Urfa’nın siyasetten bürokrasiye, sanayiden ticarete, eğitimden spora, kültürden sanata kadar hemen her alanda ilerlemesinin ve gelişmesinin kentin siyasi, bürokrasi ve iş dünyası temsilcilerinin birlikteliği ve dayanışması ile mümkün olacağına inanan Urfalılar, bu anlamda bir “Şanlıurfa Modeli” talebini sürekli gündeme dile getiriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu