GÜNDEM

“Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın”

Şanlıurfa İl Kadın Platformu, Diyarbakır’da 24 kadının gözaltına alınmasına ilgili basın toplantısı düzenledi.Açıklamada, “Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, bu hukuksuz uygulamayı gerçekleştirenler hakkında soruşturma açılmalıdır.

Şanlıurfa İl Kadın Platformu, Diyarbakır’da sendika yöneticilerin, ; seçilmiş belediye başkanlarının, kadın derneklerinin yöneticileri ve siyasi parti yönetici ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 24 kadının hukuksuz gözaltına alındığı ileri sürülerek basın açıklaması yaptı. Açıklama, Eğitim-Sen Şube binasında gerçekleşti. Açıklamayı platform adına Ses Şube Eşbaşkanı Eylem Salar okudu.

“TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ ORTADAN KALDIRAN UYGULAMALARA SON VERİN”

Salar tarafından okunan açıklamada, ; “Dün sabah saatlerinde Diyarbakır’da sendika yöneticilerin, seçilmiş belediye başkanlarının, kadın derneklerinin yöneticileri ve siyasi parti yönetici ve üyelerinin de aralarında bulunduğu en az 24 kadın gözaltına alınmıştır.

Dosyada “kısıtlılık kararı” olduğu söylenerek bilgi verilmemişse de başta 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü ve 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü olmak üzere ; kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesine yönelik eylem ve etkinliklerin gerekçe yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kadınlar her gün evde, işte, okulda, sokakta erkek ve erkek devlet şiddetine maruz kalırken, ; şiddet tehdidi altında yaşamlarını sürdürürken, siyasal iktidar kadına yönelik şiddeti önlemek ve kadın kazanımlarını geliştirmek yerine, ; yaşananlara karşı mücadele yürüten kadınlara yönelik ; baskı, gözaltı ve tutuklamalarla şiddeti kalıcı hale getirmekte, kadına yönelik şiddeti cesaretlendirmektedir.

Gözaltı zamanlamasının Nevruz ve 1 Mayıs öncesine denk gelmesi tesadüf değildir. Son yıllarda belli günler öncesinde kitlesel gözaltılar rutin hale getirilmiştir. Böylelikle kadınlar üzerinden tüm topluma gözdağı verilmek, sindirilmek, ; yapılacak eylem ve etkinliklere katılımı en aza indirmek hedeflenmektedir.

Biz kadınlar olarak; hakkımız olanı ancak sokaklarda olarak alacağımızı, evde, işte,  sokakta, okulda, gerektiğinde de cezaevinde, kısacası yaşadığımız her yerde mücadeleyi büyüterek kazanacağımızın bilincindeyiz.

Bedeli ne olursa olsun kadınların mücadelesini kriminalize etmeye yönelik gözaltılar, tutuklamalar, baskılar kadınları yıldıramayacak, korkutamayacaktır.

İktidarı ve kendini anayasanın, yasaların üzerinde gören yetkililerini bir kez daha uyarıyoruz, ; temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıran, anayasayı hiçe sayan uygulamalara son verin.

Basın açıklamalarına, mitinglere katılım, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki paylaşımlar ve benzeri demokratik eylem ve etkinlikler ; anayasa ile güvence altına alınmış temel hak ve özgürlükler kapsamındadır. Diyarbakır’da gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, ; bu hukuksuz uygulamayı gerçekleştirenler hakkında soruşturma açılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu