GÜNDEM

Baharatçılar bayram sonrası sezondan umutlu

Şanlıurfa’da son iki yılda salgından dolayı işlerinde düşüş olan baharatçılar, Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmez ürünü olan isota bu yıl özellikle turizm sezonunda ilginin büyük olacağını düşünüyor.

Şanlıurfa’nın en önemli lezzetlerinden biri olan isot (pul biber), başta çiğ köfte ve lahmacun olmak üzere hemen hemen her yemekte kullanılıyor. İnsan sağlığına birçok faydası bulunan isot neredeyse her sofraya konulur. Çok tüketilen bu ürüne salgın ve kısıtlamalarla geçen iki yılın ardından zam geldi.

Kentteki baharatçılarda ev yapımı ve fabrikasyon ürünlerde fiyat artışı göze çarpıyor. Kilo fiyatının 10-15 lira aralığında arttığı isotta, yeni mahsullerin tezgahlarda yerini almasıyla fiyatların yerine oturması bekleniyor.

DONEY: “BAYRAM SONRASI HAREKETLİLİK BEKLİYORUZ”

Kent merkezinde tarihi kapalı çarşıda dedelerinden kalma mesleği sürdüren baharatçı İsmail Doney, son iki yılda salgından dolayı işlerdeki düşüşün bayram sonrası turizmin de etkisiyle yeniden canlanacağını umduklarını söyledi. BİHA’ya konuşan İsmail Doney, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz atamızdan, dedemizden kalan işletmemizi devam ettiriyoruz. Biz esas turizm sezonunu bayram sonrasında bekliyoruz. Şu anda Urfa’da hiçbir konaklama tesisinde yer yok. Misafirhaneler dahil her yer dolu. Biz bu sene turizm sezonunu daha hareketli bekliyoruz. Turist sayısında da bir artış bekliyoruz. Yaklaşık iki yıldır salgın nedeniyle insanlar dışarı çıkamıyordu. Yasaklamaların kalkması bizim için de çok iyi oldu. Bayram sonrasında işlerin hareketleneceğini umuyoruz.”

“ZAM MALİYETTEN DEĞİL MASRAFTAN GELİYOR”

Ürünlerin tamamını kendi yapımları olduğunu söyleyen Doney, isota son dönemde gelen zamların artan masraflardan kaynaklandığını kaydetti.

“İsot fiyatlarını geçen sene ile hiçbir şekilde karşılaştıramayız” diyen Doney, “Geçen sene masraflar farklıydı, giderler faklıydı. Bu seneki maliyetlerde çok çok farklı. Fabrikasyon ürünlerde 10-15 lira zam geldi. Ev yapımı isotlara da 15 lira zam geldi. Yeni sezon ürünler çıkıncı fiyatlar rayına oturacak. İsota gelen zamlar sadece artan masraflardan gelen zamlardır, maliyetten değil” diye konuştu.

İsmail Doney, hem ev yapımı hem de fabrikasyon isot sattıklarını belirterek, fabrikasyon ürünlerde kalitesine göre 3-4 çeşidin, ev yapımı ürünlerde ise iki çeşidin bulunduğunu kaydetti. Doney, “Ev yapımında kalite dediğimiz olay, tohum, yağ ve tuz oranına göre değişiyor. Ev yapımı birinci sınıf 75 lira ve ikinci sınıf ürün ise 65 lira. Fabrikasyon ürünlerimizi 60, 55 ve 45 lira olarak satışa sunuyoruz. Ürünlerimizin tamamını kendimiz üretiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu