GÜNDEM

Bakan Akar depremden sonra ne kadar Suriyeli’nin ülkesine döndüğünü açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, depremde ağır hasan gören Hatay’a, 'Suriyeli mülteci akını' olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söylerken, deprem sonrası 10 bin Suriyelinin topraklarına döndüğü bilgisini verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile sınır hattında incelemelerde bulundu, sınırın sıfır noktasındaki hudut karakollarını denetledi.

Sınırlardan sığınmacı akını olduğu iddialarına yanıt veren Bakan Akar, şunları söyledi:

“Bu iddialar tamamen gerçek dışıdır. Ne sınır kapısından ne de sınır hattından geçiş var. Konuyla ilgili yetkililerden bilgi aldık, yerinde incelemelerde bulunduk. Türkiye’ye yoğun geçiş olduğu iddiasının aksine tek yönlü yani Türkiye’den Suriye’ye doğru Suriyeli vatandaşların geçtiğini ifade ettiler. Depremde ailesini, kaldıkları yerleri kaybeden Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına gönüllü olarak döndüklerini belirttiler.

Depremden sonra 10 bin 633 Suriyeli topraklarına gönüllü olarak dönmüştür. Dolayısıyla aldığımız bilgiler kapsamında, kitle halinde ne hudutlardan ne de sınır kapılarından ülkemize geçiş söz konusudur”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu