EKONOMİ

Bakan Nebati’den Enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'den dikkat çeken açıklama geldi. Nebati, "Enflasyon nisan ayında zirveyi görecek" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, uluslararası yayın kuruluşuna verdiği verdiği röportajda ; enflasyonla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Enflasyonun nisan ayında yüzde 50’nin altında bir zirve göreceğini tahmin ettiklerini belirten Nebati, ; “Enflasyonda yüzde 50 seviyelerini göreceğimizi düşünmüyorum. Umarım yanılmam” dedi.

Türkiye’nin önemli bir enflasyon sorunuyla karşı karşıya kalacağını fakat dünyadaki diğer ülkelerin de aynı sorundan mustarip olduğunu belirten Nebati, ; “Ocak ayında enflasyonun yükselmesini ve belirli bir süre yüksek seviyelerde kalmasını bekliyoruz. Yaz aylarında enflasyonun toparlanma kaydetmeye başlamasını ve Aralık ayında ise ; baz etkisinden dolayı keskin bir şekilde gerileyeceğini düşünüyoruz” diye ekledi.

“HAZİNE VE MERKEZ BANKASI İZLEYİCİ KALMAZ”

Kur korumalı mevduat enstrümanı duyurulmadan önce Merkez Bankası’nın doğrudan ve dolaylı müdahalesi olduğunu kabul eden Nebati, enstrüman duyurulduktan sonra hiçbir müdahale olmadığını vurgulayarak “Duyurudan sonra olmuşsa bile bunlar sadece küçük dokunuşlardır” dedi.

Nebati, büyümenin yıl sonunda orta vadeli plandaki yüzde 5 tahminine yakın olacağını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu