GÜNDEM

Bakan Vedat Bilgin’den EYT ve asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, asgari ücret ve EYT'ye ilişkin konuştu. Bakan Bilgin, EYT ile ilgili teknik çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, kıdem tazminatı için kredi konusunu Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ile çözdüklerini bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik düzenleme hakkında konuştu.

Bakan Bilgin şunları kaydetti:

 “Teknik çalışmalarımız EYT ile ilgili tamamlanmak üzere. Eskiden dijital ortamda kayıtlar tutulmadığı için, özellikle özel sektörlerde çalışan sigortalı işçilerde bu çok yaygın. Kayıp olmasın diye dijital ortama aktarılması konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bugünlerde yurt dışındaki konsolosluklarda yoğun bir çalışmamız var. Kıdem tazminatının ödenmesi konusunda, KGG’den kredi verilmesi konusunda Bakan Nebati de hazırlıkların yapıldığını aktardılar. Talep gelmişti, çalışmaları yaptık ve kredi konusunu da Nureddin Bey ile çözdük.”

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç devam ediyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını salı günü gerçekleştirecek.

Görüşmelere ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den açıklama geldi.  Bilgin, “Salı günü asgari ücret görüşmesinde ortak bir uzlaşma sağlanacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

GÖZLER SON TOPLANTIDA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde 7 Aralık’ta birinci, 14 Aralık’ta ikinci toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, üçüncü toplantısını salı günü saat 14.00’te gerçekleştirecek.

Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinden istenen ilave verilerin görüşüleceği toplantıda, işçi ve işveren tarafı rakamlar üzerinden pazarlık edecek.

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamının bu toplantıda belirlenmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu