GÜNDEM

Balıklıgöl’deki balık ölümleriyle ilgili Valilikten açıklama

Şanlıurfa Valiliği, Balıklıgöl’de yaşanan toplu balık ölümlerine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, laboratuar tahlil sonuçları gelince kadar balıkların bağışıklığını güçlendirmek amacıyla antibiyotikli yem kullanılmasına karar verildiği kaydedildi.

Şanlıurfa Valili, son günlerde yüzlercesinin öldüğü Balıklıgöl’deki balık ölümlerine ilişkin açıklama yaptı.

Balıklıgöl Bilimsel ve Teknik Komisyonu’nun hafta sonu acilen toplantı yaptığı kaydedilen açıklamada, ; şu ifadelere yer verildi:

“İlimizin en önemli tarihi ve kültürel mekanlarının başında gelen Balıklıgöl’de, son günlerde görülmeye başlanan balık ölümleri nedeniyle Balıklıgöl Bilimsel ve Teknik Komisyonu, ; 23.04.2022 tarihinde acil olarak toplanmıştır.

Komisyon kararıyla gölün çeşitli noktalarından alınan su numuneleri, ; incelenmek üzere Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon İşleri (ŞUSKİ) Genel Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Başkanlığı ; laboratuvarlarına gönderilmiş, ölen balıklar fiziksel muayeneden geçirilip ilk bulgular elde edilmeye çalışılmıştır.

Ayrıca, ölü balık ve su numuneleri ile yem örnekleri; patolojik, bakteriyolojik, virolojik, parazitolojik ve toksikolojik inceleme için Ankara Veteriner Kontrol Merkezi Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne de gönderilmiştir.

Bu kapsamda laboratuvar incelemeleri sonuçlanıncaya kadar Balıklıgöl’deki mevcut yemleme, ; ön tedbir olarak durdurulmuş olup, ek havalandırma sistemleri de devreye alınarak gölün havalandırılmasına devam edilmektedir.

27.04.2022 tarihinde tekrar toplanan Balıklıgöl Bilimsel ve Teknik Komisyonu, ; Birecik Tarım İlçe Müdürlüğü laboratuvarında bakteriyolojik ekim yapılmasına ve laboratuvar tahlil sonuçları gelinceye kadar balıkların bağışıklığını güçlendirmek amacıyla antibiyotikli yem kullanılmasına karar vermiştir. Beklenen analiz sonuçlarına ve gözlemlere göre tekrar değerlendirme yapılacaktır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu