GÜNDEM

Başkan Kuş: Geleneklerimizi evlatlarımıza yaşatacağız

Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde, Eyyübiye Belediyesi, ŞURKAV ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan “Tek Ses İki Hareket” adlı okullar arası koro ve halk oyunları yarışması başladı.

Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen koro yarışması açılış töreninde konuşan ; Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Şanlıurfa’nın UNESCO Müzik Şehri adaylığı yolunda adımlar atmaya devam ettiğini belirtti.

“Tek Ses İki Hareket” projesinin amacının, gelenek görenekleri, ; örf ve adetleri yaşatmak olduğunu anımsatan Başkan Kuş, gelenek ve göreneklerin önemine dikkat çekti.

Eyyübiye Belediyesi olarak, örf ve adetleri unutmamak adına oluşturdukları ; nostaljik oyun dünyasının açılışını iki yıl önce yaptıklarını dile getiren Başkan Kuş, ; “Her platformda, çocuklarımıza, gençlerimize geçmişimizi, geçmişte atılan her adımı hatırlatmamız gerekiyor. Teknolojinin gelişmesiyle maalesef kültür ve geleneklerimizden uzaklaşıyoruz.

Örf ve adetlerinden, geleneklerinden uzaklaşan toplumlar aileye saygısını kaybediyor, dininden, imanından uzaklaşıyor. Bunun örneklerini görüyoruz, şahit oluyoruz. İnşallah velilerimizle birlikte, geleneklerimizi evlatlarımıza öğretecek, yaşatacağız” diye konuştu.

“ÇOCUKLAR VE GENÇLER İÇİN DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Kültürlü Gençlik Huzurlu Gelecek” sloganıyla düzenlenen “Tek Ses İki Hareket” adlı projenin ; uygulanmasında emeği geçenlere ve yarışmaya katılan ekiplere teşekkür eden Kuş, ; çocuklar ve gençler için düzenlenen projelere her zaman destek verdiklerini, bundan sonra da destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

ŞURKAV 2. Başkanı ve Vali Yardımcısı Yeliz Mercan ise, ; çocuklar ve gençlerin ülkeyi bilim, sanat ve kültürde daha iyi noktalara taşıyarak vatan borcunu yerine getireceklerini ifade etti.

Şanlıurfa’nın söz ve müzik şehri olduğunu kaydeden Mercan, ; “Bu zengin kültürü korumak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin yükümlülüğüdür. Bu çalışmada bizlere destek veren Eyyübiye Belediyemize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve ŞURKAV’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YARIŞMALAR CUMA GÜNÜ SONA ERECEK

Şanlıurfa genelindeki tüm okulların katılımına açık olan yarışmaların ilk günü, ilkokul koroları şarkılarını seslendirerek yarışırken, ; 26 Mayıs 2022 günü ise ortaokul ve lise koroları yarışacak. Halk oyunları ekiplerinin hünerlerini sergileyeceği yarışmalar ise 26-27 Mayıs’ta 11 Nisan Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu