GÜNDEM

Besi OSB’nin ilk kesimhane projesi için imzalar atıldı

Besi OSB’de kırmızı et entegre ve işleme tesisinin yapımı için 11.4 milyon TL’lik hibe protokolü imzalandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma (IPARD II) Programı Fonları kapsamında, yatırım tutarı 28 milyon TL olan tesise yüzde 40 hibe sağlanmasına yönelik sözleşme, Şanlıurfa Valiliğinde imzalandı.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen imza törenine, Vali Abdullah Erin, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Vali Yardımcısı Metin Esen, TKDK İl Koordinatörü Sadık Yetim ile Fer Et Entegre ve İşleme Tesisi şirket yetkilisi Durak Çelik katıldı.

“SANAYİNİN DE GELİŞMESİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Şanlıurfa Besi OSB’nin, şehrin en büyük zenginliği olan tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine, ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanmasına yönelik en önemli projelerden biri olduğunu kaydeden Vali Erin, tarıma dayalı sanayinin yanında hayvancılığa yönelik sanayinin de gelişmesine önem verdiklerini ifade etti.

Turizm başta olmak üzere tüm sektörlere destek olarak, Şanlıurfa’yı geleceğe hazırlamak istediklerini dile getiren Vali Erin, Besi OSB’nin ilk kırmızı et entegre ve işleme tesisi olan yatırımın hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Yatırımcımıza ve Şanlıurfa’ya hayırlı olsun. Her zaman yatırımcılarımızın yanında olmaya, onlara destek vermeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

ASGARİ 100 KİŞİ İSTİHDAM EDECEK

Şanlıurfa Besi OSB’de kurulacak olan ve yatırım bedeli 28 milyon TL olan tesise, TKDK tarafından 11.4 milyon TL hibe sağlanacak. Günlük 300 sığır, 500 koyun kesim ve işleme kapasitesine sahip olacak tesis, yatırım fizibilitesine göre asgari 100 kişi istihdam edecek. Kesimhane ve işleme tesisine entegre edilecek bir diğer tesis ile birlikte bugünkü bedel ile yaklaşık 200 milyon TL’lik yatırım yapılmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu