SAĞLIK

Çevre illere mecburiyeti bitiren ünite hizmete girdi

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hastalara daha hızlı ve etkili şekilde kan ihtiyacı teminini sağlayacak “Trombosit Aferez” ünitesi hizmete girdi.

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde “Trombosit Aferez” ünitesi bugün itibariyle hizmete açıldı. Ünitenin amacı dışarıdan kan temininin önüne geçilmesi ve gerekli olan kan ihtiyacının sağlanması.

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Bedri Caner Kaya, ünite hakkında şunları söyledi:

“Bugün itibariyle şehrimize Trombosit Aferez ünitesini kazandırmanın verdiği sevinci yaşıyoruz. Yıllardır süregelen ve şehrimizin dışa bağımlılığına sebebiyet veren, kan temininde sıkıntılar yaşamamıza neden olan, bir durumu gidermiş bulunmaktayız. Özellikle acil durumlarda ve normal şartlarda ameliyathane ve diğer hastanelerimizin birimlerinde kullanılmak üzere, gerekli olan trombosit ihtiyacını aynı zamanda hastanemizde üretmiş olacağız. Önceki yıllarda çevre illere mecbur kalmıştık, şu an için hastanemizde bu imkanı sağlayarak hastalarımıza daha hızlı ve etkili bir şekilde kan ihtiyacını temin etmiş olacağız” dedi.

Şanlıurfa Laboratuvar İl Koordinatörü Uzm. Dr. Uğur Fahri Yürekli de ünitenin faaliyete girmesiyle hastanede önemli bir eksiğin giderildiğini kaydetti.

Aferezi kan bağışçıyla aferez cihazı arasında, hasta için gereken kan bileşeni elde edilene kadar devam eden bir kan alıp-verme işlemi olarak anlatan Yürekli, “Aferez ünitemizde 2 adet cihaz bulunmaktadır. Hızlı bir şekilde ‘kan komponentleri’ elde ettiğimiz cihazlar, özellikle kan kanserlerinde gerekli olan ‘kan komponentlerini’ bize sağlamak için çok önemli” ifadesini kullandı.

Yürekli, ayrıca bu ünitenin sadece ameliyatlarda, hastanelerde, teşhis edilen kan kanseri hastalarına hizmet vermediğini aynı zamanda afet durumlarında, olası büyük kriz durumlarında ciddi anlamda hizmet sağlayacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu