GÜNDEM

Ceylanpınar Belediyesi hakkında skandal iddia

Malatya’da bir ilçe belediyesi aracılığı ile Almanya’ya gönderilen ve bir daha geri dönmeyen kişiler ile ilgili skandallar devam ederken benzer bir olayın Ceylanpınar’da da yaşandığı ortaya çıktı. Belediye Başkanı ise durumdan habersiz…

Türkiye’nin birçok ilçesinde belediyeler üzerinden yurt dışına geçişlerin olduğuna ilişkin iddialar Şanlıurfa’ya da sıçradı.

VALİ YARDIMCISI DAHİ GÖREVDEN ALINDI

Muhalefetin belediye aracılığı ile insan kaçakçılığı yapılıyor iddiası; Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi tarafından hizmet pasaportları ile Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesi olayının ardından gündeme taşındı. Skandal olay sonrası İçişleri Bakanlığı da devreye girdi ve Bakanlık’tan yapılan açıklamada; Malatya’da Hizmet Pasaportları düzenlenerek bazı kişilerin haksız yere yurt dışına gönderildikleri iddiası nedeniyle Vali Yardımcısı ile Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü ve 2 kamu görevlisi  4 personel görevden uzaklaştırıldğı duyuruldu.

CEYLANPINAR BELEDİYESİ BENZER SKANDALLA ANILIYOR

Ancak olayın sadece Malatya ile sınırlı olmadığı başka il ve ilçelerde de benzer durumların yaşandığı iddia edildi. O yerlerden biri de Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi oldu. Sözcü’de yer alan habere göre Ceylanpınar Belediye Meclisi, Ceylanpınar Spor Kulübü derneği sporcusu, yakınları ve dernek  üyeleri olduğunu öne sürdüğü 37 kişi için hizmet pasaportu çıkarılmasını kararlaştırdı. “Spor Kardeşliktir” projesi kapsamında Türkgücü Münih takımının davetlisi olarak Almanya’ya götürülmesini uygun buldu. Götürülme gerekçesi olarak, “Sporcu gençler ile ailelerini sporla tanıştırmak, spor branşlarını onlara göstermek, sporla ilgili çalışmaları yerinde göstermek” olarak gösterildi.

BAŞKAN SOYLU: GEREKİRSE SORUŞTURMA BAŞLATACAĞIM

Olayın akıbetine dair gelişmeleri öğrenmek için Ceylanpınar Belediye Başkanı Feyyaz Soylu’ya ulaşan Gazeteci Saygı Öztürk “Vallahi sizden öğrendim Saygı Bey. Benim olmadığım bir zaman meclisin böyle bir karar aldığını, belgelerden öğrendim. Bu konuda duyumum da olmadı. Soruşturma açılması gerekiyorsa başlatacağım. Bu karardan sonra neler olduğunu, gidişlerin olup olmadığını araştırdıktan sonra açıklama yapabilirim” cevabını aldı.

Belediyeden ise konuya dair henüz bir açıklama gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu