EĞİTİM

Ceylanpınar’da ÖSYM sınavları için imza kampanyası

Ceylanpınar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, ÖSYM sınavlarının Ceylanpınar’da yapılması için imza kampanyası başlattı.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınavları için ; şehir dışına gitmek zorunda kalan binlerce vatandaşın sorununa yetkililer bugüne kadar bir çare bulamadı. İş sivil toplum kuruluşu temsilcilerine düştü.

Ceylanpınar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bülent Çelik, söz konusu sınavların ilçede yapılması için ; imza kampanyası başlattı.

Çelik, Şanlıurfa merkeze 150 km uzaklıkta olan Ceylanpınar’ın diğer Şanlıurfa ilçelerine nazaran; Türkiye’nin çeşitli üniversitelerine en çok öğrenci gönderen ilçe konumunda olduğunu dile getirildi.

Her yıl yapılan ÖSYM sınavları nedeniyle sayısı binleri bulan bu öğrencilerin sınava girmek için ; 150 km uzağa gitmek zorunda kaldığını ve bu durumun gençleri ve ailelerini maddi ve manevi anlamda zor durumda bıraktığının altını çizen Çelik, şunları söyledi:

“Öğrenciler sınavlara girebilmek için sabahın en erken saatinde kalkıp yüzlerce km yol gidiyor. Aylarca çalıştıkları derslerinin sınavına uzun bir yolculuk nedeniyle motive olamıyorlar, gittikleri yerde adres bulma sorunu nedeniyle çoğu zaman sınava geç kalıyorlar ve sınava giremiyorlar. Oysa ki Ceylanpınar’da onlarca lise ve ÖSYM sınavlarının yapılabileceği bina bulunmakta. Ayrıca ilçedeki öğretmen ve eğitimci sayısı bu sınavları organize edebilecek potansiyele sahiptir.

Buna rağmen ÖSYM ve ÖSYM’ye bağlı sınavların hala şehir dışında yapılması eğitim ve öğretim anlamında öğrenci ve öğrenci ailelerini ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle ÖSYM’ye bağlı sınavların Ceylanpınar’da yapılması ve Ceylanpınar’da sınav merkezlerinin oluşturulması talep etmekteyiz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu