SAĞLIK

Çocuklarda görülen diyabet hastalığına dikkat

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzm. Dr. Manyas, çocuklarda özellikle çok su içme, çok idrara çıkma, geceleri altını ıslatma suya doyamama gibi belirtiler görüldüğü taktirde mutlaka hekime başvurulması gerektiğine vurgu yaptı.

Bilinçsiz beslenme ve hastalık ilişkisi, bugüne kadar farklı bilimsel çalışmalarla çoğu kez ele alınıp ortaya konuldu. Doğru yaşam alışkanlıkları ile beslenme kaynaklı sağlık sorunlarının büyük ölçüde önüne geçilebilir. Tüm dünyada özellikle son yıllarda aşırı şeker tüketimin zemin oluşturduğu sağlık sorunları her geçen gün artıyor.

Aşırı şeker tüketiminin insan sağlığını olumsuz etkilediği, obeziteden hipertansiyona, kalp-damar hastalıklarından kronik böbrek yetmezliği ve depresyona kadar birçok hastalığı tetikliyor.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzm. Dr. Hayrullah Manyas, diyabet, kan şekerini düzenlemede önemli olan pankreastan salgılanan insülin hormonun eksikliğini veya etkisinin yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıktığını belirtti.

MANYAS: HASTALAR DİYETLERİNE DİKKAT ETMELİ

Diyabet, tip 1 ve tip 2 diyabet ve genetik diyabet olmak üzere farklı çeşitlere ayrldığını ancak çocukluk çağında yüzde 95’in üzerinde olmak üzere tip 1 diyabeti görüldüğün altını çizen Manyas, “Tip 1 diyabet karşımıza nasıl çıkar, çocuk hastalar özellikle çok su içme, çok idrara çıkma, suya doyamama gibi şikâyetler karşımıza çıkabilir. Ayrıca bu hastalarda çok sık idrara çıkma geceleri altını ıslatma da karşımıza çıkabilir.

Bu bulguların erken fark edilmesi tanının erken olması açısından önemlidir. Erken dönemde tanı konmayan hastalar ketoasidoz koması dediğimiz tehlikeli bir tablo ile karşımıza çıkabilirler. Özellikle bu ketoasidoz koması ile acil servise başvurabilirler ve diyabetli hastalara tanı konduktan sonra günde dört kez olmak üzere insülin iğnesi tedavisi başlanmaktadır. Bu hastalarda tek tedavi seçeneğidir.

Sonuç olarak çok idrara çıkma, çok su içme, çok yemek yemeye rağmen kilo kaybı olan yorgunluk ve halsizlik olan hastalar diyabet hastalığı açısından uzman görüşü almalıdır. Diyabet tanısı alan hastalar insilün aksatmadan kullanmalı, diyetlerine dikkat etmelidir. Bu şekilde diğer çocuklar gibi hayatlarına normal bir şekilde devam edebilirler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu