GÜNDEM

Coşkun’dan “başörtülü psikolog olmaz diyen Prof. Üstün Dökmen’e tepki

Memur- Sen ve Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, “başörtülü psikolog olmaz” diyen Prof. Dr. Üstün Dökmen’i ayrımcılığı körükleyen ifadeleri nedeniyle kınadığını bildirdi.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen)  Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, “başörtülü psikolog olmaz” diyen Prof. Dr. Üstün Dökmen’i açıklamalarından dolayı kınadığını belirtti.

Coşkun, yazılı açıklamasında, Dökmen’in sözlerinin cinsiyete dayalı eşitsizliği ve ayrımcılığı körüklediği gibi dini inancı gereği başörtüsü kullanan kadınları da ötekileştirdiğini vurguladı.

“Başörtülü kadınlarımıza yönelik nefret ve ayrımcılık suçunu işleyen, insan hakları ve ayrımcılık yasağı ihlali yapan Prof. Dr. Üstün Dökmen’i kınıyorum” ifadelerini kullanan Coşkun,  Üstün Dökmen hakkında genel merkezlerinin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu hatırlattı.

Üstün Dökmen’in ifade ve davranışlarının, toplumsal barışı zedelemeyi, nefret suçlarına yönelik fiillere azmettirmeyi daha geniş bir çerçeveyle ayrımcılık yasağını yok sayıp ötekileştirmeyi makul göstermeyi hedefleyen bir yaklaşımın ürünü olduğunu belirten Coşkun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Söz konusu şahıs tarafından başörtüsüne yönelik olarak ortaya konan söylem ve irade bir taraftan cinsiyete dayalı eşitsizliği ve ayrımcılığı körüklemekte, diğer taraftan dini inancı gereği başörtüsü kullanan kadınlara karşı kişisel tercihleri nedeniyle bir ötekileştirmeye yol açmaktadır. Bu kapsamda Türkiye’nin birçok alanda ortaya koyduğu değişim, dönüşüm ve yenilenme çabasının akamete uğratılması sonucunu hedefleyen her çabayı, hazırlığı, eylemi ve söylemi milletin iradesiyle tarihin çöp sepetine gönderilen 28 Şubat benzeri bir ara sürecin hayat bulması çabasına katkı olarak görülmesi gerektiğine inanıyoruz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu