GÜNDEM

Coşkun’dan İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına tepki

Kurban Bayramı'nın ilk gününde İsveç'teki bir cami önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasına Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun’dam sert tepki geldi. Coşkun, “Kur’an-ı Kerim’e saldıran alçakları ve islam düşmanlığının merkez üssü haline gelen İsveç’i şiddetle kınıyoruz” dedi.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (  Eğitim-Bir Sen)    Şanlıurfa İl   Başkanı İbrahim Coşkun, Kurban Bayramı’nın ilk gününde İsveç’teki bir cami önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına ilşkin yazılı açıklama yaptı.

Coşkun, açıklmasında Kuran’ı Kerim yakılmasına sert tepki gösterdi.

COŞKUN: İSLAM DÜŞMANLIĞININ MERKEZ ÜSSÜ HALİNE GELEN İSVEÇ’İ ŞİDDETLE KINIYORUZ

“Kur’an-ı Kerim’e Saldıran Alçakları ve İslam Düşmanlığının Merkez Üssü Haline Gelen İsveç’i Şiddetle Kınıyoruz!” dediği açıklmasında şu ifadelere yer verdi:

“İslam âlemi için kutsal günlerden olan Kurban Bayramının birinci gününde kimi odakların tetikçiliğini yapan Iraklı bir şahıs Stockholm Camii önünde Kuran’ı Kerim’i yırtarak sayfalarıyla ayakkabılarını sildi ve sonrasında da kutsal kitabımızın arasına domuz pastırması koyarak ateşe verdi. Her bir detayında İslam’ın değerlerini hedef alan bu alçakça saldırıya izin veren İsveç, Müslümanların kutsal değerlerini bir kez daha açıkça çiğnemiştir. İsveç polisi bu aşağılık ve sefil provokatöre engel olmak yerine, Kur’an-ı Kerim’i korumaya çalışan Müslümanları darp ederek bu provokasyona sadece seyirci kalmamış ortak da olmuştur. Yaklaşık iki milyar Müslümanın kutsallarına tüm dünyanın gözleri önünde ve Devlet koruması altında yapılan bu saldırı dehşet verici bir hukuksuzluk örneğidir. Yasal olarak izinli, polis kalkanı ve koruması altında meydana gelen bu menfur saldırılar bazı Avrupa devletlerinin sistematik ve bilinçli politikasının ürünüdür. Bu saldırganlığın arkasında açık ve net olarak söylüyoruz ki İsveç devleti vardır. İsveç açık bir şekilde nefret suçu işlemekte, bu suçun Avrupa’daki birkaç odağından biri haline dönüşmektedir.”

“AVRUPA’DA YAŞAYAN MÜSLÜMANLARI HEDEF HALİNE GETİRİYOR”

Coşkun, bu menfur saldırılara karşı takınılan teşvik edici tavrın, Avrupa’da yaşayan Müslümanları hedef haline getirdiği belirttiği açıklmasında şunları kaydetti:

Irkçılığı ve islamofobiyi körüklemekte, bir arada yaşama kültüründe telafi edilemez hasarlar bırakmaktadır. En marjinal farklılıkları dahi zenginlik olarak görmek gerektiğini vaz eden Avrupa, 2 milyar Müslümanın kutsalına pervasızca saldırılmasına izin vermekte, bu alçaklığı “ifade özgürlüğü” ambalajıyla olağanlaştırmaya çalışmaktadır. İsveç Devleti nefret söylemi ve ifade özgürlüğü arasındaki dengeyi gözetmek ve bu amaçla gerekli hukuki düzenlemeleri yapmak yerine söz konusu Müslümanlar olunca hukukun temel ilkelerini yok saymaktadır. İslam’a, Müslümanlara ve Müslümanların kutsallarına saldırılara uydurulan yasal kılıfın evrensel hukuk ilkelerine aykırı olduğu görülmeli ve bu aymazlığa derhal son verilmelidir. Demokrasi ve insan haklarının ideolojik birer aparata dönüşmesine ve Müslümanlar söz konusu olunca bu olguların rafa kaldırılması ikiyüzlülüğüne son verilmeli; Müslümanların kutsallarına saldıran teröristler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

“AŞAĞI LIKÇA SALDIRIYI LANETLİYORUZ”

Kur’an-ı Kerim’i yakma yasağını kaldıran İsveç Yüksek Mahkemesini bu hukuksuz ve hadsiz kararından vazgeçmeye; tüm dünyadaki sivil toplum kuruluşlarını, emek örgütlerini ve tüm kamuoyunu bu saldırganlığa ve nefret eylemlerine karşı harekete geçmeye, İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam ülkelerini inisiyatif almaya, uluslararası insan hakları kuruluşlarını hukuku ayakta tutmaya ve bu alçakça saldırılara tepki vermeye davet ediyoruz.

Bilinmelidir ki İslam’ın kutsallarına saldırıya yasal kılıf aramak bu aşağılık suça ortak olmaktır. Memur-Sen olarak mübarek kurban bayramında Kur’an-ı Kerim üzerinden tüm İslam alemine yapılan bu aşağılıkça saldırıyı lanetliyor, saldırıları yasal koruma altına alarak olağanlaştırmaya çalışan İsveç devletini şiddetle kınıyoruz!”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu