DEDAŞ’tan ‘kaçak’ tepkilerine yanıt

Dicle Elektrik Dağıtım Diyarbakır İl Müdürlüğü Sistem İşletme Mühendisi Erdinç Ergün'ün "Bölgede kayıp kaçak oranı yüzde 86 civarındadır" açıklaması Türkiye gündemine oturdu.

Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman'da hizmet veren şirket yetkilisi, kış mevsiminde kaçak kullanımın arttığını ifade ederek verdiği yüzde 86'lık oran ile 6 kentin neredeyse tamamına yakının kaçak kullandığını iddia etmişti. Yapılan açıklama sonrası birçok tepki gelirken, Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi açıklanan oranın doğru olmadığını kaydetti.

Dicle Elektrik, hizmet bölgesi olan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerindeki kayıt dışı tüketim oranının yüzde 86 değil, yüzde 54.9 olduğunu açıkladı.

Dicle Elektrik’ten yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Gerek yatırımlarla enerji altyapısının güçlendirilmesi, gerekse sahada sürdürülen kaçakla mücadele çalışmalarısayesinde 2018 sonu itibariyle dağıtım bölgemizdeki kayıt dışıtüketim oranı yüzde 54.9’a düşürülmüştür. Devam eden yatırım ve saha çalışmaları sayesinde gerçekleşen bu düşüşün, artarak devam edeceği görülmektedir. Bu arada sosyal medyada, son günlerde sorumluluk bölgemizi teşkil eden 6 ildeki kayıt dışı tüketim ile ilgili kaynağı belli olmayan paylaşımlar yer almıştır. Bu paylaşımlarda dağıtım bölgemiz için ifade edilen kayıt dışı tüketim oranı, gerçeği yansıtmamaktadır."

Bölgede kayıt dışı tüketim oranın 2019 yılında daha da düşeceğine yer verilen Dicle Elektrik açıklamasında, bir önceki yıla göre abone sayısının yüzde 6 büyüdüğü, buna karşılık enerji çekişinde ise 200 milyon kWh düşüş yaşandığı aktarıldı.

BİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu