GÜNDEM

Deprem bölgesindeki çiftçilerin tohum desteklemesi yüzde 100 arttırıldı

Şanlıurfa’nın da dahil olduğu deprem bölgesindeki çiftçileri ilgilendiren bir karar alındı. Resmi Gazete’de yer alan ilgili karara göre, deprem bölgesindeki 11 ilin çiftçilerine verilecek sertifikalı tohum desteği yüzde 100 arttırıldı.

Dün gece Resmi Gazete’de, “2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” yayımlandı. Karara göre, 6 Şubat’ta yaşanan depremlerde zarar gören 11 ilin çiftçilerine verilecek sertifikalı tohum destekleme miktarları yüzde 100 arttırıldı.

Şanlıurfa’nın da dahil olduğu deprem bölgesindeki çiftçilerin bu desteklemeden yararlanabilmesi için yurt içinde üretilip sertifikanladırılmış tohumu kullanması ve 2023 üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı arazilerde üretim yapması gerekiyor.

 

Kararda ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yer altı sularının yetersiz seviyede ve su kısıtının olduğu tespit edilen havzalardaki çiftçilere de 135 lira sertifikalı tohum desteği ödemesi yapılacak. Şanlıurfa-Viranşehir havzasını da kapsayan bu karar gereği, çiftçilerin ÇKS’ye kayıtlı olmaları ve üretim için yurt içinde üretilip sertifikalandırılan yağlık ayçiçeği tohumunu kullanmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu