GÜNDEM

Dosya sayısı 100 binin üzerindeki illerde birden fazla icra dairesi kurulabilecek

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, dosya sayısı 100 binin üzerindeki illerde birden fazla icra dairesi kurulabilecek. Ulusal Yargı Ağı (UYAP) verilerine göre, Şanlıurfa’daki icra dosyası sayısı 330 bin.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan icra daireleri başkanlıklarının kuruluş ve görevleri ile çalışma esasları hakkında yönetmeliğe göre, icra daireleri başkanlığının yetki çevresi, Başkanlığın teklifi ve Adalet Bakanı’nın onayıyla değiştirilebilecek.

Yönetmeliğe göre, yıllık gelen dosya sayısı 100 bin ve üzeri olan illerde yetki çevresi de belirlenmek suretiyle bir veya birden fazla icra dairesi başkanlığı kurulabilecek

İcra ve iflâs daireleri adalet müfettişleri ve Cumhuriyet savcıları vasıtası ile denetime tabi tutulacak.

VATANDAŞ İCRALIK OLUYOR

İcra dairelerindeki dosya sayısı Ağustos ayı içerisinde 24 milyonu aşarken yılın ilk 9 ayında 1,2 milyon kişi bankalara olan borcunu ödeyemediği için kara listeye alındı. Ulusal Yargı Ağı (UYAP) verilerine göre Şanlıurfa’da da icra dosyası sayısı bakımından tablo ağır. Verilere göre, Şanlıurfa’daki icra dosyası sayısı 330 bin. İcra iflas dosyalarında yaşanan artış nedeniyle muhtarlıklar tebligatlarla dolmuş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu