SAĞLIK

Dr. Sefer: Egzama tedavisi için cildinizi günlük nemlendirin

Kronik bir cilt hastalığı olan atopik dermatit (egzama) hakkında açıklamada bulunan Dr. Asena Pınar Sefer, bu hastalığın tedavisinde yapılacak en önemli şeyin, cildin günlük olarak nemlendirilmesi olduğunu belirtti.

Bir çok faktöre (genetik, çevresel) bağlı olarak ortaya çıkan ve halk arasında egzama olaran bilinen atopik dermatit, çocuklarda en sık görülen kronik bir cilt hastalığıdır. İleriki yaşlarda astım ve alerjik rinit gibi diğer alerjik hastalıkların gelişiminin habercisi olma özelliğini taşıyan atopik dermatit (egzama), hastaların ve ailelerinin yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemekte.

 

Hastalıkla ilgili bir açıklama yapan Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzm. Dr. Asena Pınar Sefer, hastalık her ne kadar bütün yaş gruplarında görülse de, en sık çocuklarda ve özellikle de ilk iki yaş çocuklarda görüldüğünü ifade etti.

 

Dr. Sefer, hastalığın belirtileri ile neden olduğu sonuçları hakkında şunları söyledi: “Çocukların hâlihazırda cildi kuru, çok kaşıntılı, hassas, kızaran bir yapıya sahiptir ve araya giren birtakım enfeksiyonlarla da sarı akıntılı olabilen lezyonlar oluşmaktadır. Biz tanıyı çocuklardaki bu kaşıntılı cilt durumunun olması ve lezyonları görerek tanımızı koyuyoruz. Tanıyı koyduktan sonra yapmamız gereken hastalarda akut a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu